Nu neko darīt - daba koriģē pasākumu rīkotāju plānus. Laikapstākļu un drošības apsvērumu dēļ tika atcelta plānotā talka dabas liegumā Lubāna mitrājs un niedru skulptūru festivāls dabas liegumā Sedas purvs. Tomēr, nezaudējiet cerību, jo, ja vien būs sals un ledus, iecerētie pasākumi notiks un par to informācija būs www.daba.gov.lv. Kamēr dažiem šīs nedēļas sākumā kalendārā Sveču diena, tikmēr citiem 2. februārī - Starptautiskā mitrāju diena. Dažādi mitrāji klāj aptuveni 13 miljonus kvadrātkilometru lielu zemeslodes platību, un Latvijā mitrāju platības veido vairāk nekā 12 400 upju un 2256 ezeri, kas lielāki par vienu hektāru. Purvi aizņem aptuveni 15% no Latvijas teritorijas.
Mitrāji ir vietas, kurās pastāvīgi vai periodiski uzkrājas ūdens. Tie ir dabiskas izcelsmes objekti, piemēram, ezeri, upes, strauti, purvi un jūras akvatorija, kuras dziļums bēguma laikā nepārsniedz sešus metrus, kā arī cilvēka veidoti objekti - dīķi, kanāli, grāvji, ar ūdeni pildīti karjeri un citi veidojumi. «Sedas purva teritorija pēc kūdras ieguves pakāpeniski applūda. 1999. gadā te izveidots dabas liegums, lai aizsargātu izcilu biotopu ūdensputnu ligzdošanai. Appludinātās ūdenstilpes daudzviet strauji aizaug ar niedrēm, veidojas homogēnas niedru audzes, un šāds biotops daudzām putnu sugām nav piemērots, jo īpaši migrējošiem putniem, kuri labprātāk uzturas atklātās teritorijās,» stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās administrācijas vecākā valsts vides inspektore Rūta Zepa. Liegumam izstrādātajā dabas aizsardzības plānā kā viens no apsaimniekošanas pasākumiem paredzēta niedru pļaušana un (vai) dedzināšana, lai samazinātu ūdenstilpju aizaugšanu.
Jāuzsver, ka ieplānotais niedru skulptūru festivāls būtu kā ģimeņu, draugu un interešu grupu sacensības, kurās komandas vāktu dīķos augošās niedres un veidotu no tām dažādas skulptūras. «Lai tiktu galā ar niedrēm vajadzīga mačete,» skaidro Rūta un zina stāstīt, ka niedres traucē ūdensputniem ligzdot, dīķi pamazām aizaug. Komerciālos nolūkos niedres nevienu īpaši neinteresē, jo ne visas niedres der jumtiem. Protams, ir cilvēki, kas no tām darina puzurus, niedru aizkarus un vēl citas neparastas lietas. Niedru skulptūru festivāla rīkotāju iecerē vērojamas paralēles ar Lielās talkas šā gada aicinājumu izveidot salmu skulptūras, lielas vai mazas, un sadedzināt, simboliski sadedzinot visas slimības un neveiksmes!
Par godu Starptautiskajai mitrāju dienai 12. februārī Latvijas Dabas muzejā notiks konference dabas speciālistiem, bet 13. februārī radošā darbnīca Kas ir mitrāji?