Tikmēr pie Kārsavas novada domes priekšsēdētājas Ināras Silickas (ZZS) vēl nevienas valdošās partijas pārstāvis nav aizbraucis un arī iedzīvotāju interese par vēlēšanām neesot liela, jo Brisele esot ļoti tālu.
Gluži aizmirsta Kārsava neesot, jo tikšanos ar iedzīvotājiem ir pieteicis Saskaņas centrs un partija Alternative, bet vēlēšanu reklāmas izvietošanu lūgusi Visu Latvijai!-TB/LNNK. Rīgā un tās tuvumā šo politisko spēku rosību vēl nejūt, kas ļauj domāt, ka īstā kampaņa vēl priekšā. Tiesa, vērojot to, kas jau notiek, varētu padomāt, vai gan var vēl vairāk. Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu tuvums ir aizvedis politiķus uz novadiem, šoseju malas izdaiļojis ar lieliem vai pat ļoti lieliem politiķu plakātiem. Kandidātu sejas ir gan uz sabiedriskā transporta autobusiem, gan uz māju sienām. Šogad tas ir uzkrītošāk arī tāpēc, ka mēnesi pirms vēlēšanām nav iespējas reklamēties televīzijā. EP deputātu kandidātu braucieniem var ikviens izsekot līdzi sociālajos tīklos, jo daudzi tajos ievieto arī fotogrāfijas par katru tikšanos.
Aktivitāti neprognozē
Kad vaicā Vienotības pārstāvjiem, vai tiešām uz ēkām milzu izmērā ir jāizvieto Valdis Dombrovskis, kurš vadījis valdību četrus gadus un ir labi zināms Eiropā, kāds no viņiem atbildēja - Vienotība vēlējusies parādīt, ka arī tā vēl ir. Partijai ausīs nākušas ziņas, ka viens jauns politiskais spēks jau pērn septembrī rezervējis divas nedēļas pirms vēlēšanām visus laukumus, uz kuriem vien varot izvietot vides reklāmu. Tātad viss vēl nav redzēts. Viens labums no šīm aktivitātēm ir, ko atzīst arī Dienas aptaujātie pašvaldību vadītāji, - tās varētu par EP vēlēšanām ieinteresēt pasīvos vēlētājus, kuri par tām neko nav dzirdējuši vai neredz motivāciju tajās piedalīties. EP vēlēšanas notiek 24. maijā, kad cilvēkiem ir daudz citu iespēju, kā pavadīt dienu.
Ja Rīgā, kur vien paveras skats, ir redzama kāda Zaļo un Zemnieku savienības kandidāte, tad Madonā viņas neesot. «Kad braucu uz Rīgu, tad Kalsnavā un pie Skrīveriem gan Ivetu redzēju,» atzina A. Ceļapīters. Talsu novada domes priekšsēdis Aivars Lācarus (Talsu novada attīstībai) šo pašu seju bija pamanījis Ventspils šosejas malā. «Plakāti jau smuki. Kādreiz tikpat skaista bija arī Ingrīda Ūdre. Cilvēkiem patika Ūdres kundzes acis, bet tas jau nav balsojums par plakātiem,» šo vēlēšanu kampaņas elementa efektivitāti apšaubīja A. Lācarus.
Daudz racionālāk, viņaprāt, būtu vēlētāju izvēli veidot, braucot uz pašvaldībām regulāri, ne tikai pirms vēlēšanām. Sarunās ar cilvēkiem A. Lācarus neesot jutis pārāk lielu interesi par EP vēlēšanām. Lielu pilsoņu aktivitāti, «jo Eiropa ir kaut kas tāls un netverams», neprognozē arī Cēsu novada priekšsēdis Jānis Rozenbergs (Vienotība). Viņš atzīst, ka ļaudis politiķu aktivitātes pirms vēlēšanām tā arī uztver tikai kā kampaņu. Taču tie, kuri atnākot uz tikšanos, noteikti esot ieguvēji, jo saņem noderīgu informāciju par EP.
Iepriecina EP biroja busiņš
Liepājas mērs Uldis Sesks (Liepājas partija) uzskata, ka EP vēlēšanas būtu jārīko kopā ar pašvaldību vēlēšanām. Vienā gadā tā arī notika, bet te jāatgādina, ka tas nav iespējams atšķirīgā pašvaldību un EP pilnvaru laika dēļ. Togad Latvijai turklāt nācās pagarināt līdz jūnijam iepriekšējā sasaukuma pašvaldību pilnvaru termiņu, kas beidzās martā. Liepājas pilsētā atšķirībā no Rīgas nav iespējas izvietot politiķu reklāmas uz pilsētas sabiedriskā transporta.
Amatas novada Ģikšos pirms divām dienām bija iebraukusi Eiropas Parlamenta Informācijas biroja Latvijā komanda. «Viņi atveda ķiršu kociņu un dēlīti, uz kura bija uzrakstīts, cik kilometru ir no Ģikšiem līdz Briselei. Cilvēku interese bija liela, un visi bija iepriecināti,» stāstīja Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte (ZZS).
Viņa uzskata, ka šādas akcijas cilvēkiem ir vairāk vajadzīgas nekā partiju aktivitātes. Vēlētāji saņēmuši arī noderīgu informāciju. Novada priekšsēdētāja domā, ka latvieši vienmēr ir bijuši apzinīgi, un tie, kuri ir ekonomiski aktīvāki, noteikti arī aizies uz vēlēšanām.
Negatīvāk noskaņoti varētu būt cilvēki, kuriem tagad iet grūtāk. E. Eglīte pieļāva, ka pilsoņu izvēli var ietekmēt pēdējā brīža kampaņas, un tās, iespējams, nospēlēšot lielu lomu.