«Pārsvarā izsaukumu avārijas dienests saņem par bojājumiem iekšējos gāzesvados un gāzes aparatūrā. Visbiežākais avārijas iemesls - bojātas gāzes plītis, apkures katli, noplūde pie krāna pirms skaitītāja,» stāsta Latvijas gāzes avārijas dienesta vadītājs Maksims Rubulis. Ne tikai lietotājus, bet arī apkārtējos cilvēkus apdraud nelegālie un neprasmīgie gāzes pieslēgumi. Par tādiem pieslēgumiem nereti ziņo kaimiņi, kas sūdzas par gāzes smaku kāpņu telpā. Nelegālie pieslēgumi bieži tiek veikti nekvalitatīvi, un ir pat tādi gadījumi, ka gāzes pievadam tiek pievienota veļas mašīnas gumijas caurule. Tieši šeit slēpjas bīstamība, un Latvijas gāze ir pateicīga tiem cilvēkiem, kas norāda uz šādiem nelegāliem pieslēgumiem, jo tie rada nopietnu risku, var rasties noplūde, aizdegšanās un pat sprādziens, kad cieš ne vien nelegālā pieslēguma veicējs, bet pat var sabrukt visa māja.
Ne velti šāda situācija, kad daudzdzīvokļu mājā ir «sagāzēta» kāpņu telpa vai pagrabs, visbiežāk tiek modelēta Latvijas gāzes avārijas dienesta mācībās, kas notiek divas reizes gadā. Ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) palīdzību tiek izspēlēta evakuācija, jo gāzes noplūdes gadījumā var būt nepieciešams steidzami atstāt ēku.
M. Rubulis iesaka jebkurā situācijā, kad tiek sajusta specifiskā gāzes smaka, zvanīt pa tālruni 112 VUGD vai 114 - Latvijas gāzes avārijas dienestam. Zvani ir bez maksas.
Avārijas gadījumā jārīkojas operatīvi. Svarīgi iegaumēt abus minētos tālruņa numurus, jo, zvanot konkrētajam dienestam, nelaimē nonākušais ietaupīs laiku. Dabasgāzes noplūdes gadījumā, sajūtot ar to saistīto specifisko smaku, visracionālākā rīcība ir izsaukt Latvijas gāzes avārijas dienestu pa tālruni 114. Nelaimes gadījumā, piezvanot dienestiem, jānosauc notikuma vietas adrese vai jāraksturo vieta, ja precīza adrese nav zināma, jāizstāsta, kas noticis, jānosauc savs vārds, uzvārds un tālruņa numurs, lai operatīvā dienesta darbinieki var atzvanīt, ja nepieciešama papildu informācija. Zvanītājam jāseko operatora norādījumiem. (Ja notikusi nevis dabasgāzes, bet sašķidrinātās gāzes noplūde, tad gan jāzvana VUGD.)
Gaidot avārijas dienestu, noteikti jāaiztaisa visi gāzes krāni, kas ir pie gāzes aparatūras (piemēram, pie gāzes apkures katla vai virtuves plīts) un jānodrošina telpas vēdināšana, atverot logus vai durvis. Ja jūtama ar dabasgāzi saistītā specifiskā smaka, nedrīkst lietot atklātu uguni un, protams, nedrīkst smēķēt. Nedrīkst ne ieslēgt, ne izslēgt elektroapgaismojumu un citas elektroiekārtas, lai neradītu dzirksteli. Ja lampa deg, tai jāpaliek degot. Noteikti jāpamet telpa! Ar gāzi pilnā telpā nedrīkst uzturēties. Dabasgāze nav indīga, bet izspiež no telpas cilvēkiem elpošanai mo skābekli.