Protests iesniegts, jo tiesa, pieņemot spriedumu, pieļāvusi būtiskus materiālo vai procesuālo tiesību normu pārkāpumi, skaidro ģenerālprokuratūras pārstāve Laura Pakalne.
Palink rīkotājdirektore Dace Zundure biznesa portālam Nozare.lv norādīja: "Esam ļoti gandarīti, ka Ģenerālprokuratūra ir reaģējusi uz mūsu lūgumu un atzinusi spriedumu par maksātnespēju par nelikumīgu. Izsakām cerību, ka Augstākās tiesas Senāts izskatīs šo lietu iespējami ātri, un mūsu maksātspēja tiks atjaunota."
Jau rakstīts, ka turpat divus gadus ilgais strīds starp būvniecības uzņēmumu SIA Landekss un veikalu tīklu Cento un Iki operatoru SIA Palink par it kā nesamaksāto naudu par veikto veikalu būvniecību patlaban draud jau izaugt par Eiropas mēroga skandālu. Atbildot uz Palink panākto maksātnespēju, veikalu saimnieks vērsies pie ES komisāra, lūdzot, lai tas lietā liktu iejaukties Latvijas valdībai.
Prasību pret Palink būvuzņēmums iesniedza tiesā jau pirms diviem gadiem - 2010. gada 26. februārī - un skaidroja, ka vēl aptuveni pusgadu iepriekš lielveikalu tīkla operators parakstījis pieņemšanas un nodošanas aktu par Iki veikala A. Dombrovska ielā pabeigšanu, taču vēlāk atteicies par tiem maksāt.
Landekss tiesai lūdzis piedzīt parādu aptuveni 660 000 latu apjomā. Pirmo plašāko rezonansi strīds ieguva pirms gada, kad Apvienotā daudznozaru arodbiedrība (ADA) pie Iki biroja organizēja protesta akciju ap 40 Landekss darbinieku aizstāvībai, kuri nesaņemot algas Palink dēļ. Nesagaidījis jelkādu reakciju, 2011. gada 5. augustā Landekss cedēja daļu no parāda - prasījumus no rēķiniem par pamatsummu 21 979,36 latu apjomā un līgumsodu, kurus pārņēma privātpersona Sergejs Guščins. Viņš arī tālāk iesniedza tiesā prasību par Palink maksātnespējas pieteikumu, ko tiesa apstiprināja.
Landekss pārstāvis advokāts Aldis Gobzems sarunā ar Dienu norāda, ka varbūt šāds scenārijs liks veikalu saimniekam ko maksāt, lai arī maksātnespējas process nav būvniecības uzņēmuma interesēs, jo kā nenodrošinātais kreditors ir viens no pēdējiem, kam tiktu apmierinātas parāda prasības.
Veikalu tīkla pārvaldītājs visu notikušo ne vien apšauba, bet arī izvērsis pretdarbību, norādot, ka par S. Guščina pieteiktā prasījuma pamatotību joprojām tiek skatītas divas civillietas, kur tiesas vēl nav pieņēmušas spriedumu. Palink nav zaudējis cerības un iesniedzis tiesā protestu, kā arī cenšas uzlabot savu tēlu publiskajā telpā - gada beigās vairākkārt paziņoja par investīcijām, kuras uzņēmums grasās veikt Latvijā tuvāko gadu laikā, kā arī atsaucas uz saviem lielākajiem akcionāriem REWE Group (RG), kā apgrozījums sasniedz 53 miljardus eiro.
RG valdes priekšsēdētāja Alaina Kaparrosa un valdes locekļa Manfrēda Esera vārdā 10. janvārī nosūtīta arī oficiāla vēstule Eiropas Savienības iekšējā tirgus un pakalpojumu komisāram Mišelam Barnjē, aicinot viņu sazināties ar Latvijas valdību. «RG uzsver, ka notiekošais pārkāpj tiesiskuma principus.» Tāpat Palink norāda, ka veikala ēka A. Dombrovska ielā 26, kurā Landekss it kā pabeidzis būvniecības darbus, ir iekonservēta un citi būvnieki tā pabeigšanai nav piesaistīti. Oficiālu atbalstu uzņēmumam izteikusi arī SEB banka.
Lai gan uzņēmums vairākkārt uzsvēris, ka ir maksātspējīgs, tiesas spriedums norāda uz pretējo, piebilst būvnieku aizstāvis A. Gobzems. Arī uzņēmuma maksātnespējas administratore Gundega Rozmisa Dienai atklāja, ka vēl nav veikts audits, lai lemtu par uzņēmuma darba turpināšanu, bet jau tagad esot sadarbības problēmas ar Palink finanšu direktoru, kurš nevēlas iesniegt visus finanšu dokumentus. Palink pārstāve Madara Āboltiņa gan sarunā ar Dienu norādīja, ka sākotnēji no administratores esot prasīta tikai oficiāla vienošanās par konfidencialitāti, jo dokumenti esot sensitīvi.
(pievienota 3.rindkopa)