Par nožēlu, Āzijas virtuvi Latvijā pavisam īsi var raksturot kā konservu, saldētu produktu un nātrija glutamāta virtuvi.
Rīgas Āzijas restorānu šefpavāri neaizraujas ar arodam atbilstošu nodarbošanos. Jebkurā citā restorānā vārošā ūdenī iejaukts zupas burciņas saturs vai buljons no sausā buljona kubiņa būtu restorāna līmenim neatbilstoša prakse, savukārt Āzijas restorānos zupas maisījumu, pastu vai koncentrātu atšķaidīšana ar ūdeni ir ikdienišķa nodarbe. Tas, ka pavārs zupā ielicis sagrieztas čili šķēlītes, smalki sašķērētu šampinjonu, tofu gabaliņus un izmērcētas jūraszāles, ne mazākā mērā neliecina, ka zupas pamats vārīts restorānā no individuālām sastāvdaļām. Tikai daļa Āzijas virtuves produktu (ingvers, kurkuma, čili, citronzāle, šitakē, karijkoka lapas, pakčojs) jau pašlaik pieejami svaigi. Galangals, taju baziliks, kafira laima lapas, juzu vēl tikai tiek gaidīti.
Neļaujiet sevi muļķot, jo ir taču atšķirība starp rūpnieciski ražotu, pasterizētu pesto un mājās miezerī ar piestu saberztu. Tieši tāpat arī mājās no svaigiem produktiem ir pagatavojamas Āzijas virtuvē izmantotās mērces, pastas un zupu bāzes. Kvalitatīva itāļu restorāna standarts ir uz vietas gatavota pasta, līdzīgi augstas kvalitātes japāņu restorānā - uz vietas gatavotas soba nūdeles. Sevi cienoši uzbeku restorāni Rīgā lagmana nūdeles gatavo uz vietas. Jūs tiešām dotos uz restorānu, kurā pasniedz uzvārītus lielveikala pelmeņus? Tad kāpēc lai restorānā uzkostu atkausētus ķiļķenus (dim sum)? Smieklīgi, ka ģimenes, kas veikalā met līkumu spageti un Boloņas mērcei burciņā, izgājušas no tā, tūlīt pat dodas uz blakus Āzijas restorānu, kurā ēdiens top no rūpnieciski ražotām stikla, rīsu vai olu nūdelēm un burciņām ar konservētu saldskābo, hoisin vai melno pupiņu mērci. Tieši tā - no atkausētiem produktiem, konservētām mērcēm, rūpnieciski ražotām nūdelēm un krietnas devas nātrija glutamāta (E621) tiek gatavoti voka un stir fry ēdieni.
Kāpēc garšvielām bagātos Āzijas ēdienus vēl nepieciešams uzlabot ar garšas pastiprinātāju? Lai arī tas jau ir ieslēpts daļā mērču un sagatavju, daži Āzijas restorāni nātrija glutamātu vēl papildus dāsni pievieno ēdienam. Lietojot nātrija glutamātu, spēja izjust garšu notrulinās, ēdiens bez tā šķiet pliekans un bezgaršīgs, tāpat samazinās garšas asuma un smalkuma izjūta. Ja pēc kādas ēstuves apmeklējuma rodas neizskaidrojamas slāpes, visticamāk, pie vainas ir glutamāts.