«Stikls ir trausls, plastisks un noslēpumains materiāls, no kura var veidot ne tikai tradicionālas formas sadzīviskus priekšmetus, bet arī novatoriskus dizaina objektus un iespaidīgas mākslas instalācijas visneparastākajos apjomos,» tiek pieteikta pazīstamā mākslinieka un dizainera Arta Nīmaņa personālizstāde Fragile, kas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā ir skatāma līdz 19. jūnijam. «Es sevi vienkārši saucu par stiklinieku,» sarunā ar laikrakstu Diena saka Artis Nīmanis, kad muzejā iepazīstina ar tajā eksponētajiem darbiem.
«Šis ir viens no maģiskākajiem eksperimentiem,» par savu instalāciju Ūdens stāsta mākslinieks, kurš tajā ir sapludinājis vairākas lietas. Izlocītais un metalizētais stikls atgādina ūdens virsmu, kuras pamīšus matētajos un spīdīgajos viļņos tiek dota brīve gaismas spēlēm, ko paspilgtina atskaņotais pilēšanas skaņas ieraksts. Ekspozīciju caurvij visu četru pasaules pamatstihiju savstarpējās mijiedarbības apspēle, jo ūdens, uguns, gaiss un zeme ir elementi, kas nepieciešami stikla radīšanai.
Izstādē Fragile tiek demonstrēti divi video, kas piedāvā ielūkoties Arta Nīmaņa ikdienā un darbu tapšanas aizkulisēs. Vienā no tiem tiek izklāstīts stāsts par pasaulē pirmo stikla velosipēdu, kuru viņš ir izstrādājis kopā ar savu kolēģi Gati Vasiļjevu. «Bailīgi!» pirmo braukšanas pieredzi ar šo unikālo divriteni atceras mākslinieks, kurš labprāt ļaujas izaicinājumiem attiecībā uz stereotipu laušanu par stiklu, kas daudziem asociējas vienīgi ar glāzēm un logu rūtīm. No šī materiāla viņš ir radījis rotas un rotaļlietas pieaugušajiem (zīmols Glass Muse), akustiskās sistēmas u. c.
Kopš 2004. gada Artis Nīmanis ir zīmola an&angel stikla trauku galvenais dizainers, kura darbu estētika balstās formas lakonismā un materiāla netradicionālā apstrādes tehnoloģijā, kas ļauj to pārklāt ar tēraudu, radot virsmu ar spoguļefektu. Viņa kolekcija Deco ir apbalvota ar prestižo Red Dot Award un Vācijas dizaina balvām. Citi trauki ir iekļauti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā. «Katrs no objektiem ir atšķirīgs, jo - pūstiem no rokas - tiem ir dažādi biezumi un svari,» uzsver stiklinieks un atklāj, ka divu it kā vienādu trauku svars varot atšķirties par pusotru kilogramu.
«Es daru to, kas man patīk,» atzīst Artis Nīmanis, kurš vairāk nekā divdesmit gadu ir strādājis ar stiklu, nodevies eksperimentiem, izveidojis savu autortehniku un joprojām tic šī materiāla neizsmeļamajām iespējām. «Brīnumi notiek katru dienu,» piebilst mākslinieks, kuru ikviens interesents varēs satikt 11. maijā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, kur notiks Sarunas muzejā ar Arta Nīmaņa un mākslas zinātnieces Ineses Baranov-skas piedalīšanos.