Kad pagājušajā nedēļā aģentūra LETA ziņoja, ka deputāti jūlijā kompensācijās saņēmuši 24 765 eiro, no kuriem 16 786 eiro ir kompensācijas par transporta izdevumiem, šķita interesanti noskaidrot, kā tautas kalpi ir izmantojuši šo naudu. Kompensāciju apmērs tiek noteikts atkarībā no tā, cik tālu no Rīgas deputāts dzīvo. Tā tiek izmaksāta tikai tad, ja deputāts var apliecināt, ka viņam ir bijuši minētie tēriņi. Tiesa, jūlijā deputāti nav iztērējuši visu kompensācijām paredzēto summu, kas bija 33 921 eiro.
Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA), kura strādāja arī vasarā, atgādināja, ka uz deputātiem neattiecas Darba likums un viņiem atvaļinājuma nav. Uz vaicāto, kur ir tā robeža, kad viņi beidz pildīt amata pienākumus un valsts atbalstu, iespējams, izmanto privātām vajadzībām, I. Mūrniece atbildēja - deputāti ir tautas vēlēti pārstāvji, un tas lielā mērā ir viņu sirdsapziņas jautājums. Taču par katru braucienu politiķi atskaitās, norādot brauciena mērķi. Saeimas priekšsēdētāja arī pati vasarā ir piedalījusies pasākumos ārpus Rīgas, un viņai pat ir prieks tajos redzēt deputātus, lai nav tā, ka par vēlētājiem viņi atceras tikai vēlēšanu gadā. Bijuši pasākumi, kuros gribējies sastapt vairāk Saeimas kolēģu, piemēram, politiski represēto salidojumā Ikšķilē.
Pieredzējušais politiķis Jānis Ādamsons (Saskaņa), sazvanīts mežā sēņojot, nevarēja atminēties, kad vēl būtu bijusi tāda vasara, kurā netiek sasaukta neviena Saeimas ārkārtas sesija. Viņš dzīvo Suntažos un jūlijā kompensācijā saņēmis 465 eiro. Dažas reizes bijis arī Rīgā, taču lielākie degvielas tēriņi sanākuši, braucot pa Vidzemes vēlēšanu apgabalu, jo cilvēki viņu aicinot tikties. «Deputāts ir deputāts 24 stundas diennaktī. Eju uz veikalu, un tur cilvēki stāsta, ko domā par bēgļu krīzi un Ingu Koļegovu. Mans pienākums ir viņus uzklausīt,» sacīja Valters Dambe (ZZS). Viņš transporta kompensācijā jūlijā saņēmis vairāk nekā 500 eiro. Lūgts pastāstīt par braucieniem, kas bijuši saistīti ar deputāta pienākumiem, V. Dambe atbild, ka katra tikšanās ir ar to saistīta, jo sarunā dzirdētās cilvēku domas «nesu tālāk uz partijas valdi». Viņš vēlētājus uzklausījis Alūksnē zemnieku konsultatīvajā sanāksmē, kā arī ticies ar pašvaldību vadītājiem Dagdā un Krāslavā, lai vēlreiz pārrunātu sabiedrisko mediju apraides uztveramību pierobežā. Deputāts arī secinājis, ka nekas uz labo pusi neesot mainījies. Savos iespaidos viņš dalīšoties rudenī Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā.
Jānim Klaužam (ZZS) no Līvāniem jūlijā transporta kompensācijā izmaksāti 454 eiro. Viņš regulāri esot arī braucis uz Rīgu. Lūgts konkretizēt, kas tieši Saeimā notika, deputāts atbildēja: «Es jau neteicu, ka braucu uz Saeimu.» Vasarā Alojā bijuši ZZS sporta svētki, un no Līvāniem līdz to norises vietai esot diezgan garš ceļš. Taču lielāka braukšana J. Klaužam sanākusi pa Latgali, kur viņš piedalījies gan kāzu muzikantu salidojumā Rožupē un teicis arī runu, gan bijis Aglonā 14. un 15. augustā.
Andrim Buiķim (NA) jūlijā transporta kompensācija bijusi 580 eiro. Politiķis dzīvo Engurē, bet braucieni saistīti ar to, ka no Vācijas ieradušies kolēģi - zinātnieki, kurus esot izvadājis pa Latviju. Uz jautājumu, kā šo vasaru pavadījis Ringolds Balodis (NSL), kurš jūlijā transporta izdevumiem iztērējis 297 eiro, deputāts vispirms min trīs grāmatas, kuru sagatavošanā piedaloties. Viena no tām būs veltīta parlamentāro izmeklēšanas komisiju darbam. Politiķis dzīvo Saulkrastos. R. Balodis braucot uz dažādām vietām, kur varot būt kopā ar tautu. Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (Vienotība) stāstīja, ka komisiju vadītājiem Rīgā nācies būt vismaz reizi nedēļā. Esot gan jāatbild uz vēstulēm, kuras viņa vadītā komisija saņemot arī no cietumniekiem, gan jālasa un jāparaksta dokumenti. Viņš dzīvo Siguldā un saņēmis transporta kompensāciju 286 eiro, bet neesot pat iztērējis visu atļauto summu.