Mērķis aizsākt kustību
Šovakar ar iniciatīvu iepazīstinās plašāku publiku, bet, kā tagad stāsta Dienas mediju Iedvesmas iniciatīvas autore Diāna Kļimčenko, tā ir Dienas mediju saturiskā iniciatīva, kuras pamatideja un mērķis ir iedvesmot ārpus laika, telpas, notikumiem un apstākļiem. Lai to panāktu, ir plānotas īpašas tikšanās ar neparastiem cilvēkiem, iedvesmojošu pasākumu rīkošana un plašs, kvalitatīvs, pozitīvs saturs mediju telpā.
Pirmā Iedvesmas diena notiks jau jūnija sākumā. Turklāt tā nav tikai kāda cilvēka uzstāšanās, bet gan atklāts dialogs un diskusija ar klātesošajiem. Savukārt jau maijā vairākās Latvijas vidusskolās norisināsies Iedvesmas stundas. Kā atzīmē izdevniecības Dienas mediji valdes priekšsēdētājs Edgars Kots, visi šobrīd aktīvi runā par integrāciju, bet pirmajiem cilvēkiem, kuriem maksimāli vajadzētu panākt sajūtu, ka valsts viņiem ir vajadzīga un viņi valstij, ir jaunieši. Šobrīd šeit ir plaisa, bet tikai ar mediju palīdzību to izdarīt ir grūti. Nepieciešama emocionāla saikne un savā ziņā vienāda domāšana, kas aizsāktu kustību. Tas arī bijis sākums Iedvesmas iniciatīvai. Nepieciešamība pēc tās radusies pakāpeniski, esot pārliecībai, ka ir iespējams kaut ko mainīt. Tā ir Dienas mediju viena no sociālā griezuma atbildībām. Turklāt mērķis nav nodrošināt tikai to, ka drukātajos izdevumos aizvien vairāk parādās iedvesmojošs saturs. Ir jārada kustība, kas šādus stāstus ģenerē. Jāsaved kopā divas puses - kaut vai tik vienkārši, kā dot iespēju skolēniem satikt aizrautīgu fiziķi.
Panāk ar darbu
Pirmajā Iedvesmas stundā Alūksnē ar skolēniem tiksies Cēsu Jaunās sākumskolas direktore Dana Narvaiša, Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa, viena no fonda Viegli dibinātājām Ināra Kehre, biedrības ZINIS veidotāja Vita Brakovska un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents Aigars Rostovskis. Viņš Dienai norāda, ka bez iedvesmas nekas nenotiek. Svarīgi ir uzrunāt jauniešus, lai viņi nenolaiž rokas un neizvēlas iet vienkāršāko ceļu, bet atrod dzīvē kaut ko interesantu. Tas ir izdarāms visās jomās, un nav nozīmes, vai tā ir māksla vai grāmatvedība. Būtiski ir sabiedrībā zināmiem cilvēkiem runāt arī par grūtībām, ar kādām viņi ir saskārušies. Tam piekrīt arī D. Narvaiša, Dienai stāstot, ka liela daļa skolēnu domā, ka tieši veiksme ir pamatā sasniegumiem, tāpēc daudzi vienkārši kaut ko gaida, tā vietā, lai jau agrīni sāktu iet uz savu mērķi. Trūkst informācijas, ka arī Latvijā var sasniegt ļoti daudz, bet tam pamatā ir darbs. Iniciatīvas organizatori pieļauj, ka šāda veida «tuva kontakta» pasākumi skolēnus spēs iedvesmot.
Ar aplausiem nebeidzas
Veids, kā motivēt jauniešus virzībai uz sasniegumiem, ir arī citu jaunu cilvēku, kas savā dzīvē jau kaut ko būtisku ir panākuši, izcelšana. Dienas mediji sadarbībā ar jauno uzņēmēju un līderu organizāciju JCI Latvia pirmo reizi šogad pasniegs Iedvesmas balvu, bet tās ieguvēji tiks izvirzīti starptautiskajam apbalvojumam TOYP (desmit izcili jauni cilvēki pasaulē). Mērķis ir mudināt jauniešus uz sasniegumiem savā jomā, būt labākiem līderiem un radīt pozitīvas pārmaiņas sabiedrībā, skaidro D. Kļimčenko. Balvai var pieteikt kandidātus vecumā no 18 līdz 40 gadiem 10 kategorijās. To var izdarīt ikviens, aizpildot pieteikšanās formu iedvesmasbalva.diena.lv, sākot no 16. maija.
Iedvesmas balva tiks pasniegta pirmo reizi, bet nacionāla līmeņa atlase TOYP apbalvojumam Latvijā ir notikusi arī iepriekš. Vienlaikus TOYP balvai jau ir sena vēsture. JCI to pasniedz jau no pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem, un starp šīs balvas ieguvējiem ir arī Elviss Preslijs, Bils Klintons un Džekijs Čans.
E. Kots gan piebilst, ka nekas ar aplausiem nebeidzas. Sabiedrība būtībā sniedz deleģējumu šiem cilvēkiem iedvesmot citus, turpinot iesākto kustību.
Cilvēks bez robežām
«Mēs visi saskaramies ar šķēršļiem, jautājums ir tikai par to pārvarēšanu. Katru dienu es dzīvoju ar pārliecību, ka rīt es noteikti pārvarēšu un iegūšu to, kas šodien neizdevās,» tā saka Džoana O`Riordana, par kuru mēdz teikt, ka viņa ir cilvēks bez robežām. Lai gan jaunietei reta sindroma dēļ ir pilnībā ierobežotas kustības, viņa ir sasniegusi neticami daudz un šobrīd ir iedvesma citiem. Džoanai ir 20 gadu, bet viņa jau pērn bija TOYP pasaules balvas ieguvēja un saņēmusi arī citas augstas atzinības. Viņai izdevies arī panākt, ka Īrijas valdība atceļ lēmumu par budžeta samazināšanu cilvēkiem ar invaliditāti un patlaban konsultē Apple robota, kas paredzēts dzīves atvieglošanai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, izstrādi.
Jūnija sākumā meitene Dienas mediju iniciatīvas ietvaros būs Latvijā, piedaloties arī pirmajā Iedvesmas dienā. Kā atzīst pasākuma organizatori, viņa var ne tikai mudināt mūs sapņot, bet arī atbalstīt un iedrošināt bērnus un jauniešus ar īpašām vajadzībām un viņu vecākus. Tāpat tā būs iespēja mudināt politiķus rūpīgāk pievērst uzmanību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kā arī aicināt darba devējus rast plašākas darba iespējas.
Vēl piebilstot par ideju kopumā, E. Kots atzīmē, ka iedvesma ir labs vārds, bet nepieciešams arī aizdomāties, kur rodas iedvesmas impulss. Iedvesma ir emocionāls rezultāts, bet tai vajadzīgs avots. Šī iniciatīva varētu būt impulss iedvesmai.