Šāgada akcija Tīrai Latvijai! notiek tikai nedaudz vairāk par mēnesi, bet šobrīd tajā pieteikušās jau 223 izglītības iestādes, stāsta biedrības Latvijas Zaļā josta projektu direktore Ilze Liepa-Balode. No skolām un bērnudārziem jau savākts vairāk nekā 30 tonnu makulatūras, bet pieteikts ir lielāks apjoms. Akcijai ir trīs virzieni - tās ietvaros vāc ne tikai makulatūru, bet arī izmantotās baterijas un nolietotu sadzīves tehniku, un kopā tajā parasti piedalās vairāk nekā 500 izglītības iestāžu. Šā gada maijā Zaļā josta ziņoja, ka akcijas ietvaros mācību gada laikā savāktas 1083 tonnas un 310 kilogrami makulatūras. «Gada noslēgumā notiek lieli svētki, uzvarētāji saņem ielūgumus uz Rīgas zoodārzu, Dabas muzeju, Līgatnes dabas takām un citām vietām, kas saistītas ar dabu. Bērniem cenšamies parādīt, ka ir darbiņš, ko var padarīt ikdienā, nevis reizi gadā. Bērnudārzu audzēkņi iet pagalmā un skata kokus, cik paliks dabā, ja viņi savāks makulatūru, jo katra tonna saglabā nenocirstus 14 kokus,» stāsta I. Liepa-Balode. Turklāt līdz ar bērniem arī vecāki var mācīties mainīt savus ikdienas paradumus. Akcijas ietvaros makulatūru varēs nodot līdz nākamā gada martam.
Pērn uzvarētāju laurus plūca Liepājas pirmsskolas izglītības iestāde Dzintariņš, kuras audzēkņi kopumā savāca 28 tonnas makulatūras. Iestādes vadītājas vietniece izglītības jomā Guntra Lazdupe Dienai stāsta, ka arī šogad plānots iesaistīties akcijā. Katrā grupiņā ir papīra šķirojamās kastes, un bērni mācās šķirot ikdienā, ir sadarbība ar vecākiem un pat apkārtējām iestādēm un bibliotēkām, iesaistīti arī radi un paziņas. Darbinieki, bērni un vecāki jau pabijuši balvā saņemtajā ekskursijā uz Tērveti, kā arī iestāde tikusi pie solītā papīra - pieciem kilogramiem par katru nodoto tonnu. «Vedām ar busiņu,» atzīst G. Lazdupe. Zīmēšanas vai biroja papīru atbilstoši nodotās makulatūras daudzumam saņem katrs akcijas dalībnieks.
Makulatūras vākšanu konkursa veidā organizē arī atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība Piejūra. No deviņām pašvaldībām, kas atrodas uzņēmuma apkalpotajā reģionā - Jūrmalas pilsētas, kā arī Tukuma, Talsu, Rojas, Mērsraga, Jaunpils, Engures, Kandavas un Dundagas novada -, pagājušajā mācību gadā piedalījās 40 mācību iestāžu audzēkņi. Izdevās savākt 123 tonnas, un šogad nolemts rīkot pat divus atsevišķus konkursus - skolām un bērnudārziem, sarīkojot arī divas atsevišķas apbalvošanas ceremonijas, jo apbalvojamo skaits ir vairāki simti, stāsta uzņēmuma pārstāve Inga Priede. Arī šī konkursa dalībnieki saņem papīru un uzvarētājiem tiek apmaksātas transporta izmaksas ekskursijai. Savāktā makulatūra pārstrādāšanai agrāk nonāca Līgatnes papīrfabrikā, tagad tā ceļo galvenokārt uz Lietuvu.