Ilgi gaidīja savu zvaigžņu stundu, bet pacietība atmaksājās. Bobsleja pilots Oskars Ķibermanis vairākkārt bija piedzīvojis vilšanos sezonas galvenajās sacensībās un pat apsvēris domu mest visu pie malas. Šosezon, nestartējot Soču olimpiādes čempionam Oskaram Melbārdim, Latvijas bobsleja latiņu Ķibermanis noturēja visaugstākajā līmenī. Pasaules kausa kopvērtējumā Oskars bija otrais divnieku un četrinieku konkurencē, bet sezonai treknu punktu pielika ar izcīnīto sudraba medaļu četrinieku sacensībās pasaules čempionātā Vistlerā.
Latvijas Bobsleja federācijas prezidents Jānis Kols aizvadīto sezonu vērtē kā teicamu. Pašam arī ir tāds vērtējums?
Normāla, jo, kamēr nav pirmās vietas, vienmēr var būt labāk.
Cik reāli šosezon vispār bija iespēja būt pirmajiem. Šķiet, ka vācietis Frančesko Frīdrihs bija no citas līgas?
Baigi švakas bija izredzes. Es teikšu, ka divniekā – bez variantiem. Četriniekā vēl bija, lai gan arī četriniekā Frīdrihs vairs tā nekļūdās kā agrāk. Arī ir kļuvis stabilāks braucējs. Jāsaka, viss tā arī bija, kā tam bija jābūt.
Kāpēc divniekā viņš ir nepārspējams. Tas ir uz tehnikas rēķina?
Jā, es tā domāju. Tā viņam ir krietni labāka, ja mēs salīdzinām viņa divnieku pret mūsējo un viņa četrinieku pret mūsu četrinieku kamanām. Starpība starp četrinieku kamanām nav tik liela.
Kāpēc divnieks Frīdriham slīd labāk. Tas ir uz slidu apstrādes vai pašu kamanu rēķina?
Runā, ka pārsvaru viņš iegūst, jo aizmugurējā ass ir kustīga, bet tā nedrīkst būt. Es pats esmu taustījis. Braucot augšā pa trasi mašīnā pēc treniņbrauciena, es uzspiedos uz Frīdriha kamanām, kamēr viņš neredz.
Kā uz to raugās citu valstu pārstāvji?
Visi jau to zina, bet it kā vācieši esot uzbūvējuši kamanas, apejot noteikumus. Es tik ļoti tajā visā neesmu iedziļinājies, tikai dzirdu runājam, ka nākamsezon vāciešiem tas pasākums beigšoties.
Pavīdēs cerība Frīdrihu uzvarēt?
Iespējams, būs labākas izredzes viņu pārspēt.
Sacensībās kamanas taču tiek pakļautas tehniskajai kontrolei!
Jā, bet vācieši ir atraduši kaut kādu robu un to izmanto. Pēc noteikumiem viņiem viss esot kārtībā.
Četrinieku kamanās nav izmantota šī viltība?
Nē, jo, cik es redzu, tās ir līdzīgas visām pārējām.
Redzot, cik izteikti vācieši šosezon dominēja, pret viņiem neveidojās opozīcija?
Bija jau tā, ka visi gribēja, lai kāds viņus apsteigtu. Es nezinu, vai tā bija sakritība, bet pasaules čempionātā četrinieku sacensību otrās dienas rītā, kad kāpu augšup pa trasi, gandrīz visi, kuri nāca man pretī, teica, lai vinnēju vāciešus.
Oskars Melbārdis ir izteicies, ka šī Vācijas bobslejistu paaudze esot atklātāka un ar Frīdrihu viņam esot laba komunikācija. Kādas tev ir attiecības ar viņu?
Normālas. Par to nav pat jautājumu – viss ir kārtībā.
Citu valstu sportisti Frīdrihu nav pavilkuši uz zoba, iztaujājot, kā tas var būt, ka kamanas tik labi skrien?
Neesmu to manījis. Esmu Johannesam Lohneram iesmējis par šo tēmu. Ar viņu esmu vairāk runājis. Lohners man atbildēja – ar ko liek braukt, ar tām kamanām viņš arī braucot. Iepriekš viņš man bija teicis, ka atbalstot tikai Valnera ražotās kamanas. Kad Lohneram to atgādināju, no viņa sākās puses atrunas, ka tās it kā neesot bijušas viņa paša kamanas. Šosezon no Altenbergas posma, kur arī nokrita, Lohners sāka braukt ar FES ražotajām divnieka kamanām. Kā viņš man teica, viņam neesot jaunākais FES modelis. Ar pašu jaunāko modeli braucot Niko Valters.
Par spīti viņu labajai tehnikai, Lohneru un Valteru tomēr ir iespēja pārspēt divnieku sacensībās?
Jā, bet, redz, ar kādu startu un braukšanu Valters pasaules čempionātā divniekos iekļuva labāko trijniekā! Kamanas viņam skrien ļoti labi.
Kāda tehnika vāciešiem ir četrinieku sacensībās?
Frīdrihs un Lohners brauc ar speciāli viņiem taisītām kamanām. Valteram visu laiku ir FES rūpnīcā ražotās četrinieku kamanas, savukārt Lohners ir izmēģinājis dažādu ražotāju kamanas. Tas bija laikam pirms divām sezonām, kad viņš brauca arī ar BTC (Latvijas Bobsleja tehniskais centrs) divnieku kamanām. Lohners ir tāds lielāks brīvdomātājs. Tagad viņš, protams, redz, ka FES kamanas ir ātras, un kāpēc lai viņš nebrauktu ar tām?
Cik nopietni iedziļinies un orientējies tehniskajās lietās?
Domāju, ka pietiekami. Zinu, kur kas atrodas un kurai skrūvei ir jābūt ciet, bet kurai vaļā. Es piedalos. Man arī patīk paskrūvēt.
Pats arī izsaki domas, ko un kā vajadzētu pieregulēt?
Lielus regulējumus mēs jau neveicam. Priekšējā dakša man patīk cietāka, bet Sandim (Prūsim) atkal mīkstāka. Tas vairāk ir balstīts uz iekšējām izjūtām. Ja kamanas labi slīd, nav arī vajadzības ar regulēšanu aizrauties.
Ar pašreizējo tehniku var aizbraukt līdz Pekinas 2022. gada olimpiādei?
Cerēsim uz to, bet nekad jau nevar zināt, kā būs.
Visu interviju lasiet avīzes Diena pirmdienas, 1. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Paldies