Vienalga, vai tās būtu jaunas virtuves bļodas, telefona vāciņš vai varbūt pat galds vai krēsls, kas atbilst tieši jūsu augumam. Vai tas patiešām ir iespējams, ka fantastikas grāmatas aprakstītais piepildās jau tagad?
Viena no pirmajās 3D printēšanas ierīcēm jau pirms vairākiem gadiem parādījās Ventspilī, Ventspils augstskolā. Par to stāsta Egils Vītols Ventspils Augstskolas prorektora pienākumu izpildītājs.
Kā piemēru mūsu acu priekšā priekšā izdrukā nelielu Ventspils Augstskolas suvenīru. Tā drukāšanas laiks ir aptuveni 3 stundas, un tas sastāv no 3 atsevišķām detaļām. Svarīgi atzīmēt, ka 3D printeri var izgatavot dažādus priekšmetus arī vienā gabalā, iztiekot bez savienojuma detaļām.
3D printeriem ir plašs pielietojums visdažādākajās nozarēs. piemēram jau šodien, tagad medicīnā - kādā Rīgas slimnīcā izmanto 3D printerus, medicīnīnisku manipulāciju veikšanai pacientiem piešķir sejas maskas, kas precīzi atbilst viņu sejas kontūrām. Tāpat printēšana jau iespējama no audiem, tādā veidā radot protēzes vai pat atsevišķus orgānus.
Ja 3d printeris ir uzbūvēts vēl lielāks, tad ar to ir iespējams printēt arī mājas. Ātri, ērti, relatīvi vienkārši, un galvenais -- jebkādā formā.
Dažādos printeros izmanto dažādus materiālus.
Ierastās tintes vietā var izmantot fotopolimēru, termoplastiku, metāla un keramikas pulvervielas, titānu, alumīniju, kobaltu. Ir pieejami arī printeri ēdiena gatavošanai.
Lai gan pirmie 3D printeri pasaulē parādījās jau 80-tajos gados, tieši pēdējā gada laikā tiem ir bijis tāds kā slavas gājiens. Vai ik nedēļu tiek plaši ziņots par ko jaunu, ko izdevies izprintēt. Arī Latvijā tie kļūst arvien populārāki. Un kā nu ne, jau šobrīd mazs 3D printerītis savam priekam ir iegādājams par normāla, tradicionālā papīra printera cenu, tad kādēļ gan ne? Kļūsti pats sev mākslinieks un jaunu mantu ražotājs!