Kā vēstīts VSMC mājaslapā, uz 2016. gada 5. februāri rindā līdz gada beigām bija pieteikti vairāk nekā 15 000 sportistu. Ņemot vērā, ka šogad attiecīgo veselības aprūpes pakalpojumu var nodrošināt un veikt 14 200 bērniem, VSMC no 8. februāra pārtrauca pieņemt un reģistrēt sporta organizāciju sūtītos pieteikumus. Vecāki arī saņēmuši informāciju, ka pārbaudes tiks veiktas tikai bērniem no 10 gadu vecuma.
Kvotu ietvaros
Problēmu Dienai apstiprina arī pašā centrā. Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas datiem, pagājušajā mācību gadā Latvijā bija gandrīz 32 tūkstoši bērnu sportistu līdz 25 gadu vecumam, neskaitot bērnus privātajās izglītības iestādēs. Taču centra kapacitāte gadā atļauj pārbaudīt mazāk nekā pusi, Dienai skaidro VSMC direktore Sabīne Vaska-Epnere. Centrā strādā deviņi sporta ārsti, un katrs dienā spēj pārbaudīt desmit bērnu.
Grupu pierakstu 2017. gadam atkal plānots atvērt, tuvojoties šī gada beigām, bet te vietā ir teiciens: «Kurš ātrāk brauc, tas ātrāk maļ.» Jau septembrī un oktobrī piesakās nākamajam gadam, un vispirms tiek tie, kuri to izdara pirmie. Centrā piebilst - šeit nav neatliekamā palīdzība.
Grupu pieraksta slēgšana gan nenozīmējot, ka vecāki bērnu nevarētu pieteikt individuālajām konsultācijām. Tas ir risinājums, ja nevēlas gaidīt līdz nākamajam gadam. Direktores vietniece Andžela Gudre rāda individuālā pieraksta grafiku, kurā redzams, ka pieraksts iespējams jau pēc divām nedēļām.
Risku neesot
Ministru kabineta noteikumi paredz, ka padziļinātā profilaktiskā medicīniskā pārbaude jāveic vismaz reizi gadā, bet VSMC Sporta medicīnas departamenta direktore Santa Viltere skaidro, ka nobīde no šī termiņa nekādus riskus nerada. Ja ar veselību sportistam viss ir kārtībā, vecākiem nav iemesla uztraukties. Taču, ja iepriekš sporta ārsts būs atklājis kādas problēmas, viņš uzreiz būs nozīmējis biežākas apskates.
Centra direktore arī min, ka aptvert pilnīgi visu Latviju nav iespējams, turklāt patlaban nav noteikts, cik veci bērni ir jāpārbauda. Centram būtu jāpieņem arī četrgadnieks, ja vecāki vai sporta skola to vēlētos. Ir gan izstrādāts jauns Ministru kabineta noteikumu projekts, kas nosaka šo slieksni no 10 gadu vecuma, izņemot bērnus, kas nodarbojas ar daiļslidošanu, mākslas un sporta vingrošanu. Tie varēs veikt pārbaudes no astoņu gadu vecuma. Jaunāki bērni ir jāapskata ģimenes ārstam. Nepieciešamības gadījumā ģimenes ārsts nosūta pie speciālista. Ārste min - ir apsveicami, ka mazie bērni sporto, taču fiziskās aktivitātes nav tik nopietnas, lai veselība būtu jāpārbauda padziļināti. Talkā var nākt ģimenes ārsts.
S. Vaska-Epnere cer, ka jaunie noteikumi stāsies spēkā no septembra. Tad prasības būs izpildāmas - pretēji tam, kā ir tagad. Tomēr arī tas nenozīmēs, ka pilnīgi visi bērni sportisti no 10 gadu vecuma tiks pie sporta ārsta.
Kopš krīzes, kad 2009. gadā finansējums VSMC tika samazināts, klāt nekas nav nācis. Centrā, atzīstot, ka tā ir problēma, piebilst, ka situāciju saprot - citas iestādes ir prioritārākas. Taisnības labad gan jāsaka, ka LSMC nemaz nav aprēķinu, cik liels finansējums būtu nepieciešams. Trūkst statistikas, lai to aprēķinātu. Turklāt papildu nauda var arī neko neatrisināt - tas nemainīs to, ka nepietiks kvalificētu speciālistu, kas ir gatavi strādāt. S. Viltere min, ka šāda problēma ir visā valstī. Arī pašreizējā personāla apmācība ir tikai ielāpu aizlāpīšana.
Jāsaka, nākotnē valstij būs jādomā arī par finansējumu aparatūras nomaiņai. Tagadējā ir no 2002. gada, un tai ir liels nolietojums. Tomēr ne aparatūras nomaiņa, ne krietni lielāks finansējums nenovērstu to, ka atsevišķos gadījumos kādas no saslimšanām netiek pamanītas. S. Viltere skaidro, ka vienmēr paliks problēmas, ko ir ļoti grūti diagnosticēt arī tādās valstīs, kurās sporta medicīnai ir ļoti liels finansējums un izstrādāta sīki detalizēta sistēma.
Mēģina tikt galā paši
Centrā uz problēmu skatās mierīgi, uztraukušās ir pašas sporta skolas. Madonas pilsētas sporta centra direktors Voldemārs Šmugais Dienai atzīmē, ka, piesakoties laikus, arī pakalpojums tiek nodrošināts laikus, savukārt Cēsu pilsētas sporta skolas direktore Rudīte Vanadziņa bilst, ka visiem pārbaudes nodrošināt ir grūti. Īpaši to izjūt lielās sporta skolas. «Zinot, kāda pašlaik ir bērnu veselība, mēs savā ziņā to saskatām kā risku,» saka direktore. Nepietiek arī ar to, ka skolai ir savs sporta ārsts, jo visas analīzes veikt nevar.
Ar savu ārstu izlīdzas arī Valmieras bērnu sporta skola. Tās direktore Līga Dzene Dienai stāsta, ka visas apskates tiek veiktas uz vietas. Savukārt tām sporta skolām, kurām šādas iespējas nav, problēmas ir lielas, jo apkalpot visus bērnus centrs nevar. Dažreiz tiek apskatīta tikai trešdaļa skolas sportistu. Taču Veselības ministrijā Dienai atbild jau ierasto frāzi - ierobežoto budžeta iespēju dēļ pakalpojumu nav iespējams nodrošināt vajadzīgajā apjomā.