Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +4 °C
Skaidrs
Piektdiena, 15. novembris
Undīne, Leopolds, Unda

Ievainoto Ukrainas karavīru cerība Latvijā

Kaut gan Ukrainā joprojām notiek karadarbība, Latvijas valdība vairs nesniedz palīdzību ievainoto karavīru ārstēšanai. Tagad vienīgais atbalsts ir Ukrainas konfliktā cietušo atbalsta fonds, kas ar portāla ziedot.lv palīdzību vāc līdzekļus karavīru operācijām šeit pat Rīgā. Ņemot vērā to, ka fondam nav līdzekļu reklāmām, saziedotā summa kopš septembra ir salīdzinoši liela - vairāk nekā 25 000 eiro. Par savāktajiem līdzekļiem šodien tiks veikta septītā operācija.

Ukrainas karavīrs Vitālijs Andrejevs jau vakar bija devies uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Mikroķirurģijas centru, lai tiktos ar savu ķirurgu - centra vadītāju Mārtiņu Kapicki. Viņa sejā bija manāms neliels satraukums. Šī būs jau 11. operācija, ko viņš piedzīvos kopš pērnā gada jūlija.

Vitālijam tiks veikta labās rokas nerva operācija. Viņš kara laukā guva dziļu šķembas ievainojumu, tika traumēts ne tikai nervs, bet arī artērija un kauls. Par to, kā nelaime notika, vīrietis negrib daudz runāt. «Brīdī, kad no vienas pozīcijas pārskrēju uz otru, lidoja mīna,» vīrietis apklust un pēc mirkļa klusi piebilst, «tas arī viss.» Ukrainā viņam veiktas desmit operācijas. Viņš necenšas analizēt, cik veiksmīgas vai neveiksmīgas tās bijušas. «Galvenais, ka man tā roka ir saglābta. Protams, pats svarīgākais ir tas, ka pats esmu dzīvs, jo laukā zaudēju daudz asiņu. Tagad es par to vairs tik daudz nedomāju, jo to vairs nejūtu. Rokas trauma, kā redzat, ir ļoti jūtama. Atceros, ka ārsts, kas man veica pirmo operāciju, vēlāk bija izbrīnīts, ka man ir roka. Sākotnēji izskatījās, ka simtprocentīgi būs jāveic tās amputācija. Paveicās. Paņēma vēnas fragmentu no kājas un ieoperēja to rokā,» atceras vīrietis.

Patlaban rokas funkcijas ir ierobežotas, viņš ar to neko nespēj satvert. Roka jūt siltumu, aukstumu un sāpes, bet neko vairāk. Vitālijs ļoti cer, ka operācija, kas viņam tiks veikta šodien, atjaunos tās funkcijas. Viņš ir dzīves spara pilns un labi jūtas, esot latviešu vidū. Ja nāktos diskutēt ar pretēji domājošajiem par Ukrainā notiekošo, Vitālijs to darītu. Viņš ir gatavs aizstāvēt savu dzimteni gan vārdos, gan darbos.

Brīvprātīga izvēle

Ukrainā armijā var nokļūt divos veidos - vai nu cilvēks tiek iesaukts, vai iestājas brīvprātīgi. Jebkurā no gadījumiem pretterorisma operācijās kara zonā nevienu no Ukrainas armijas karavīriem nespiež piedalīties. Viņiem visiem ir iespēja atteikties. Lielākoties visi, kas nonākuši Mikroķirurģijas centrā, jau iepriekš bija dienējuši armijā. Lai saprastu, kuru personu ārstniecībai saziedoto naudu piešķirt, atbalsta fonds sazinās ar brīvprātīgajiem Ukrainā. Svarīgākais aspekts ir fakts, ka karavīrs cīnās ukraiņu pusē.

Mikroķirurgs Mārtiņš Kapickis atklāj, ka centrā nonāk pacienti, kuriem nav nepieciešama tūlītēja palīdzība. Pirmo medicīnisko palīdzību vīri jau ir saņēmuši savā dzimtenē. «Personīgi zinot šos ārstus, varu teikt, ka viņi cenšas sniegt maksimālu palīdzību. Tomēr viņu galvenā problēma ir lielais apjoms. Viņi netiek galā, visas traumatoloģijas nodaļas ir pilnas. Tā ir karalauka ķirurģija,» stāsta M. Kapickis, piebilstot, ka līdzīgi būtu daudzviet, arī Latvijā, ja notiktu karadarbība, nevienam tajā brīdī mikroķirurģija nebūtu prātā.

Ukraiņu karavīri centrā ierodas ar šķembu radītiem ievainojumiem un šautām brūcēm. Bieži tās ir no mīnas sprādziena. Latvijā palīdzību meklē tie, kuriem ir nervu vai kaulu bojājumi. Ukrainā mikroķirurģijas speciālistu nav daudz. Reizēm nākas strādāt ar pacientiem, kuri saņēmuši visai nekvalitatīvu medicīnisko palīdzību. «Man ir grūti pateikt, kā rīkotos es, ja man būtu jāstrādā šādos apstākļos. Protams, skatoties uz šiem pacientiem, var redzēt, ka šo to varēja paveikt labāk. Es tajā nevainoju ārstus, bet gan to, ka medicīnas sistēma kopumā tur ir diezgan sakropļota,» stāsta dakteris. Tie pacienti, kas nonāk līdz Mikroķirurģijas centram, jau ir invalīdi. Ķirurgu uzdevums ir viņu invaliditāti mazināt. M. Kapickis atceras gadījumu, kad kādam Ukrainas karavīram bija cauršauts sēžas nervs. Mediķi uz vietas to sašuva, to darot lielā iestiepumā. «Iedomājieties, ja pārgriež striķīti un tam apgriež galus, tos vairs nevar normāli savienot kopā. Lai to izdarītu, ir jāveic liels iestiepums. Un tas nervam nepatīk. Kamēr nervs atjaunojās, liela daļa muskuļu aizgāja bojā. Mēs to nekad nedarītu, bet ir pilnīgi skaidrs, kāpēc viņi tā rīkojās. Viņi vienkārši šaubījās par to, vai pacientu vēl sastaps. Šajā situācijā labākais, ko mēs - mikroķirurgi - varējām panākt, bija tas, ka pēda atkal kļuva jutīga. Jā, vairs nebija iespējams to atjaunot normālā stāvoklī, kāda tā bija pirms ievainojuma, bet viņš vismaz juta, ka viņam ir pēda,» skaidro dakteris.

Beidzot sajuta roku

Ar Ukrainas konfliktā cietušo atbalsta fonda palīdzību tiek vākti ziedojumi, lai cietušajiem sniegtu medicīnisko palīdzību. Turklāt ne tikai sniedzot ārstniecību tepat Latvijā, bet arī nosūtot ārstus uz Ukrainu. Par fonda līdzekļiem pašlaik tiek ārstēts septītais pacients, un lielākais atbalsts tiek sniegts mikroķirurģijas jomā, jo Ukrainā kas tāds nav pieejams. Fonda valdes priekšsēdētāja Jana Streļeca atklāj vairākus Latvijā nonākušo karavīru stāstus. Piemēram, par kādu puisi, kas Latvijā ieradies ar labās rokas bojājumu. Odesas kara hospitālī viņam tika pateikts, ka pēc gada, pusotra nervs pats no sevis kļūs vesels. Tā nenotika. Tikai pēc operācijas, kas tika veikta Latvijā, viņš beidzot sajuta savu roku.

«Mēs esam vairāk nekā ļoti pateicīgi Mikroķirurģijas centram un dakterim Kapickim par palīdzību. Tā tāme, kas tika sastādīta par Vitālija operāciju, sedz labi ja 30% no reālajām izmaksām. Pārējo viņi sedz paši, un tas ir viņu ziedojums,» uzsver J. Streļeca.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Atā, atā!

Nez, kā gan viņai tagad klājas? Kā jūtas? Vai kā netrūkst? Es spītīgi turpinu interesēties par lietām un cilvēkiem, kas ir pazuduši no mediju dienaskārtības








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?