Modernās tendences nosaka, ka interneta tiešraides izveidošanai pat vairs nevajag programmētājus un operatorus. Tomēr, kā norāda nozares eksperti, - profesionāli arī šajā jomā vismaz pagaidām vēl grūti aizstāt.
Pieredzi neaizvietot
Principā tiešraidi izveidot ir viegli, Dienai skaidro starptautiskā informācijas tehnoloģiju uzņēmuma Cisco Systems sistēmu inženieris Redžinalds Knipšis, «galvenais jautājums saistīts ar kvalitāti». Proti, mūsdienās ieslēgt iebūvēto tīkla kameru, ar kuru aprīkots jebkurš portatīvais dators un planšetdators, ir elementāri, tomēr profesionāli nofilmēt, kā arī nodrošināt video «straumes» un skaņas kvalitāti nebūt nav tikpat viegli, uzskata eksperts.
«Bez tehniskajām zināšanām neiztikt, bet, ja cilvēkam ir pieredze un zināšanas, piemēram, saistībā ar videozvaniem, «pieslēgt» skatītājus nav grūti,» izklāsta R. Knipšis. Viņaprāt, līdzīgi kā ar TV pārraidēm, arī tiešraides iegūst no tā, ka tās veido profesionāli operatori un režisori. Savukārt, runājot par tehniskajiem aspektiem, eksperts norāda, ka tie nav pārlieku sarežģīti, un piebilst, ka arī interneta ātrums Latvijā ir vairāk nekā pietiekošs. Lielāko daļu tiešraižu pat augstā videokvalitātē nebūtu problēmas nodrošināt arī ar 4G internetu.
«Viss aizvien vairāk tiek veidots tā, ka tehnoloģiskais risinājums ir pieejams arī cilvēkiem, kam nav plašu zināšanu,» uzsver eksperts un norāda, ka galvenais jau ir lietotājiem nodot saturu un principā mūsdienās vienkāršas tiešraides var nodrošināt «ar vienas pogas nospiešanu telefonā».
Vieglāk par vieglu
Nesen viedtālruņu lietotāju vidū popularitāti guvusi jauna aplikācija Periscope, kuru mikroblogošanas vietne Twitter iegādājās pagājušā gada februārī - vēl pirms aplikācija bija izstrādāta. Periscope pamatā, kā raksta biznesa žurnāls Forbes, ir pavisam vienkārša ideja: tu esi pats sava pārraides stacija. Diena izmēģināja, ka tiešraides sākšana prasa apmēram 1-2 minūtes - viedtālruņa lietotājs lejupielādē bezmaksas aplikāciju, ieinstalē, pievienojas ar savu Twitter kontu (vai tālruņa numuru), nospiež pogu «ierakstīt», un tiešraide, kurai var sekot jebkurš pasaules iedzīvotājs, ir sākusies. Lietotne pat automātiski veic ierakstu straumētāja Twitter kontā.
Iecienīta pēdējos gados ir kļuvusi sava datora ekrāna straumēšana, lai demonstrētu, piemēram, kā tiek zīmēts, gleznots, spēlētas datorspēles vai programmēts. Arī šis process, kā Diena izmēģināja, nav grūts, vien nepieciešama kāda no straumēšanas programmām, vismaz vidēji jaudīgs dators un reģistrācija kādā no tiešsaistes vietnēm, kas ļauj izvietot savu straumi. Piemēram, Twitch.com - populāra videovietne YouTube - arī piedāvā iespēju ievietot paša veidotu informācijas straumi.