VCA poliklīnikas Aura fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts Artūrs Kraucis norāda, ka pacientiem pēc infarkta vai insulta nepieciešams ne vien veikt atveseļošanās kursu kādā no rehabilitācijas centriem, bet arī turpināt fiziskās nodarbības ambulatori, lai maksimāli atjaunotu dzīves kvalitāti iepriekšējā līmenī un samazinātu atkārtotas saslimšanas riskus. VCA poliklīnikas Pļavnieki kardiologs Artjoms Kaļiņins uzsver rehabilitācijas speciālista svarīgo lomu arī psiholoģiskajā kontekstā, lai palīdzētu pacientam apzināties infarkta cēloņus un sekas. «Mūsdienās, kad ārstēšana ir efektīva, slimniekam jāapzinās cēloņi, kas izraisīja infarktu, un jāpārdomā dzīves filozofija, lai situācija neatkārtotos,» skaidro A. Kaļiņins.
Savukārt A. Kraucis norāda, ka valstī vērojams rehabilitācijas pakalpojumu trūkums tiem kardioloģijas un neiroloģijas pacientiem, kas pabeiguši programmu rehabilitācijas centrā un vēlas dzīvot aktīvu dzīvi, taču vēl nav gatavi tai intensitātei, kādu piedāvā grupu nodarbības sporta klubos.
Jāpiebilst, ka Euroaptieka sociālā projekta Sirds veselības skola veiktajā iedzīvotāju aptaujā šopavasar konstatēts, ka iedzīvotāji ir informēti, kādas ir sirds veselības rādītāju normas, un apzinās, ka jārūpējas par savas sirds veselību, tomēr to nedara pietiekamā apjomā.
Vairāk nekā 80% aptaujāto pareizi nosauca pieauguša, vesela cilvēka asinsspiedienu - 120/80 mmHg un pulsu - 60-80 sitienu minūtē, tomēr regulāri - reizi dienā, reizi nedēļā vai reizi mēnesī - to mēra aptuveni puse aptaujāto, turklāt aptuveni 20% nemaz nezina, kāds ir viņu pašu asinsspiediens, informē Euroaptieka pārstāve Kristīne Jučkoviča. Aptaujā arī secināts, ka aptuveni 90% cilvēku zina, kādi ir insulta un infarkta riska faktori - smēķēšana, liekais svars, augsts asinsspiediens, mazkustīgs dzīvesveids un neveselīgs uzturs -, tomēr 20% aptaujāto nespētu pazīt ne insulta, ne infarkta pirmās pazīmes. Aptauja gan arī parādīja, ka vairākums - vairāk nekā 98% iztaujāto - rīkotos pareizi insulta un infarkta sākšanās gadījumā, respektīvi, nekavējoties izsauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību.