Kura ir jūsu mīļākā vieta Rīgā? Vērmanes dārzs? Jo tur, uz soliņa sēžot, ēsts saldējums un bija skolas laika pirmā buča? Varbūt Bastejkalns? Kad ziemas naktī no augšas šļūkts pa slidenu taku... Kādam varbūt tā ir Bolderāja, citam - kāds Ķengaraga skvērs. «Man nozīmīgākā vieta Rīgā, ko vēlos izcelt, ir tā pati, kas iezīmēta jaunās Rīgas kartē - pilsētas centrs,» saka labdarības fonda ABLV Charitable Foundation valdes priekšsēdētāja Zanda Zilgalve. «Pasaulē arvien biežāk runā par tendenci, kad pilsētu centri zaudē savu iepriekšējo dzīvīgumu un spozmi, jo kļūst par biznesa un komerccentriem. Taču centram nevajadzētu būt tikai vietai, uz kuru cilvēki dodas strādāt vai viesi - aplūkot vēsturiskus artefaktus. Rīgas centram jābūt arī mūsdienīgam domapmaiņas punktam, videi, kurā ir patīkami atrasties, jo tā rosina idejas, tā ir dzīva un pilna radošas enerģijas. Tai ir jābūt galvenajai pilsētas kultūras maģistrālei, pulsa vietai, kurā kaut kas rodas, pa kuru kaut kas atnāk vai dodas tālāk.» Ja līdz šim vairāk vērības ticis Vecrīgai un jūgendstila Rīgai, tad ABLV Charitable Foundation iet soli tālāk un novelk robežas jaunajai Rīgai.
Fonds aicina izstrādāt un pieteikt savas idejas, lai kopā rūpētos par Rīgas pilsētas vidi, iepriecinātu sevi un viesus. Līdz 30. jūnijam ABLV Charitable Foundation programmā Jaunā Rīga biedrības un iestādes var iesniegt idejas Rīgas centra vides uzlabošanai kvartāla, pagalma vai ielas mērogā. Pieejamais līdzfinansējums - 80% apmērā. Viena no fonda atbalsta jomām ir pilsētvide, kuras mērķis ir sekmēt vides labiekārtošanu, sabiedrībai nozīmīgu būvprojektu veidošanu un tiem pieguļošo teritoriju ierīkošanu, veicinot estētiskas un drošas vides attīstību. Īpaša uzmanība tiek pievērsta tam, lai, radot jauno, tiktu saglabāts esošais kultūras mantojums. Grantu konkurss nozīmē, ka fonds līdz 50 000 eiro piešķir vides projekta realizācijai, bet pārējais finansējums idejas pieteicējam jāatrod pašam no pašvaldības vai citiem privātiem investoriem. Konkursa nolikums atrodams www.ablv.org sadaļā Kā saņemt līdzfinansējumu. Idejām jāatbilst Rīgas ilgtspējīgas attīstības stratēģijai līdz 2030. gadam un Rīgas attīstības programmai 2014.-2020. gadam.
Pagājušajā gadā jau bija pieteikts šī konkursa pilotprojekts, kas nu tūlīt būs rezultējies neparastā strūklakā. «Izvēlējāmies oriģinālu strūklaku, par kuras «diriģentu» ar pirkstu kustībām var kļūt ikviens garāmgājējs, nosakot strūklakas plūsmu, tai pat nepieskaroties. Tas ir autordarbs, kurā izmantotas jaunākās interaktīvās tehnoloģijas, līdz ar to Kronvalda parka strūklaka kļūs par modernāko Eiropā,» stāsta Z. Zilgalve.