LM šobrīd īsteno Eiropas Savienības finansētu deinstitucionalizācijas projektu, lai bērni dzīvotu ģimenē vai ģimenei pietuvinātā vidē, bet pieaugušie ar garīga rakstura traucējumiem atbilstoši savām iespējām varētu dzīvot patstāvīgi un strādāt sev piemērotu darbu. Pēdējos sešos gados slēgtas jau sešas filiāles, šogad jāslēdz filiāle Allažos, nākamgad - Teikā, bet vēl Kalkūnus - 2019. gadā. Kā Dienai atgādina LM ES fondu komunikācijas speciāliste Inita Kabanova, šajā centrā šobrīd bērni ir kopā ar pieaugušajiem, kas nav laba prakse, kā arī ilgtermiņā Kalkūnu ēku izmantošanai nepieciešami lieli ieguldījumi.
Saasinoties jautājumam par filiāles slēgšanu, sūdzības saņēmis arī Tiesībsarga birojs. Kā Dienai pastāstīja tā pārstāve Ruta Siliņa, tiesībsargs ir ierosinājis pārbaudes lietu par bērna aprūpes kvalitāti VSAC Rīga filiālē Baldone, taču, ņemot vērā, ka pēc Kalkūnu slēgšanas tajā dzīvojošajiem bērniem pakalpojumus plānots nodrošināt Baldonē, tiks izpētīti tiesiskie un faktiskie apstākļi abās filiālēs. Turklāt pēc lietas uzsākšanas ir saņemti vēl pieci Kalkūnos dzīvojošo bērnu vecāku, divu garīdznieku un Saeimas deputāta Andreja Elksniņa (Saskaņa) iesniegums, viņiem uztraucoties par to, ka Kalkūnu slēgšana liegtu iespēju vecākiem regulāri apciemot savus bērnus. Jautāta, vai tiesībsargs sniegs arī ieteikumus LM, kā rīkoties, R. Siliņa piebilda, ka pagaidām lieta ir izskatīšanā, tāpēc būtu pāragri teikt, ka ir vai nav iestāde jāslēdz.
Kā Diena noskaidroja Daugavpils novada pašvaldībā, tiesībsargs Kalkūnos viesosies ceturtdien, un kopā ar viņu uz filiāli dosies arī J. Reirs. To Dienai apstiprina arī pats ministrs, sakot, ka tas palīdzēs pieņemt lēmumu par tālāko filiāles darbību. Šobrīd nepieciešams vēl pamatīgs izvērtējums, apsverot visus par un pret. Kad būs zināms gala lēmums, ministrs atbildēt nevarēja, taču apstiprināja, ka pastāv iespēja iepriekš pieņemto lēmumu arī mainīt. «Kamēr nebūs vērtējuma, es nekādus lēmumus nevaru pieņemt,» sacīja ministrs.
Daugavpils novada pašvaldības vadītāja Janīna Jalinska (Daugavpils novada partija) cer, ka šai vizītei būs rezultāts un aprūpes centrs tiks saglabāts. Dome uzstāj uz to, lai to turpinātu attīstīt, jo arī līdz šim ir ieguldīti lieli finanšu līdzekļi, turklāt centra klientiem būtu grūti izmaiņām pielāgoties. Viņa arī šaubās, ka novadā izdotos atrast audžuģimenes tiem bērniem, kam ir smagas saslimšanas. Tomēr, ja LM lēmumu par slēgšanu neatceļ, pašvaldība šobrīd nav gatava centru pārņemt savā pārziņā. Tādā gadījumā tā centīsies rast kādu kompromisu.
I. Kabanovas retorika gan liek domāt, ka ministrija uzstās uz deinstitucionalizāciju. Viņa piebilst, ka reorganizēt plānots visus sociālās aprūpes centrus, ko pēc būtības ir atbalstījis arī tiesībsargs, jo Latvija virzās prom no tā, ka bērnam būtu jādzīvo institūcijā. Šobrīd ar pašvaldību norit sarunas, lai radītu citas aprūpes formas. «Tas, ka tur nebūs valsts sociālās aprūpes centra filiāle, kas ir liela institūcija, nenozīmē, ka telpas nevar pielāgot un radīt alternatīvos pakalpojumus piemēram, dienas centru, atelpas brīža pakalpojumus vai grupu dzīvokļus. Nav runa par to, ka tagad brauks pāri ar buldozeru un tur vairs nekā nebūs. Vienkārši vajag uztaisīt labāk,» saka speciāliste.