Neilgi pirms pasākuma beigām pie ēkas, kurā norisinājās konference, piebrauca automašīna, no kuras izkāpa divi ar automātiem bruņoti vīrieši un atklāja uguni, ievainojot apsargu. Apšaudē iesaistījās ēkā norīkotie policisti, kuri abus uzbrucējus nogalināja.
«Pirmais aizdomās turamais tika nošauts uzreiz,» Gārlendas mērs Duglass Ītass stāstīja telekanālam CNN. «Otrais aizdomās turamais tika ievainots un mēģināja aizsniegt savu mugursomu. Viņu sašāva vēlreiz.»
Pēc apšaudes notikuma vietā ieradās policijas sapieri, lai pārbaudītu šāvēju auto, jo pastāvēja aizdomas, ka tajā varētu būt ievietotas sprāgstvielas. Pēc automašīnas rūpīgas apskates tika konstatēts, ka tā nav mīnēta.
ASV mediji, atsaucoties uz avotiem Federālajā izmeklēšanas birojā, pirmdien vēstīja, ka vienu no šāvējiem saucot Eltons Simpsons, kuram iepriekš izvirzītas apsūdzības par pievienošanos teroristiskiem grupējumiem Āfrikā.
Pretislāma konferenci rīkoja organizācija American Freedom Defense Initiative (AFDI), ko pazīstamā organizācija Southern Poverty Law Center, kas monitorē labējo ekstrēmistu aktivitātes ASV, nodēvējusi par «naidu kurinošu kustību».
Pasākuma rīkotāju aicinājumam iesūtīt pravieša Muhameda karikatūras bija atsaukušies vairāki desmiti mākslinieku, kuri bija iesūtījuši vairāk nekā 350 darbu. Žūrijas visaugstāk novērtētās karikatūras autoram bija paredzēts izmaksāt 10 tūkstošus dolāru (8973 eiro).
AFDI vada Pamela Gellere, kura plašāku atpazīstamību ieguva 2010. gadā, iestājoties pret musulmaņu sabiedriskā centra izveidi Ņujorkā netālu no vietas, kur atradās 2001. gada 11. septembra terora aktos sagrautais Pasaules tirdzniecības centrs.
Pasākumā piedalījās arī skandalozais nīderlandiešu politiķis Gērts Vilderss, kurš pazīstams ar brīdinājumiem par «islāma cunami», kas apdraudot Eiropu. Viņš apšaudi nodēvēja par «nepieņemamu uzbrukumu vārda brīvībai».