Lai ziedotājiem un ikvienam cilvēkam, kurš atbalstīja un iesaistījās labdarības akcijā Saulainas dienas, kuras mērķis bija renovēt Hematoonkoloģijas nodaļu Bērnu slimnīcā, būtu iespēja pašam atnākt, apskatīties, aptaustīt, novērtēt, kāds ir rezultāts. Tūkstošiem privātpersonu un uzņēmumu ziedoja, mudināja arī citus to darīt, rīkoja labdarības akcijas ziedojumu piesaistei - dziedāja, dejoja, brauca ar riteni uz Sočiem, skolēni rīkoja labdarības tirdziņus utt. Mēs tiešām ļoti novērtējam, ka cilvēki iesaistījās no sirds un kopīgais atbalsts patiesi bija ļoti liels. Gribējām sarīkot šādu pateicības pasākumu, pirms vēl bērni sāk apdzīvot nodaļu, jo tad vairs šādas iespējas nebūs.
Cik daudz tika saziedots ar sabiedrības atbalstu?
Tie bija vairāk nekā 780 tūkstoši eiro.
Un kāds ir valsts ieguldījums?
Kad sākām projektu, bija paredzēta tikai pirmā stāva rekonstrukcija, kur ir Bērnu slimnīcas Onkoloģijas nodaļas stacionārs. Valsts ieguldījums tajā bija paredzēts nedaudz vairāk par 300 tūkstošiem eiro. Taču projekta īstenošanas gaitā mainījās būvnosacījumi, sapratām, ka nevarēsim rekonstruēt tikai vienu ēkas stāvu, ka būtu vajadzīgs rekonstruēt abus. Slimnīcas vadība atrada iespēju no ERAF līdzekļiem piesaistīt vēl papildu finansējumu, lai rezultātā tiktu modernizēti abi stāvi. Pirmajā stāvā būs nodaļas stacionārs, kurā ārstēsies smagāk slimie pacienti, savukārt dienas stacionārs būs piemērots mājās dzīvojošiem bērniem, kas nāks saņemt tiem nepieciešamo terapiju, vai arī tādiem, kuri varbūt arī pārnakšņo, bet kuru veselības stāvoklis ir ievērojami vieglāks.
Tika veikts ne tikai ēkas remonts, bet arī iegādāts jauns aprīkojums?
Protams. Ņemot vērā, ka pacienti šeit uzturas mēnešiem ilgi, ir ārkārtīgi liela nozīme tam, kādi ir apstākļi, vide. Katra palāta ir paredzēta tikai vienam pacientam un vienam no viņa vecākiem. Pēc pieredzes zinām, ka lielāki bērni labprāt vēlas palātā būt divatā, protams, arī tāda iespēja būs. Katrai palātai ir sava atsevišķa vannas istaba. Katram bērnam būs daudzfunkcionāla gulta, kuru pats pacients var kustināt, kā viņam ērtāk. Tas onkoloģisku slimību gadījumā ir ļoti svarīgi. Ir funkcionālie skapīši ar paplātēm, lai bērni var ēst gultā, ja viņiem grūti pārvietoties. Katrā palātā ir televizors, ņemot vērā, ka bērni ir spiesti ilgstoši pavadīt laiku gultā, ar ko nodarboties īsti nav vai nav iespējams. Protams, pieejams skābeklis un viss, kas saistīts ar medicīniskām tehnoloģijām. No pacienta drošības viedokļa katrā palātā ir instalēti māsu izsaukšanas slēdži, turklāt tā, ka māsa izsaukumu var atsaukt, tikai atnākot uz palātu. Tas arī ir ļoti svarīgi no pacientu drošības viedokļa. Līdz ar to noteikti var teikt, ka Bērnu slimnīcā ar šo modernizāciju tiek ieviests pilnīgi cita līmeņa standarts.
Cik daudz pacientu parasti vienlaikus uzturas nodaļā?
Aptuveni trīsdesmit. Pa abiem stāviem vietu ir pietiekami daudz, ar rezervi.
Kas tālāk būtu darāms? Kādas vēl ir vajadzības?
Ar šo, protams, nekas nebeigsies. Bet es domāju, ka šis ir milzīgs sasniegums ar milzīgu sabiedrības ieguldījumu. Atceroties akcijas norisi un to, cik katrs no sevis ieguldīja... Man ir ļoti liels prieks par milzīgo sabiedrības atsaucību, gatavību nākt palīgā tad, kad kādam ir ļoti, ļoti grūti. Pat ja tev pašam nav ne jausmas, ko tas nozīmē un kas tas ir, tā cilvēciskā attieksme un gatavība vismaz kaut kā palīdzēt ir apbrīnojama un milzīgas pateicības vērta. Mēs vēl šodien ar kolēģiem skatījāmies bildes, kādos apstākļos bērni uzturējās nodaļā un tika ārstēti vēl pirms pāris gadiem, tas nav pat salīdzināms ar to, kā būs turpmāk. Sirsnīgs paldies ikvienam, kurš no sevis kaut ko ieguldīja, lai pavisam drīz bērniem būtu pieejamas pavisam citādas telpas un tāda vide, kura ir labvēlīga, lai atveseļotos, un kurā viņi varēs labāk justies.
Par nākotni runājot - mums ir ļoti daudz plānu. Protams, arī ikdienā mēs redzam no tā, ko mums stāsta vecāki un arī nodaļas, slimnīcas personāls, kuras ir tās jomas un vietas, kur nepieciešams palīdzēt. Pašlaik tas attiecas uz bērniem ar diabētu, katram no viņiem mēs cenšamies sarūpēt insulīna sūkņus, kas viņiem būtiski atvieglo ikdienu, jo nav vairākkārt dienā jāinjicē sev insulīns. Eiropas Savienībā bez Latvijas ir vēl viena valsts, kas to nenodrošina. Tad nu mēs aicinām cilvēkus ar savu atbalstu mūsu bērniem to nodrošināt. Vienlaikus, protams, vēršamies pie veselības jomu pārraugošajām institūcijām, lai tas tiktu risināts. Otra lieta, uz ko sākam fokusēties, attiecas uz bērniem ar atkarības problēmām un uzvedības traucējumiem, kuru rezultātā nereti rodas atkarības problēmas. Kopā ar mūsu speciālistiem esam identificējuši, ka ir milzīgas iespējas, kā šiem bērniem un arī viņu vecākiem sniegt atbalstu. Tie ir divi lieli piemēri, kuros virzienos šobrīd strādājam. Taču arī ikdienā visu laiku kaut ko bērniem nepieciešamu sarūpējam - vai nu ko vecāki atzinuši par ļoti svarīgu, vai slimnīcas personāls.