Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +9 °C
Apmācies
Sestdiena, 16. novembris
Glorija, Banga

Peļņa par studentu galvām

No pusmiljona eiro peļņas līdz tikpat lieliem zaudējumiem - šāda ir amplitūda, kuras ietvaros strādā Latvijā reģistrētās privātās augstskolas. No 14 privātajām augstākās izglītības iestādēm, par kurām ir pieejami jaunākie dati, deviņas strādā ar peļņu, kamēr piecām augstskolām 2013. gadā bijuši samērā lieli zaudējumi. Kopējā situācija gan liek domāt par to, ka augstākā izglītība ir niša biznesam. Par to ir pārliecināti arī pašu augstskolu pārstāvji, lai gan ienākumus pēdējā laikā ietekmē rūkošais studentu skaits.

Pēc biznesa principiem

Rīgas Aeronavigācijas institūtam (RAI) pērn izdevies peļņu palielināt apmēram divas reizes, sasniedzot 581 687 eiro. Līdz ar to patlaban tā ir pelnošākā privātā augstskola Latvijā. Lai gan augstskolas vārds, iespējams, ne visiem zināms, iespēju pelnīt nodrošina tieši šaurā niša. RAI rektors Olafs Brinkmanis Dienai skaidro, ka augstskola darbojas uz tīriem biznesa principiem, no valsts nekādas dotācijas nesaņemot. Peļņu nodrošina augstskolas specializācija un ciešā sadarbība ar citām valstīm. Piemēram, līgumi noslēgti ar Kazahstānu, Gruziju, Albāniju, Armēniju un citām valstīm. Tur tiek apmācīti gan studenti, gan nodrošināti specializēti kursi gaisa satiksmes kontrolētājiem, mehāniķiem un pilotiem, ļaujot augstskolai gūt samērā labus rezultātus arī finansiāli.

Otra pelnošākā privātā augstskola, pēc jaunākajiem pieejamajiem datiem, ir Biznesa augstskola Turība. Tās peļņa pērn vasarā bijusi 537 453 eiro - lai gan tas nav slikts rezultāts, gadu iepriekš peļņa pārsniegusi vienu miljonu eiro. Lielo kritumu ietekmējis rūkošais studentu skaits, skaidro Turības Attīstības padomes priekšsēdētājs Aigars Rostovskis. Šobrīd apmēram 50 000 studentu Latvijā dažādās augstskolās studē par saviem līdzekļiem, bet 2008. gadā tādu bija divreiz vairāk. Savukārt studentu eksports no ārvalstīm vēl nav tik liels, lai nosegtu starpību. Būtu nepieciešami vēl 10-15 gadi, lai atgrieztos tajā līmenī, kad augstskola pelnīja vairāk nekā pusotru miljonu eiro, norāda A. Rostovskis. Jāpiebilst, ka Turība ir viena no tām privātajām augstākās izglītības iestādēm, kura saņem arī valsts dotācijas - apmēram 1% no augstskolas ienākumiem.

Tikmēr Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola savus panākumus skaidro ar pēdējos gados veiktajām reformām iestādē, piemēram, pakāpenisku atteikšanos no nepopulārām studiju formām. Tāpat vairs netiek īstenotas koledžas programmas, Dienai pastāstīja augstskolas rektore Irina Senņikova.

Peļņa nav galvenais

Pievēršoties topa apakšgalam, pārsteigumu varētu sagādāt prestižās Rīgas Ekonomikas augstskolas jeb Stokholmas Ekonomikas augstskolas Rīgā (SSE Riga) finanšu rezultāti. Tās zaudējumi pērn bijuši 120 393 eiro. Augstskolas finanšu direktors Raimonds Graudiņš Dienai uzsver, ka atšķirībā no daudzām citām Latvijas privātajām augstskolām SSE Riga galvenais mērķis nav pelņa, bet gan kvalitatīvas izglītības nodrošināšana. Rezultātā mācību programmu pašizmaksa nelielam studentu skaitam ir augsta, un izmaksas katru gadu pieaug, turklāt augstskola jau ilgstoši nav paaugstinājusi studiju maksu. Tas gan nenozīmējot, ka apdraudēta ir izglītības iestādes pastāvēšana - augstskolas ilgtermiņa pastāvēšanai garantijas nodrošina tās dibinātājs Rīgas Ekonomikas augstskolas nodibinājums, kas piesaista ziedojumus no privātā sektora, sabiedriskajām organizācijām un augstskolas absolventiem.

Līdzīgs arguments - ka peļņa nav galvenais - tiek uzsvērts arī citās augstskolās, kuras šobrīd strādā ar zaudējumiem.

Turpretī, piemēram, Starptautiskās praktiskās psiholoģijas augstskolā, kur zaudējumi sasniedz 158 tūkstošus eiro, komentāru no augstskolas Dienai neizdevās gūt, jo tās vadība ar žurnālistiem nerunājot. Saistībā ar šo augstskolu gan jau izskanējušas bažas par iespējamo slēgšanu, jo šobrīd divi no trim studiju virzieniem tajā nav akreditēti.

Par augstskolu peļņu radītājiem pārsteigts nav ekonomists un divu augstskolu - SSE Riga un Ventspils Augstskolas - pasniedzējs Arnis Sauka. Pēc viņa domām, nav noslēpums, ka augstākā izglītība mēģina pelnīt un, kā rāda dati, tam ne tikai ir potenciāls, bet tas jau strādā kā reāls biznesa modelis.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?