Regulāri incidenti
Lēmums par izmitināšanas centra slēgšanu tika izziņots trešdien pēc Papua-Jaungvinejas premjerministra Pītera O'Nīla un Austrālijas imigrācijas ministra Pītera Datona tikšanās Papua-Jaungvinejas galvaspilsētā Portmorsbi. «Papua-Jaungvineja un Austrālija ir vienisprātis, ka centrs ir jāslēdz,» informēja P. O'Nīls, bet norādīja, ka slēgšanas process netiks sasteigts. «Tam jānorit, ņemot vērā Papua-Jaungvinejas iedzīvotāju intereses un patvēruma meklētāju un bēgļu labklājību.»
Arī P. Datons apstiprināja panākto vienošanos slēgt Manusas izmitināšanas centru, tomēr neprecizēja, kāds būs tur mītošo 854 vīriešu tālākais liktenis. «Austrālijas valdība ilgstoši ieņem pozīciju, ka ir jāsadarbojas ar Papua-Jaungvinejas valdību, lai slēgtu centru, un jāpalīdz tur esošajiem cilvēkiem palikt Papua-Jaungvinejā vai atgriezties izcelsmes zemē,» ministru citē The Sydney Morning Herald. «Mēs uzstājam, ka neviens no Manusas izmitināšanas centra iemītniekiem nekad netiks nometināts Austrālijā.»
Austrālija 2013. gada rudenī ieviesa stingrus robežkontroles pasākumus. Austrālijas jūras spēku kuģi migrantus, kas laivās mēģina nokļūt valstī, nogādā atpakaļ galvenajā tranzītvalstī Indonēzijā vai nosūta uz patvēruma meklētāju centriem Manusā un kaimiņos esošajā Nauru, kur tie pavada neierobežotu laiku, kamēr Austrālijas varasiestādes izskata viņu patvēruma lūgumu. Tomēr pat tos, kurus atzīst par bēgļiem, neļauj pārvietot uz Austrāliju.
Aprīlī Papua-Jaungvinejas Augstākā tiesa lēma, ka patvēruma meklētāju un bēgļu atrašanās Manusas izmitināšanas centrā, par kura uzturēšanu Austrālija Portmorsbi samaksāja 400 miljonu Austrālijas dolāru (270 miljoni eiro), ir «nelikumīga un nekonstitucionāla».
2014. gada februārī Manusas izmitināšanas centrā ielauzās vietējie iedzīvotāji un policija, izcēlās grautiņi. Nekārtību laikā tika nogalināts viens un ievainoti vairāk nekā 60 iemītnieku. Pagājušā gada janvārī daļa izmitināto iebarikādējās un sāka badastreiku. Centrā regulāri notikusi izvarošana un fiziska izrēķināšanās ar iemītniekiem, bijuši pašnāvības mēģinājumi.
Izskanējuši minējumi, ka Manusā esošie varētu tikt pārvietoti uz izmitināšanas centru Nauru. Izdevums The Guardian pagājušajā nedēļā ziņoja, ka tā rīcībā nonācis vairāk nekā 2000 ziņojumu par Nauru izmitināšanas centrā notikušiem incidentiem, tostarp sistemātiskiem fiziskiem un seksuāliem uzbrukumiem un necilvēcīgiem dzīves apstākļiem.
Atbalstītāji Eiropā
Vairāk nekā simt bijušo Manusas un Nauru izmitināšanas centra darbinieku parakstījuši trešdien publicēto vēstuli, kas aicina slēgt abus centrus un nogādāt to iemītniekus Austrālijā. Arī cilvēktiesību organizācija Human Rights Watch mudinājusi Manusā un Nauru izmitinātos pārvietot uz Austrāliju vai drošu trešo valsti.
Tajā pašā laikā daži politiķi Eiropā Austrālijas imigrācijas politiku redz kā paraugu, lai risinātu kontinenta migrācijas krīzi. Vācijas labēji populistiskās partijas Alternatīva Vācijai vadītāja Frauke Petrija pagājušajā nedēļā intervijā laikrakstam Bild sacīja, ka migrantus, kuriem nav piešķirts patvērums Vācijā, vajadzētu pārvietot uz salām ārpus Eiropas. Vācu mediji prāto, ka politiķe domājusi tieši Manusu un Nauru.
Austrijas ārlietu ministrs Sebastiāns Kurcs jūnijā sacīja, ka Eiropas Savienība varētu sekot Austrālijas piemēram un likt griezties atpakaļ migrantu pārpildītajām laivām, kas, šķērsojot Vidusjūru, cenšas nokļūt Eiropā.