Kemerons sola stabilitāti
Priekšvēlēšanu kampaņa oficiāli sākās pusnaktī uz pirmdienu, kad Lielbritānijas karaliene Elizabete II atlaida parlamentu. Tādējādi mandātu zaudēja 650 parlamenta apakšpalātas locekļu, no kuriem daudzi vēlēšanās nekandidēs.
Premjerministrs Deivids Kemerons pēdējo reizi pirms vēlēšanām tikās ar karalieni, lai simboliski noslēgtu piecus gadus valdījušās konservatīvo un liberāldemokrātu koalīcijas valdības darbu. Valdības locekļi paliks savos amatos līdz jaunās valdības apstiprināšanai, bet nevarēs pieņemt nozīmīgus lēmumus.
Pēc audiences pie Elizabetes II D. Kemerons atgriezās savā birojā Dauningstrītas 10. namā, pie kura ieejas paziņoja žurnālistiem, ka vēlētājiem nāksies izdarīt «skaidru izvēli» starp konservatīvajiem un leiboristiem jeb - viņa vārdiem - starp «ekonomiku, kas aug» un «ekonomisko haosu».
Premjers sacīja, ka viņa valdīšanas gados Lielbritānija «atkal nostājās uz kājām» un pašlaik atrodas «uz pareizā ceļa», tāpēc konservatīvajiem esot jāturpina darbs, lai valstī radītu jaunas darbvietas, samazinātu nodokļus, nodrošinātu labu izglītību un kvalitatīvu medicīnu.
D. Kemerons arī uzsvēra nepieciešamību pēc stabilas valdības laikā, kad pieaug Krievijas agresīvā retorika pret Rietumiem un Eiropu apdraud islāma radikāļi, kuri atgriežas no karadarbības Tuvajos Austrumos. «Šīs vēlēšanas notiek laikā, kad pasaule ir bīstama un neparedzama,» viņu citē raidsabiedrība BBC. «Tādēļ mums nepieciešama stipra vadība, lai garantētu mūsu nacionālo un ekonomisko drošību.»
Līdzšinējais valdības vadītājs ir apsolījis, ka konservatīvo uzvaras gadījumā viņš runās ar Briseli par iespējām atgūt daļu no pilnvarām, kuras Lielbritānija ir deleģējusi ES, piemēram, ierobežot iebraucēju skaitu no citām bloka dalībvalstīm. D. Kemerons līdz 2017. gada beigām gatavojas sarīkot referendumu par Lielbritānijas palikšanu ES.
Brīdina par haosu
Leiboristu partijas līderis Eds Milibends, pirmdien ievadot priekšvēlēšanu kampaņu, brīdināja, ka D. Kemerona iecerētais referendums apdraudēšot darbvietas un uzņēmējdarbību. «Mūsu valstij vai mūsu lielajiem eksportējošajiem uzņēmumiem nekas nevar būt sliktāks par politiskajām spēlēm ar mūsu dalību Eiropas Savienībā,» sacīja E. Milibends. «Tas nozīmē divus gadus ilgu neskaidrību un investīciju aizplūšanu, haosu, kas uzņēmumiem neļautu plānot nākotni, un zaudētas iespējas attīstīties, gūt peļņu.»
Priekšvēlēšanu aptaujas rāda, ka 7. maija vēlēšanu uzvarētāja noskaidrošanai var nākties izmantot «fotofinišu». BBC veidotajā dažādu aptauju apkopojumā redzams, ka gan par leiboristiem, gan par konservatīvajiem gatavi balsot 34% britu.
Labus panākumus var gūt eiroskeptiskā un pret imigrantiem noskaņotā Apvienotās Karalistes Neatkarības partija (UKIP), kas atņems ievērojamu skaitu balsu Konservatīvajai partijai un tās līdzšinējiem koalīcijas partneriem liberāldemokrātiem. Par UKIP gatavi balsot ap 13%, bet, visticamāk, tā daudzos vienmandāta vēlēšanu apgabalos ierindosies otrajā vietā, tāpēc gala iznākumā varētu iegūt tikai aptuveni sešas deputātu vietas parlamentā.
Savukārt leiboristi pamatīgus zaudējumus draud piedzīvot Skotijā, kas līdz šim bijis viens no partijas lielākajiem atbalsta punktiem. Aptaujas paredz, ka vairāk nekā 40 no 59 Skotijai paredzētajām deputātu vietām Lielbritānijas parlamentā iegūs Skotu nacionālā partija.