Jāpiedzen izdevumi
8. septembrī Delfi publicēja rakstu Vaškevičs atsakās maksāt Latkovskim un Čerņeckim; iesaistās tiesu izpildītājs, kurā bija aprakstīts, kā tikai ar tiesu izpildītāja palīdzību abām amatpersonām - A. Latkovskim un nu jau «aizrotētajam» Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora vietniekam Kasparam Čerņeckim - izdevies no bijušā Muitas kriminālpārvaldes priekšnieka Vladimira Vaškeviča piedzīt tiesas piespriestos tiesāšanās izdevumus.
Tiesa divās instancēs bija noraidījusi V. Vaškeviča pieteikumu par goda un cieņas aizskārumu, un Delfi rakstā atreferēja A. Latkovska stāstīto par šīs lietas iznākumu. K. Čerņeckis publikācijā citēts nebija, taču bija minēts, ka tiesa V. Vaškevičam uzlikusi par pienākumu abiem kopā tiesāšanās izdevumos atmaksāt «vairāk nekā 700 eiro».
Trīs advokāti
Šajā publikācijā gan nebija pieminēta būtiska detaļa - kas ir šie tiesāšanās izdevumi un kā tie radušies. Taču to atklāj Rīgas apgabaltiesas pagājušā gada 19. jūnija spriedums, ko V. Vaškevičam kasācijas kārtībā vairs neizdevās pārsūdzēt.
Ar šo spriedumu par labu gan A. Latkovskim, gan K. Čerņeckim no V. Vaškeviča tiek piedzīts pa 363 eiro katram, norādot, ka šie ir viņu «samaksātie, ar lietas vešanu saistītie izdevumi», tātad - izdevumi advokātu apmaksai.
Šos pakalpojumus amatpersonām ir snieguši veseli trīs advokāti: A. Latkovski ir pārstāvējis Romualds Vonsovičs, K. Čerņecki - Indulis Balmaks, un tiesas sēdē klāt ir bijis arī, kā minēts spriedumā, «atbildētāju pārstāvis» Dainis Lasmanis.
Visi trīs advokāti kā prakses vietu uzrāda labi pazīstamo Zvērināta advokāta Romualda Vonsoviča biroju, kura mājaslapā par R. Vonsoviču minēts, ka viņš ir «viens no Latvijas Republikas labākajiem advokātiem».
Īpašāks pat par kolēģi
Palīdzības sniegšanai savam klientam - Saeimas deputātam - advokāts varētu būt patērējis vērā ņemamu laika apjomu: viņš bijis klāt tiesas sēdēs Siguldā un Rīgā, klientam ir tikuši sagatavoti dokumenti, visticamāk, notikusi iepazīšanās ar lietu.
Kā rāda oficiālie dokumenti, visus šos pakalpojumus R. Vonsovičs Saeimas deputātam sniedzis par 363 eiro. Bet vai ikviens cilvēks var cerēt, ka «viens no Latvijas Republikas labākajiem advokātiem» viņam šāda apjoma pakalpojumus sniegs par šādu cenu? Nē, nevar. Kad žurnāliste sazvana advokātu biroju un uzdodas par potenciālu klienti, viņai no sekretāres izdodas saņemt atbildi: advokāta pakalpojumu cena ir 200 eiro stundā - arī par kontaktstundām un stundām, kad raksta pieteikumus.
Tas nozīmē - A. Latkovskis ir saņēmis dārgu, visticamāk, tūkstošiem eiro vērtu, dāvanu, samaksājot niecīgu daļu no cenas, kas būtu jāmaksā cilvēkiem, kuri nav valdošās partijas pārstāvji un neieņem Saeimas galvenā korupcijas apkarotāja amatu.
Šā gada 8. septembrī Zemgales apgabaltiesa apelācijas instancē noraidīja bijušās Valsts kancelejas direktores Elitas Dreimanes prasību pret pašu R. Vonsoviču par goda un cieņas aizskārumu. Pirms tam E. Dreimanes prasību bija noraidījusi Jelgavas tiesa, kas viņai uzlika par pienākumu apmaksāt R. Vonsoviča tiesāšanās izdevumus - 1210 eiro. Savukārt pēc otrās instances tiesas summa pieaugusi līdz 2100 eiro. Kā izrādās, šos advokāta pakalpojumus R. Vonsovičam šajā lietā bija sniedzis viņa paša biroja advokāts D. Lasmanis.
Tas nozīmē, ka pat kolēģim Zvērināta advokāta Romualda Vonsoviča biroja advokāta pakalpojumi šādā lietā izmaksāja vairāk nekā divus tūkstošus eiro. Savukārt Saeimas deputātam un VID ģenerāldirektora vietniekam katram tādi paši tā paša biroja advokātu pakalpojumi ir izmaksājuši sešreiz mazāk.
Seko iepirkuma līgums
Juristu aprindās bieži dzirdēts, ka amatpersonas juridiskos pakalpojumus «apmaksā», pakalpojumu sniedzējiem nodrošinot uzvaru valsts iepirkumos. Iepirkumu uzraudzības biroja dati rāda, ka nedēļu pēc tam, kad A. Latkovskim un K. Čerņeckim 2014. gada nogalē izrakstīti rēķini par advokāta pakalpojumu apmaksu, Zvērināta advokāta Romualda Vonsoviča birojs ieguvis Latvijas Garantiju aģentūras līgumu par juridiskās palīdzības sniegšanu, kura vērtība bijusi līdz 39 999 eiro.
Savukārt līgumu par juridisko pakalpojumu saņemšanu A. Latkovskis ir noslēdzis 31. oktobrī, kad ekonomikas ministra amatā vēl bija viņa partijas biedrs Vjačeslavs Dombrovskis un kad šis iepirkums vēl tikai bija izsludināts. Šajā laikā Latvijas Garantiju aģentūrā reālā noteicēja bija tieši Ekonomikas ministrija.
Kāda no pazīmēm
No likuma Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā sniegtās definīcijas pietiekami skaidri izriet, ka A. Latkovska saņemtā «velte» no advokāta ir tieši dāvana, kaut formāli Saeimas galvenajam korupcijas apkarotājam ir tiesības saņemt šādas iespaidīgas dāvanas no faktiski jebkuras personas, attiecībā uz kuru viņš pēc tam nepieņem kādus lēmumus. Tomēr pazīstamākie korupcijas pētnieki, kurus Diena, gan neminot konkrētus uzvārdus, iepazīstināja ar vispārēju notikušā aprakstu, sliecas notikušo vērtēt kā faktu ar «kādu no korupcijas pazīmēm».
«Ja gadījumā tirgus cena ir krietni augstāka nekā tā, kas ir sniegta konkrētajam deputātam, es domāju, ka tā ir dienesta stāvokļa izmantošana, kā rezultātā deputāts ir guvis labākus nosacījumus nekā cits. Kā konkrētāk noformulēt, jāpadomā, bet nu ir skaidrs, ka ir pamats vērsties par šādas informācijas atbilstību gan likumam, gan labai praksei,» saka Sabiedrības par atklātību - Delna direktors Jānis Volberts.
Latkovskis saka atā
Savukārt pats A. Latkovskis arī pēc atkārtotiem jautājumiem atsakās sniegt Dienai atbildi, kā tieši viņam no «viena no labākajiem advokātiem Latvijas Republikā» izdevies saņemt pakalpojumus par tik niecīgu summu. Radušos iespaidu, ka notikušais ļoti izskatās pēc dāvanas «vajadzīgam» cilvēkam, A. Latkovskis izliekas neizprotam, tā vietā viņš atkārto: «Cik Vaškevičs maksāja savam advokātam? Uzziniet, piezvaniet un izstāstiet!»
Savukārt uz norādi, ka atšķirībā no kriminālmeklētā V. Vaškeviča, kurš atstādināts no valsts amatiem, viņš ir Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs, A. Latkovskis atbild īsi: «Atā!»