Atbalstīs līdzsvaru
Pirmie samita viesi - Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kemerons un ASV prezidents Baraks Obama - Šimā ieradās jau trešdien. Gan D. Kemerons, gan B. Obama tikās ar sanāksmes namatēvu, Japānas premjeru Sindzo Abi. Pārējiem dalībniekiem - Vācijas kanclerei Angelai Merkelei, Francijas prezidentam Fransuā Olandam, Kanādas premjeram Džastinam Trudo un Itālijas premjeram Mateo Renci - bija paredzēts ierasties ceturtdien.
G7 valstu līderu sarunās dominējošais temats būs stagnējošā globālā ekonomika, kas joprojām izjūt 2008. gada finanšu krīzes sekas un ko ietekmē straujā iedzīvotāju novecošana un darba produktivitātes samazināšanās attīstītajās valstīs, kā arī Ķīnas un citu attīstības valstu ekonomikas izaugsmes tempu samazināšanās.
Tomēr nav sagaidāms, ka valstu vadītāji spēs vienoties par universālu pieeju, lai dotu grūdienu ekonomiskajai izaugsmei. Vairākums G7 valstu ar Japānu priekšgalā uzskata, ka valdībām nepieciešams veikt fiskālās stimulēšanas pasākumus, piemēram, ieguldīt infrastruktūras projektos. Turpretī Vācija un Lielbritānija ir pārliecinātas, ka svarīgākas ir strukturālās reformas.
Paredzams, ka sanāksmes laikā valstu līderi mudinās ievērot līdzsvaru starp valdības izdevumiem, monetāro politiku un ilgtermiņa reformām, raksta biznesa izdevums Nikkei Asian Review.
Lielāka G7 valstu vadītāju vienprātība sagaidāma jautājumā par ciešāku sadarbību cīņā pret naudas atmazgāšanu un izvairīšanos no nodokļu nomaksas, kuras milzīgos apmērus izgaismoja tā dēvētais Panamas dokumentu skandāls.
Apturēt teroristus
Pasaules ekonomiku apdraud arī karadarbība Tuvajos Austrumos un Ukrainā, terorisms, Ziemeļkorejas kodolprogramma un iespējamā Lielbritānijas izstāšanās no ES, tāpēc šie jautājumi arī būs G7 samita dienaskārtībā.
Japānas premjerministrs S. Abe paziņojis, ka samita laikā valstu līderi apstiprinās rīcības plānu cīņai pret terorismu. Dokumentā esot iekļauti konkrēti pasākumi, kā vērsties pret teroristiskām organizācijām, piemēram, pastiprinot informācijas apmaiņu starp drošības iestādēm un vēršoties pret teroristu finansētājiem.
Lielbritānijas premjers D. Kemerons, izmantojot plašo samita publicitāti, paziņojis, ka G7 un arī G20 valstu līderi vienbalsīgi pauduši bažas par iespējamo Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES, kas būtu drauds globālās ekonomikas izaugsmei, vēsta ziņu aģentūra AP.
Sanāksmes laikā liela uzmanība tiks pievērsta arī Ķīnai, kura pēdējos gados agresīvi pieteikusi teritoriālās pretenzijas uz teritorijām Dienvidķīnas jūrā, kas ir globāli nozīmīgs jūras ceļš.
Gaidāms, ka G7 valstu vadītāji vienosies samita gala paziņojumā iekļaut aicinājumu miermīlīgi un saskaņā ar starptautiskajiem likumiem risināt teritoriālus strīdus, ziņo The Japan Times.