Īstermiņā starptautisko sabiedroto iesaiste, NATO desantnieku klātbūtne un bruņumašīnu iepirkšana, protams, ir iespēja Latvijai pozicionēties kā drošai teritorijai, tomēr kā ilgtermiņa stratēģiju to mēs nevaram uzlūkot. Turklāt valsts budžeta līdzekļu novirzīšana tieši militārajam budžetam ietekmēs citas būtiskas sabiedrības dzīves sfēras - veselības aprūpi, izglītību, zinātni, nodarbinātību, - iedzenot vēl lielākā nabadzībā iedzīvotājus.
Turklāt jāņem vērā, ka jaunās paaudzes karā, kur galvenais bruņošanās instruments ir informācijas tehnoloģijas un internets, vecās militārās ierīces vairs nespēj pilnvērtīgi pildīt drošības garantijas funkcijas.
Ja vēlamies saglabāt mūsu valsts neatkarību un mieru, dot ieguldījumu mūsu reģiona stabilitātē un drošībā, mūsu drošības doktrīna ilgtermiņā būtu jāīsteno kā ekonomikas attīstības doktrīna. Labākais risinājums drošības stiprināšanai ir veicināt strauju ekonomikas pieaugumu. To mēs varētu panākt, metodiski «ievelkot» lielvalstu - Amerikas, Ķīnas, Vācijas, Krievijas un citu - uzņēmumus, kas nodrošinātu gan ģeopolitisko balansu, gan tautsaimniecības attīstību, gan arī ārvalstu investoru intereses pieaugumu un uzticību mums.
Lielie starptautiskie uzņēmumi uzlūkojami kā drošības enkuri, jo paplašina gan ekonomisko, gan drošības dimensiju, savukārt mūsu vidējie un mazie uzņēmumi, kuros šobrīd nodarbināts lielākais darbaspējīgo Latvijas iedzīvotāju skaits, stiprinātu savas tirgus pozīcijas, kļūstot par šo lielo uzņēmumu servisa apkalpotājiem. Mēs gūtu ne tikai papildu darba vietas un iedzīvotāju ienākumu pieaugumu, attīstītu infrastruktūru un zinātnisko prātu potenciālu, veicinātu uzņēmējdarbības attīstību un augsto tehnoloģiju inovācijas, mazinātu ēnu ekonomiku, bet arī parūpētos par valsts kā drošas teritorijas garantu. Lielie pasaules uzņēmumi, kas darbotos Latvijā, aizsargātu savas intereses un veiktu visu iespējamo, lai mūsu valstī neveidotos karadarbība un iekšēja destabilizācija.
Labvēlīgos ekonomiskajos apstākļos veidotos arī draudzīgāks un prognozējamāks sabiedrības kopējais noskaņojums. Cilvēki šeit dzīvotu labklājībā, mazinātos cilvēku neapmierinātība un interese par darba iespējām ārvalstīs. Attīstītās un labklājības valstīs sabiedrība nav ieinteresēta konfliktēt. Tieši šādu valsti var dēvēt par drošu, jo tanki tādā neiebrauc.
Jāsaka, ka varam mācīties no citām Eiropas valstīm, piemēram, Šveices, kur glabājas pasaules lielo uzņēmēju kapitāls, satiekas dažādas tautas un interešu grupas un kas ir droša tās iedzīvotājiem. Šveice ir viena no attīstītākajām valstīm pasaulē. Šī valsts nav iesaistīta karos ne jau sava militārā nodrošinājuma dēļ, bet gan tāpēc, ka tieši Šveici kā drošu teritoriju izvēlējusies daļa pasaules ekonomikas ietekmīgāko spēlētāju.
* Biznesa augstskolas Turība Attīstības padomes priekšsēdētājs