Tas, vai sasniegts maksimums, būtu jāvērtē no tā, vai šo situāciju uzlūkojam kā optimisti vai kā pesimisti. Ja kā pesimisti, var teikt, ka sarunās ir panākts maksimālais rezultāts, ja kā optimisti - nebūt ne. Reāli novērtējot, šī konkrētā panāktā vienošanās ir politiski pieņemams risinājums, kas ir tikai sākums turpmākajiem soļiem, lai izbeigtu šo militāro konfliktu, kurš izraisījis nežēlīgu asinsizliešanu un tik daudzu nevainīgu civiliedzīvotāju bojāeju Ukrainas austrumos. Tomēr pašlaik vēl ir pāragri izteikt kādus minējumus, vai scenārijs par pamieru izdosies un būs veiksmīgs. Vispirms jāsagaida, kas notiks līdz 15. februārim (uguns pārtraukšanas termiņam Austrumukrainā - red.), vai pamiera stāšanās spēkā tiks ievērota un kas būs pēc tam. Būtiski, vai Krievija šīs vienošanās ņems vērā.
Cik lielas cerības, ka Krievija šo vienošanos izpildīs?
Pieredze liecina, ka Krievija ne vienmēr ir pildījusi panāktās diplomātiskās vienošanās ar Eiropas partneriem par konflikta noregulējumu. Jānovērtē, kā Krievijas puse rīkosies šoreiz. Saprotot, ka Ukrainas austrumos iet bojā simtiem nevainīgu civiliedzīvotāju un arī karavīru, ir skaidrs, ka tas nedrīkst tā turpināties. Arī Krievijai jāsaprot, ka šeit ir spēles noteikumi un no tiem izrietošas sekas. Krievijai arī jāņem vērā, ka no tā, vai tā izpildīs šīs vienošanās nosacījumus, vistiešākajā mērā atkarīga turpmākā Eiropas Savienības un ASV rīcība.
Kā viens no iespējamiem scenārijiem, ja Krievija neņem vērā vienošanos un konflikts Ukrainā turpinās, minēta arī atsevišķu Eiropas valstu un ASV gatavība palīdzēt Ukrainas armijai ar militāriem resursiem cīņā pret Krievijas atbalstītajiem separātistu spēkiem. Vai, jūsuprāt, tas būtu atbalstāms scenārijs, un vai tas nav pārāk riskants?
Tas nenoliedzami ir viens no iespējamiem variantiem, kā reaģēt, ja Ukrainas austrumos turpināsies līdzšinējā Krievijas agresija. Tomēr skaidri par to runāt varēs pēc tam, kad būs redzama Krievijas rīcība - izpildot vai neizpildot šajā nedēļas nogalē nolikto uzdevumu pārtraukt militāras darbības.
Viena no reakcijām pēc ceturtdienas rītā panāktās uguns pārtraukšanas bija arī izbrīns, kāpēc pamiers noteikts tikai no 15. februāra un kaut formāli nav noteikts uzreiz?
Jāatzīst, ka es neatminos nevienu gadījumu, kad, risinot šāda mēroga konfliktus, pamiers vai pārtraukums stātos spēkā acumirklī un uzreiz. Tas ir saprotams, ka vajadzīgas vismaz pāris dienu, lai pabeigtu tehniskus procesus - koordinētu militārās tehnikas atvirzīšanu noteiktajās robežās un ar to saistītus uzdevumus. Šajā gadījumā tām pāris dienām nav nozīmes, būtiskākais, lai vienošanās nosacījumi tiktu ievēroti.