Roboti atņems darbu
2016. gada foruma centrālais temats ir tā dēvētā ceturtā rūpnieciskā revolūcija, ar ko apzīmē jau noritošas radikālas izmaiņas rūpniecībā un sabiedrībā. Tiek prognozēts, ka drīzumā vairākums uzņēmumu pienākumus, kurus pašlaik veic cilvēki, uzticēs robotiem un inteliģentām mašīnām, lai samazinātu ražošanas izmaksas un palielinātu tās efektivitāti.
Tādiem informācijas tehnoloģiju uzņēmumiem kā Microsoft, Facebook un Google tas nozīmēs ļoti ienesīgas biznesa iespējas, tāpēc to vadītāji Davosas forumā centīsies izklāstīt savu vīziju par to, kā jaunā rūpnieciskā revolūcija var uzlabot ražošanu un sabiedrību.
Turpretī citi vaicā, vai mēs virzāmies pretī «pasaulei bez darba», jo eksperti pieļauj, ka automatizācijas rezultātā katru otro darba vietu pārņems datori vai roboti. Pasaules Ekonomikas forums šonedēļ brīdināja, ka šīs tendences dēļ nākamo piecu gadu laikā pasaules lielākajās ekonomikās darbu var zaudēt septiņi miljoni strādājošo.
Savukārt starptautiskā bērnu tiesību aizsardzības organizācija Glābiet bērnus! norāda, ka ceturtā rūpnieciskā revolūcija draud palielināt jau tā milzīgo nevienlīdzības plaisu starp pasaules bagātākajiem un nabadzīgākajiem iedzīvotājiem. Automatizācija varot iznīcināt darba iespējas cilvēkiem ar zemu kvalifikāciju, ko sevišķi izjustu attīstības valstīs.
Pieaug nevienlīdzība
Ienākumu nevienlīdzība būs viens no apspriestākajiem tematiem Davosas forumā, kas noslēgsies sestdien. Sanāksmes priekšvakarā labdarības organizācija Oxfam paziņoja, ka 1% pasaules bagātāko cilvēku pieder vairāk nekā pārējiem 99% kopā. Tikai 62 cilvēkiem, no kuriem 53 ir vīrieši, pieder tikpat daudz, cik 3,5 miljardiem pasaules nabadzīgāko iedzīvotāju.
Oxfam norāda, ka šo 62 cilvēku bagātība pēdējos piecos gados pieaugusi par vairāk nekā 500 miljardiem dolāru (460 miljardi eiro), kamēr pasaules nabadzīgāko iedzīvotāju turība samazinājusies par vairāk nekā triljonu dolāru (920 miljardi eiro).
Organizācija atgādina, ka pasaules līderi regulāri pauž bažas par aizvien pieaugošo ienākumu nevienlīdzību, bet līdz šim maz darījuši, lai palīdzētu nabadzīgākajiem. Oxfam uzskata, ka valstu drakoniskāka cīņa ar nodokļu nemaksāšanu, lielāki ieguldījumi sabiedriskajos pakalpojumos un augstākas darba algas var apturēt ienākumu nevienlīdzības plaisas palielināšanos.
Bažas par Ķīnu
Gaidāms, ka pasaules līderi un palīdzības organizācijas Davosā spriedīs par to, kā risināt migrācijas krīzi, ko izraisījuši militārie konflikti un nestabilitāte Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā. Šajā sakarā daudziem interesētu Vācijas kancleres Angelas Merkeles viedoklis, bet viņa šogad uz Davosu nedosies.
Pirmo reizi vairāk nekā desmit gados forumā īpaša uzmanība tiks pievērsta globālajām klimata pārmaiņām. Pasaules Ekonomikas foruma pagājušajā nedēļā publicētajā ikgadējā pētījumā par globālajiem riskiem teikts, ka klimata izmaiņu izraisītās dabas katastrofas ir lielākais drauds pasaules ekonomikai 2016. gadā.
Davosā daudz locīs Ķīnas vārdu. Pasaules otra lielākā ekonomika pērn augusi par 6,9%, kas ir zemākais rādītājs pēdējos 25 gados, vēsta Reuters. Pesimisti prognozē, ka Ķīnas ekonomikas izaugsmes tempu samazināšanās var izraisīt jaunu globālo finanšu krīzi.