Gripas vīrusam ir dažādi paveidi. Ir cūku gripa, putnu gripa, pat suņu gripa un galu galā gripa, ar kuru pašlaik slimo ļoti daudz cilvēku. Šoreiz runāsim tikai par cilvēku gripu.
Vai dzīvnieki slimo ar cilvēku gripu? Zinātnieki apgalvo, ka suns ar cilvēku gripu saslimt nevar, jo šis konkrētais gripas paveids ir specifisks tikai homo sapiens, un sugas barjeru tas tomēr «nepārkāpj». Arī manā un kolēģu praksē līdz šim tā nav gadījies. Tomēr, zinot gripas vīrusa fenomenālās spējas ļoti strauji veidot mutācijas, šādi gadījumi nākotnē pilnībā nav izslēgti. Taču suņu īpašnieki var būt mierīgi - diez vai jūsu suns ar cilvēku gripu saslims. Jāzina gan, ka suņiem ir citi vīrusi, ko īsti par gripu nedēvē, bet kuri var izraisīt klepu, pneimoniju un dažādas komplikācijas.
Piesardzīgākiem jābūt kaķu un mājas sesku (fretku) īpašniekiem. Arī manā praksē ir bijuši gadījumi, kad mājas sesks vai arī kaķis vienlaicīgi ar saimnieku šķauda, puņķojas un klepo, kā arī cieš no drudža. Klīniskās pazīmes ir ļoti līdzīgas tām, ar kurām saskaras cilvēks. Tāpēc slimības laikā ieteicu ierobežot kontaktu ar dzīvnieku. Īpaši sargājiet dzīvnieku mazuļus, grūsnus un vecus dzīvniekus. Visuzņēmīgākie pret gripas vīrusu ir seski.
Vīrusu laikā īpaši padomājiet par mājdzīvnieka imūnsistēmu. Ir pieejami dažādi imūnsistēmu stimulējoši līdzekļi dzīvniekiem. Gādājiet arī par kvalitatīvu barību, papildus dodiet A un C vitamīnu saturošus līdzekļus. Ja tomēr dzīvnieks saslimis, nodrošiniet tam komfortablus apstākļus. Vienmēr nepieciešams svaigs ūdens, regulāri vēdiniet telpas (padomājot par mīluli un neatstājot to caurvējā). Tāpat kā cilvēkiem, arī dzīvniekiem svarīgs ir uzņemtā ūdens daudzums, lai organismam pietiktu spēka cīnīties ar vīrusu. Noteikti konsultējieties ar savu veterinārārstu, kurš, iespējams, nozīmēs kādu papildu terapiju, lai izvairītos no komplikācijām.
*Olaines veterinārā centra all4 pets veterinārārste