Vēl pirms neilga laika uzskatīja, ka hemoroīdi lielākoties nomoka cilvēkus pēc 40 gadu vecuma, tomēr mūsdienu dzīvesveida ietekmē aizvien biežāk tos nākas ārstēt arī gados jaunākiem pacientiem.
Hemoroīdi ir visbiežāk sastopamā taisnās zarnas kaite XXI gadsimtā, ar ko nācies saskarties astoņiem no katriem desmit cilvēkiem. Ilgstoša sēdēšana, neregulāras ēdienreizes, nesabalansēts uzturs ar pārāk lielu taukvielas un ogļhidrātus saturošu produktu īpatsvaru, stress - tās ir mūsdienu dzīvesveida īpatnības, kas veicina plašu hemoroidālās slimības izplatību. Hemoroīdi biežāk ir vīriešiem raksturīga slimība, ko diemžēl nereti konstatē novēloti, jau otrajā, trešajā vai pat ceturtajā stadijā, kad bez ķirurģiskas iejaukšanās veiksmīga ārstēšana nav iespējama. Taču hemoroidālās slimības mūsdienīga saudzējoša ķirurģiska ārstēšana ir pacientam draudzīga un vairumā neielaistu gadījumu garantē vieglu atveseļošanos.
Visgrūtāk cilvēkiem ir saņemties un doties pie ārsta, jo neziņa un bailes bieži vien ir biedējošākas par pašu slimību.
Nereaģējot uz pirmajiem simptomiem - diskomfortu vēdera lejasdaļā un tūpļa rajonā, niezi, dedzināšanu vai nelieliem asiņainiem izdalījumiem pēc defekācijas, kad vēl ir iespējama konservatīva ārstēšana ar medicīniskajām svecītēm un citiem medikamentiem, tiek radīts pamats jau nopietnāku manipulāciju nepieciešamībai. Turklāt hemoroidālās slimības pazīmes var līdzināties arī tiem simptomiem, kas vēsta par onkoloģisku slimību. Tāpēc, tiklīdz tiek pamanītas pirmās aizdomas par hemoroidālu saslimšanu, cilvēkam jādodas vizītē pie proktologa. (Pēdējo gadu pieredze liecina, ka apskates laikā pie proktologa konstatēts aptuveni par 20% vairāk onkoloģisku gadījumu. Diemžēl taisnās vai resnās zarnas (kolorektālais) vēzis vīriešiem Latvijā izplatības ziņā ir otrajā vietā aiz plaušu vēža.)
Lai izvairītos hemoroidālās slimības, par kuru pacienti nereti runāt kautrējas un tāpēc arī nereti novilcina vizīti pie ārsta, jāizvērtē dzīvesveida paradumi. Uzturā ieteicams vairāk lietot šķiedrvielas, lai neveidotos aizcietējumi. Ir svarīgi rast līdzsvaru starp mazkustīgajām stundām diennaktī un laiku, ko varam atvēlēt aktīvam dzīvesveidam.
Ikvienam vērts atcerēties un ikdienā ievērot trīs likumus hemoroīdu profilaksei. Pirmais likums - ja darba diena paiet sēžot, nepieciešams maksimāli atturēties no ilgstošas sēdēšanas vismaz ārpus darba. Otrais likums - vēlamas ar lielu vēdera preses muskulatūras sasprindzinājumu saistītas fiziskās aktivitātes. Trešais likums - ikdienā ieteicams lietot daudz šķidruma (ideāli - divus trīs litrus diennaktī), kā arī ar šķiedrvielām bagātus produktus - dārzeņus, augļus, rupjgraudu izstrādājumus.
Turklāt nekautrējieties un dodieties pie ārsta, tiklīdz rodas kaut mazākās aizdomas par hemoroidālās slimības simptomiem!
*Veselības centru apvienības valdes loceklis un Ķirurģijas dienesta vadītājs, ķirurgs, proktologs; pirmās privātās ķirurģijas klīnikas AIWA Clinic vadītājs (pacientiem tā durvis vērs 2016. gada maijā). 22 gadus strādājis P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, saņēmis Stradiņu gada balvu 2013 nominācijā Gada cilvēks ārstniecībā, vadot Neatliekamās medicīnas centru