«Mēs, protams, savas saistības pildīsim un pat vēl lielākā mērā, nekā to noteikusi valdība, taču vienlaicīgi, visticamāk, iesim arī uz Satversmes tiesu. Jo mēs uzskatām, ka Latvijā visi ir līdztiesīgi, mums nav ne Rīgas rublis, ne arī Rīgas iedzīvotāji, par ko mums pārmet, Rīgas skolotājs ir tāds pats skolotājs kā Jelgavā vai Mārupē un citur; viennozīmīgi uzskatām, ka Rīgas skolotājus nedrīkst diskriminēt kļūdainu valdības vai atsevišķu politiķu sagatavotu lēmumu dēļ,» tā intervijā Dienai sacīja Rīgas vicemērs Andris Ameriks (GKR). Līdz ar reformu Rīgai ir piemērota vislielākā skolēnu un skolotāju attiecība. Respektīvi, uz vienu pedagogu nedrīkst būt mazāk kā 16,5 skolēni, kas varētu nozīmēt, ka Rīgas skolās ir jāsamazina skolotāju skaits vai atalgojums.
Rīgas domes (RD) priekšsēdētājs Nils Ušakovs (Saskaņa) Dienai vēl uzsver, ka te nav runa par reformas kvalitāti, bet par nevienlīdzību. Ja viens bērns citur Latvijā valsts budžetā mēnesī izmaksās 72,62 eiro, tad Rīgā - 68,22 eiro. Ja šis aspekts nemainīsies, dome lems par tā apstrīdēšanu Satversmes tiesā. N. Ušakova teiktajā gan iezīmējas arī politisks konteksts: «Ministriju vada Vienotības pārstāvis, tādā veidā Vienotība pauž savu attieksmi pret Rīgu.» Jāpiebilst, ka Dienai Izglītības un zinātnes ministrijā apliecina, ka visi Ministru kabineta noteikumi jau ir pieņemti, savukārt 72,62 eiro ir vidējās skolēna izmaksas valstī.
Pamatu sūdzībai Satversmes tiesā neredz arī izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (Vienotība). Viņš pieļauj, ka RD sadusmojis viņa sacītais, ka pirms nākamgad gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām «nekur mīlīši neliksies». Problēma, pēc viņa domām, ir tajā, ka Rīgā nav sakārtots izglītības iestāžu tīkls. Turklāt kopējā mērķdotācija Rīgai pieaugs par apmēram 1,5 miljoniem eiro gadā. Savukārt skolēnu un skolotāju attiecība Rīgā uz kopējā Eiropas pilsētu fona ir ļoti maza. «Ir jābūt izcili sliktai saimniekošanai, lai pie 1,5 miljonu lielākas dotācijas kļūtu sliktāk. Ja Amerika kungs ir ļoti aizņemts, palīdzot Ušakovam bruģēt Krišjāņa Barona ielu, tad mēs varam piedāvāt RD mūsu aprēķinus un redzējumu, kā var sakārtot Rīgas izglītības iestāžu tīklu, lai iegūtu optimālo rezultātu. Mēs, jau paredzot, ka Rīgas kungi būs ļoti aizņemti, darbu pie tā esam sākuši,» saka ministrs.
Savukārt tiesībsargs Juris Jansons sola sekot līdzi reformas ieviešanai, bet pagaidām nopietnāks izvērtējums par tās atbilstību Satversmei nesekos.