Runā, ko prezidents tradicionāli saka ASV Kongresā, B. Obama nekautrējās uzskaitīt savas administrācijas septiņos gados padarīto, bet galveno uzmanību pievērsa darbiem, ko vajadzētu paveikt viņa prezidentūras pēdējos 12 mēnešos. Prezidents arī veltīja skarbus vārdus saviem kritiķiem.
Kritizē Donaldu Trampu
Šī bija septītā B. Obamas uzruna par stāvokli valstī, un to raksturoja kopumā pozitīvs skats uz ASV tagadni un nākotni. Optimisms un cerības uz pārmaiņām viņam ļāva kļūt pirmo melnādaino ASV līderi. Daudzi uzskata, ka B. Obama šīs gaidas nav piepildījis, un norāda, ka viņa valdīšanas laikā pasliktinājies ASV ekonomiskais stāvoklis un globālā ietekme.
Baltā nama saimnieks šādiem vērtējumiem nepiekrīt. «Tie, kas apgalvo, ka Amerikas ekonomika atrodas pagrimuma stāvoklī, izplata izdomājumus,» viņu citē The Wall Street Journal. «Patiesais iemesls, kādēļ daudzi amerikāņi raizējas, ir ekonomikā notikušās ļoti ievērojamās izmaiņas.»
B. Obama ir pārliecināts, ka joprojām vada spēcīgāko valsti pasaulē. «Amerikas Savienotās Valstis ir visvarenākā nācija pasaulē - punkts,» sacīja B. Obama. «Kad ir runa par nozīmīgākajiem starptautiskajiem jautājumiem, pasaule nelūkojas Pekinas vai Maskavas virzienā, tā vēršas pie mums.»
Demokrātu prezidents atzina, ka daudzi amerikāņi jūtas izstumti no politiskās un ekonomiskās sistēmas, un pārmeta republikāņiem, ka tie izmanto vēlētāju nedrošības sajūtu. «Neapmierinātībai pieaugot, būs balsis, kas aicinās noslēgties savās ciltīs, uzskatīt par grēkāžiem līdzpilsoņus, kuri izskatās atšķirīgi no mums, nelūdzas kā mēs, nebalso kā mēs vai kuriem ir citāda izcelsme,» brīdināja B. Obama. «Mēs nevaram atļauties doties tādā virzienā.»
Viņš netieši kritizēja miljardieri Donaldu Trampu, kurš ir favorīts uz Republikāņu partijas nomināciju ASV prezidenta vēlēšanās, par nesenajiem aicinājumiem aizliegt musulmaņiem iebraukšanu ASV. «Kad politiķi uzbrūk musulmaņiem, tas nepadara mūs drošākus. Tas ir nepareizi, jo noniecina mūs pasaules priekšā, sarežģī mūsu mērķu sasniegšanu un ir pretrunā ar mūsu valsts sludinātajiem principiem.»
Atzīst savu bezspēcību
B. Obama pieminēja tādus savas valdības sasniegumus kā veselības aprūpes sistēmas un izglītības sistēmas reformas, ekonomikas uzvešanu atpakaļ uz izaugsmes sliedēm un diplomātisko attiecību atjaunošanu ar Kubu.
Vienlaikus viņš pauda sarūgtinājumu, ka nav spējis izmainīt sašķelto politisko gaisotni Vašingtonā. «Partiju savstarpējais naidīgums un aizdomas ir padziļinājušās, nevis mazinājušās,» ar nožēlu secināja B. Obama un piebilda, ka «prezidents ar Linkolna un Rūzvelta talantu būtu labāk spējis mazināt domstarpības», raksta The New York Times.
Prezidents aicināja Demokrātu un Republikāņu partijas līderus «savest kārtībā ASV politiku» un kopīgi strādāt valsts nākotnes labā. Viņš mudināja Kongresu atbalstīt vairākas Baltā nama prioritātes, piemēram, krimināltiesību sistēmas reformu, jaunu brīvās tirdzniecības līgumu ar Āziju un vairāk nekā pusgadsimtu senā tirdzniecības embargo pret Kubu atcelšanu.
Tomēr šīs un citas likumdošanas ieceres, kuras B. Obama vēlas piepildīt līdz sava prezidentūras termiņa beigām 2017. gada janvārī, var palikt tikai plānu līmenī, jo abās Kongresa palātās vairākums ir republikāņiem.
Republikāņu partija tradicionālo atbildi uz ASV prezidenta runu par stāvokli valstī izmantoja, lai kritizētu B. Obamas līdzšinējo politiku. «Prezidenta darbi bieži nav saskanējuši ar viņa cēlajiem vārdiem,» sacīja Dienvidkarolīnas štata gubernatore Niki Helija. «Viņam sākot pēdējo prezidentūras gadu, daudzi amerikāņi joprojām spiesti samierināties ar to, ka ekonomikas attīstība ir pārāk vāja, lai tiktu celts ienākumu līmenis.»