Neskatoties uz to, ka šos laurus meitenēm neizdevās iegūt, viņas ir apņēmības pilnas turpināt iesākto un sasniegt vēl augstākus mērķus. Meitenes skaidro, ka pasākuma pēcgarša ir neviltots prieks, lepnums un motivācijas strāvojums. "Jā, pēc tā fināla ir tāds kā spēriens turpināt tālāk, censties, attīstīties un meklēt risinājumus," teic Beāte.
Impulss, ko sniedz skola
Skolēnu mācību uzņēmuma Aftertaste dibinātājas un idejas autores pārstāv Ogres tehnikumu – skolu, kurā viņas ne tikai iegūst vidējo izglītību, bet arī apgūst profesionālās prasmes multimediju dizaina programmā. Skola jaunajām uzņēmējām piedāvā lielisku atbalstu veiksmīga mācību uzņēmuma tapšanā: telpas (meiteņu gadījumā tā ir virtuve), tehniku, fotostudiju, kā arī konsultantu un projektu vadītāju – kā pašas meitenes saka, plecu, uz kura paraudāt, kurš neatteiks nevienā diennakts laikā, sniegs ne tikai morālu atbalstu konsultējot, bet būs gatavs arī iesaistīties procesā.
"Mēs atļaujam un dodam to impulsu veidot savu mācību uzņēmumu audzēkņiem no visām izglītības programmu nodaļām, kas mums pavisam ir četras (Mežsaimniecības un kokapstrādes nodaļa, Datoru, elektronikas un administratīvo darbu nodaļa, Dizaina un mākslas nodaļa un Viesmīlības un restorānu pakalpojumu nodaļa)," klāsta Ogres tehnikuma direktore Ilze Brante.
Savukārt karjeras konsultante Alīna Liepiņa stāsta, ka meitenes ir labs piemērs un iedvesmas avots citiem jauniešiem ar savu uzņēmību, radot Aftertaste, tāpat katra individuāli – arī personības. Piemēram, uzņēmuma vadītāja Luīze Elizabete ir arī JA Latvia 6. sezonas Līderu programmas dalībniece, kura citos skolas audzēkņos raisa papildu interesi par JA Latvia programmām. Konsultante uzsver, ka meitenēm nākamā mācību gada laikā būs iespēja konsultēt un iedvesmot citus skolēnus šādām aktivitātēm. Pašas jaunietes atklāj, ka pie viņām jau šobrīd nāk konsultēties ne tikai skolēni, bet arī skolotāji. Tiesa, pedagogiem vairāk interesē, kā veidot ābolu čipsus mājās un kā tos iegūt kraukšķīgus. Liepiņa piebilst: "Šīs katrā ziņā ir vienīgās meitenes, kuras ar savu enerģiju un aktivitāti atšķiras no pārējiem skolēnu mācību uzņēmumiem – tieši ar to neizzūdošo spēku radīt un darīt. Viņām patīk tas, ko viņas dara."
Zero waste – Aftertaste
"Mēs ražojam ogu un ābolu čipsus, kas ir veselīga uzkoda un arī dabai draudzīgs produkts bez laktozes un glutēna. Jā, tie ir ne tikai šobrīd iecienītākie ābolu čipsi, bet arī zemeņu, dzērveņu čipsi, esam mēģinājušas pīlādžus, plānojam cidoniju čipsus. Mūsu odziņa ir tā, ka, piemēram, gatavojot ābolu čipsus, mēs īpaši atdalām ābolus no mizas un kaltējam atsevišķi gan mizas, gan pašus ābolus. Tā izveidojam kaut ko unikālu, kas nekur vēl īpaši nav redzēts. Dabai draudzīgs, ekoloģiskā iepakojumā, par pieejamu cenu, un tas viss kopā veido Aftertaste," par savu uzņēmumu stāsta meitenes.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 15. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!