Jānorāda, ka četru mazāk attīstīto plānošanas reģionu vidējā IKP uz vienu iedzīvotāju līmenis pret augstāk attīstīto plānošanas reģionu (Rīgu) 2016. gadā bija 47%. Pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) aprēķiniem pie esošā ekonomiskās attīstības tempa, lai sasniegtu reģionālās atšķirības 75% apmērā no Latvijas vidējā IKP, būtu nepieciešami 50 gadi, sasniedzot 7994 miljonu eiro IKP pieaugumu plānošanas reģionos. VARAM uzskata, ka ir jāizvirza ambiciozāks mērķis – sasniegt šādu reģionālo atšķirību samazināšanos 20 gados, samazinot IKP starpību starp plānošanas reģioniem vismaz par astoņiem procentpunktiem.
Divi galvenie pamatnostādņu apakšmērķi ir uzlabot uzņēmējdarbības vidi un pakalpojumu efektivitāti. Lai sekmētu uzņēmējdarbības attīstību reģionos, ar ES fondu palīdzību paredzēts veicināt pašvaldību uzņēmējdarbības atbalsta infrastruktūras izveidi. Ar Altum starpniecību finansējums (konkursa kārtībā) tiks piešķirts maziem un vidējiem uzņēmumiem.
Inovatīvs un interesants pamatnostādņu piedāvātais risinājums, lai mazinātu algu atšķirības starp reģioniem un piesaistītu augsti kvalificētu darbaspēku, ir īpašs atbalsta instruments saimnieciskās darbības veicējiem (55–45% ES fondu līdzfinansējums), kur tiktu veikti tieši ieguldījumi cilvēkresursos jeb darba algās. Proti, darba samaksa tiktu attiecināta kā ieguldījums, tātad būtu attaisnotais izdevums. Šāda kārtība attiektos uz divu gadu algu un uzņēmējam darba vieta būtu jāuztur vismaz trīs gadus pēc atbalsta saņemšanas.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 21. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!