Rihards Pīks, Pasniedzējs ārvalstu augstskolās, nr. 1 Kurzemē
Nē, bet mani senči nāk no Kurzemes - Sabiles un Matkules pagasta, esmu tur pavadījis bērnību un esmu biežs viesis, jo mani radi tur strādā.
Kurzeme bija jūsu vai partijas izvēle?
Var teikt, ka saskaņota izvēle. Nav daudz atpazīstamu cilvēku, un ir paradokss - vienmēr prasa, lai politikā būtu jaunas sejas, bet labprātāk balso par pazīstamām. Bija pat doma, ka nevajag visos apgabalos startēt, tomēr paplašinātā diskusijā nolēma, ka jākandidē visos, lai vēlēšanu kampaņas gaitā iepazīstinātu ar partijas mērķiem un programmu.
Jūs partija nosauca par savu ārlietu ministra kandidātu. Kas ir jūsu ārpolitiskās prioritātes?
Stiprināt sadarbību ES iekšienē. Valstu ir daudz, katra grib būt patstāvīga, un palaikam lēmumu pieņemšanas process ir diezgan ilgstošs un mēģina noķert problēmu, nevis to apsteigt. Protams, ņemot vērā starptautisko situāciju, izmantot pieredzi, ka mēs pazīstam austrumu kaimiņu. Tas nenozīmē, ka jāsniedz skaļi paziņojumi, bet skaidrāk jāmēģina apsteigt situāciju un pārliecināt kolēģus ES un NATO.
Kuri ir Kurzemes attīstības centri?
Ventspils ir attīstīta, pateicoties mums zināmajiem cauruļvadiem. Manuprāt, Liepājā ir liels potenciāls ostas paplašināšanai. Domāju, ka var attīstīt vairāk ārējo tūrismu gan uz skaisto Abavas ieleju, gan Kurzemes jūrmalu.
Jūs esat bijušais Tautas partijas biedrs. Jūsu bijušie kolēģi kandidē ļoti daudzos sarakstos. Kā vērtējat šo konkurenci?
Pašreiz šī konkurence nav jūtama, jo kampaņa ir tikko sākusies. Cilvēki, kas bija Tautas partijā, politiku ir apguvuši un saprot, kā strādā valsts pārvalde un likumdošanas sistēma. Dažādās partijās tāpēc, ka bija diezgan grūti izvēlēties. Arī man jau pagājušajā gadā vairāki cilvēki, kas savās pašvaldībās bija izveidojuši vietējās partijas, jautāja - vai tu neko nedarīsi? Tie ir cilvēki, kas prot un var vadīt savus novadus, bet visi saprot, ka vajadzīgs atbalsts valdībā un parlamentā, kas pieņem budžetu. Einars Repše mani pārliecināja ar to, ka atzina savas kļūdas. Kad es biju kultūras ministrs, tika izveidots Kultūrkapitāla fonds, un Repšes valdība atcēla tā finansēšanas modeli no konkrētiem nodokļiem. Tagad viņš atzīst, ka tā bijusi kļūda, tāpat kā par Autoceļu fondu.