Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Terase ies ziemas miegā

Tuvojoties salam, skaistus vasaras atpūtas un dārza baudīšanas brīžus terasē atliksim līdz pavasarim. Un palīdzēsim tur esošajiem augiem izturēt ziemu!

Skaistas ziedošas terases ir populāras Londonā, Berlīnē, un pēdējos gados arī daudzviet Latvijā gan lielāku, gan mazāku dārzu saimnieki tās cenšas iekopt pie mājas. Salīdzinot ar dārzu, terase ir daudz, daudz mazāka, tāpēc tā ir laba vieta augu izvēles eksperimentiem, bet vairs ne rudenī. Tagad jāparūpējas par tiem, kas šogad terasē zaļoja, ziedēja. Vispirms jāpadomā, kur šos augus varētu aiznest, - uz šķūni, verandu, lai tie gaida pavasari aizvējā, pajumtē. Ja uzkrīt agrs, biezs sniegs, tā jau būtu dabiska sega, un augi varbūt varētu palikt ārā. Cerams, sniegs nenokusīs un nebūs kailsalu... Kā rīkoties, lai augi nenosaltu, skaidro dendrologs Aivars Lasis, ainavu arhitekte Dace Lukševica un stādaudzētavas Rožlejas vadītājs Ainārs Buls.

Ļauj noziedēt

Pavasarī daudzi iznes ārā citrusus, dracēnas u. c. kociņus, bet rudenī tie atkal kļūst par telpaugiem - neaizmirstiet ienest iekšā. Tas pats jādara ar istabas puķēm, ko vēlams nest iekšā pakāpeniski - vispirms salnu naktī, bet pusdienlaikā atkal ārā, tad arī citās naktīs, un beidzot visas 24 stundas uz palodzes iekšā.

Uz iekšpalodzi pēdējais laiks pārcelties arī pelargonijām. Tās liek uz visvēsākās istabas palodzes, kur nav siltāks par 12-14 grādiem, un ļauj noziedēt. Tad dzinumus apgriež, atstājot kādu sprīdi garus. Vēsumā un gaismā, pa reizei aplejot, jāsagaida marts, aprīlis, kad izstīdzējušos zarus var vēlreiz apgriezt un maijā pēc salnām - atkal uz terasi, dārzu!

Ja terasē ziedēja tikai viengadīgās puķes, rudenī gaida pamatīgs augu aizvākšanas un trauku, seguma u. c. tīrīšanas darbs. Bet ziemcietes un krūmi aukstajā gadalaikā to drošības dēļ būs jāsedz vai jānes pagrabā, kur nav apkures ierīču. Ziemcietes jāapgriež. Aizmirst līdz pavasarim nevienu augu nevarēs, jo reizēm jāaplaista - pavisam izkalst nedrīkst.

Kur ārā ņemt siltumu?

Audzējot terasē ziemcietes un krūmus, ko nenesīs pagrabā, šķūnī, verandā, vajag lielākas kastes, podus nekā parastās plastmasas balkonkastes, puķupodus - lai ap saknēm vairāk augsnes. Tā būs siltāk, mazāks izsalšanas risks. Ja puķupods neliels, pirms sala to var ielikt lielākā traukā, starp tiem ieberot sausu kūdru, smilti vai sausas lapas, salmus. Arī virs substrāta uzber mizu vai citu pret aukstumu sargājošu mulču.

Tagad puķpodos, toveros augušos augus pārstādīt dārzā nav vēlams - nepaspēs līdz salam iesakņoties. Toties tos var ierakt dobē irdenā smiltī ar visu podu - būs saknēm siltāk.

Ja podi, kastes lielas un tāpēc grūti transportējamas uz ziemas mītni vai tādas nemaz nav, jāizlīdzas siltinot. Podu ietērpj daudz platākā gaisu caurlaidīgā maisā, kur ieber sausu kūdras kārtu un pārsedz, lai lietus, sniegs kūdru vēlāk nesamērcē. Augu sasedz ar agrotīklu, egļu zariem. Ja ziemā caur šo segumu zariem izvilks lampiņu virtenes, tās ieslēdzot, skats būs brīnišķīgs. Pavasarī pirms Lieldienām augu traukus var dekorēt ar krāsainajiem grimoņu zariem.

Siltā mājas pusē lielā podā, prāvā kastē var audzēt daudzus kokaugus, kas ziemā siltumu telpās nesaņems - podi jāsiltina ar koka līstīšu, zaru sētiņu, egļu zariem, agrotīkla vai maisauduma apliekamajiem. Tas var izdoties, bet var ziemā būt nikni kailsali, un augi aizies bojā. Tāpēc kokaugus terases traukos var paaudzēt dažus gadus, bet pēc tam pārstādīt brīvībā - dārzā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kas ziemos ārā?

Ja patīk skujeņi, var mēģināt ziemināt nokarenās lapegles, zemo tūju šķirnes, pacietīgos kadiķīšus. Pavasarī ātri ziedēs un izturīgas ir pelēkās spirejas - palieli krūmi, ko der veidot (apgriezt pēc noziedēšanas).
Vēlu rudenī košiem ziediem ilgi ziedošos čužu krūmus var turēt terases podos, bet arī tie jāveido, pavasarī jāapgriež.
Izturīgas ir forsītijas, kas krāšņi zied pavasarī, zemie grimoņi, ēdamās cidonijas. Pēc noziedēšanas jāveido.
Arī jasmīni izturīgi, bet pēc noziedēšanas tie steidzīgi apgriežami, noziedējušās ziedkopas jāizplūc.
No terases nav jāizvāc visi glītie un bieži lietotie garšaugi. Piemēram, timiāns, daudzgadīgie ķiploki, lakši - tie ir ziemeļnieki.
Dažādas krāsas lapas ir Japānas spireju šķirnēm. Tās būs skaistas līdz vēlam rudenim, bet pēc tam - uz šķūnīti, garāžu, verandu u. c.
Tunberga bārbeles ir skaistas arī rudenī, bet terasei tās neder, arī budlejas ne. Tāpat segliņi mēdz izsalt.
Nelielie bukši ar mazajām tumšzaļajām lapiņām var izsalt.
Skujeņi pat lielā podā var iekalst un sākt dzeltēt, turklāt eglītes mājas tuvumā augu enerģiju jūtošie dārzkopji citiem neiesaka. Tomēr, ja līdz pavasarim saglabāta Ziemassvētku eglīte, to var pārcelt uz terasi, tikai tai vajag vismaz 70 cm diametrā lielu podu, lai ziemā saknes neizsalst. Bet arī tad tas būs eksperiments - augs vai ne...

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kā ierēdņu mafija iepļaukāja Valaini

Šis būs hrestomātisks pastāsts par ierēdņu un politiķu attiecībām. Un te pat nav runa par to, ka konkrētais politiķis ir bijis gana vājš, lai konkrētajā attiecību partijā tiktu apspēlēts, bet ga...

Kosmētiskais remonts diez vai līdzēs

Par to, vai valdošo partiju ilgstoši zemie reitingi tām jau zvana kapu zvanus vai partiju likteņi ir maznozīmīgi brīdī, kad "Latvijas valsts pamazām tiek vesta uz maksātnespēju", sociologu A...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?