Līdzekļu aizplūšana no Bulgārijas komercbankām notiek laikā, kad valsts ir iestigusi dziļā politiskajā krīzē un gatavojas jau otrajām parlamenta ārkārtas vēlēšanām gada laikā, jo valdība nespēja iegūt sabiedrības uzticību.
Izplata paniku
Vairāku desmitu cilvēku garas rindas pirmdien bija novērojamas pie Bulgārijas trešās lielākās komercbankas - First International Bank - filiālēm valsts galvaspilsētā Sofijā. Rindas gan bija mazākas nekā pagājušajā piektdienā, kad dažu stundu laikā banka saviem noguldītājiem izmaksāja 800 miljonus levu (408 miljoni eiro).
Līdzekļu aizplūšana sākās pēc tam, kad pagājušajā nedēļā tūkstošiem bankas klientu saņēma e-pasta vēstules un telefona īsziņas ar aicinājumiem glābt savus noguldījumus, jo bankai it kā draudot maksātnespēja.
Tas notika nedēļu pēc valdības lēmuma pārņemt valsts ceturto lielāko banku - Corpbank -, kurai radās problēmas ar likviditāti, jo no tās naudu izņēma vairāki lieli noguldītāji. Līdzekļu masveida aizplūšana no finanšu iestādes, kas apkalpoja vairākus valsts uzņēmumus, sākās pēc mediju ziņām, ka Corpbank ir saistīta ar aizdomīgiem darījumiem.
Pēc Corpbank pārņemšanas Centrālā banka un politiskie līderi paziņoja, ka tas ir izolēts gadījums, kas neietekmēs visu banku sistēmu. Arī tad, kad sākās kapitāla aizplūšana no First International Bank, valsts prezidents Rosens Pļevņeļijevs sacīja, ka Bulgārijas banku sistēma ir stabila un nav pamats panikai.
EK pirmdien atsaucās Bulgārijas lūgumam piešķirt 1,7 miljardus eiro, lai nodrošinātu likviditāti bankām, kas, kā uzskata valdība, kļuvušas par upuriem ļaunprāšiem, kuri vēlas destabilizēt Bulgārijas banku sistēmu.
Nedēļas nogalē tiesībsargājošās iestādes aizturējušas piecus cilvēkus, kurus tur aizdomās par Corpbank un First International Bank apmelošanas kampaņas organizēšanu. Likumsargi apgalvo, ka daži aizturētie bankām ir parādā lielas summas, raksta Bloomberg.
Eļļu ugunij pielējuši arī opozīcijas politiķi. Piemēram, bijušais premjerministrs Boiko Borisovs pagājušajā nedēļā izteicās, ka valsts finanšu sistēma ir «katastrofālā stāvoklī».
Nīstā valdība aiziet
Panika ap bankām sakrīt ar brīdi, kad Bulgārijā valda liela politiskā neskaidrība. Pagājušajā piektdienā prezidents R. Pļevņeļijevs pēc četru stundu ilgas tikšanās ar parlamentā pārstāvēto politisko partiju līderiem paziņoja, ka 5. oktobrī notiks parlamenta ārkārtas vēlēšanas.
Svētdien prezidents informēja par savu nodomu 6. augustā atlaist parlamentu un sociālistu vadīto mazākuma valdību, kuras vietā tiks iecelta pagaidu valdība, kas strādās līdz vēlēšanām.
Premjerministra Plamena Orešarska valdība, kas sāka darbu pēc pērn maijā notikušajām parlamenta ārkārtas vēlēšanām, tiek apsūdzēta korupcijā, necaurspīdīgā lēmumu pieņemšanā un nespējā veikt reformas. Kopš pagājušās vasaras gandrīz nepārtraukti notiek plaši protesti pret valdību.