Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +4 °C
Viegls lietus
Sestdiena, 25. janvāris
Sigurds, Zigurds, Sigvards

Atbrīvošanās no parādu jūga vēl pilnveidojama

Fiziskās personas maksātnespējas process tiek vērtēts kā ceļš izkļūšanai no parādiem, tomēr eksperti tajā saskata ne mazumu nepilnību, norādot, ka ar šī procesa palīdzību no parādiem atbrīvoties un ekonomiskajā apritē atgriezties nevar cilvēki, kuriem ir samērā mazs nenokārtoto finansiālo saistību slogs un ienākumu līmenis nav augsts.

Nesen Dienai Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis, runājot par to, ka parādu dēļ ierobežojumi tiek uzlikti privātpersonu banku kontiem, par fiziskās personas maksātnespējas procesu sacīja, ka «Latvijā regulējums, saskaņā ar kuru parādnieki, kam ir samērā nelieli parādi, varētu savas saistības ātri un vienkārši nokārtot, nepastāv». Viņš arī uzsvēra, ka «pastāvošais regulējums maznodrošinātajiem nesniedz pietiekami lielu atbalstu valsts nodrošinātu juridisko konsultāciju veidā».

Pamatojoties uz Latvijas Kredītņēmēju asociācijas rīcībā esošo informāciju, to, ka «cilvēkiem, kuriem ir nelielas parādsaistības, iet smagnējo fiziskās personas maksātnespējas procesu nav izdevīgi», Dienai apgalvo arī Kredītņēmēju asociācijas valdes loceklis Jānis Āboliņš un uzsver, ka fiziskās personas maksātnespējas procesa uzsākšana «parādniekam izmaksā aptuveni 800 eiro».

Jāpiebilst, ka ierosināto maksātnespējas procesa lietu skaits fiziskām personām šā gada augustā bija 108, bet septembra sākumā (līdz mēneša 13. datumam) - 40, rāda Lursoft dati, savukārt šogad lielākais ierosināto maksātnespējas procesa lietu skaits fiziskām personām bija jūlijā - 175 un mazākais janvārī - 97.

Politiķu izšķiršanās

Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācijas valdes priekšsēdētājs, zvērināts advokāts Olavs Cers Dienai pauž viedokli: «Vērtējot fiziskās personas maksātnespējas procesa norisi kopumā, tā ir pietiekami vienkārša un ātra. Tās termiņš atkarīgs no personas parādsaistību apmēra, kas ir taisnīgi.»

Tomēr O. Cers arī vērš uzmanību uz aspektu, kas var būt par pamatu diskusijai. «Politiķi izšķīrušies nodrošināt iespēju atbrīvoties no parādsaistībām tikai tām personām, kuru parādsaistības ir salīdzinoši lielas, un pastāvošais tiesiskais regulējums liedz personām, kuru parādsaistības nepārsniedz 5000 eiro, izmantot maksātnespējas procesu, lai atjaunotu viņu maksātspēju. Arī priekšnoteikumi maksātnespējas procesa uzsākšanai - procesa depozīts divu minimālo mēnešalgu apmērā un valsts nodeva - apgrūtina personas uzsākt šo procesu, jo sevišķi situācijā, kad parādsaistības ir nelielas,» norāda Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācijas valdes priekšsēdētājs un uzsver: «Sabiedrības locekļiem, kuru parādsaistības nepārsniedz 5000 eiro, nav tiesību izmantot parādu dzēšanu, bet, iespējams, viņu parādsaistības ir proporcionāli lielas pret ienākumiem.»

O. Cers gan arī atgādina, ka «fizisko personu maksātnespējas process pēc būtības ir parādu norakstīšanas process, kura laikā parādnieks samaksā tikai niecīgu daļu no saviem parādiem», un skaidro: «Ja parādnieka saistības ir 150†000 eiro, sekmīgai parādu dzēšanai parādnieks kreditoriem divu gadu laikā novirza tikai 2880 eiro.»

Izmanto Latvijas iespējas

Latvijā regulējums fizisko personu maksātnespējas jomā ir «viens no liberālākajiem Eiropā», Dienai apgalvo Tieslietu ministrijas (TM) pārstāve Laura Majevska un uzsver, ka mūsu valsts regulējumu minētajā jomā atzinīgi novērtējuši Pasaules Bankas un Starptautiskā Valūtas fonda pārstāvji. Turklāt saskaņā ar L. Majevskas teikto «dažu citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi izmanto mūsu valstī pastāvošo regulējumu, lai īstenotu maksātnespējas procesu Latvijā». Attiecībā uz noteikto parāda slieksni 5000 eiro, kas jāsasniedz, lai izmantotu fiziskās personas maksātnespējas procesu, viņa norāda: «Tas ir kompromiss starp parādnieka un kreditora interesēm.»

TM pārstāve gan atzīst, ka «jautājums par parādsaistībām līdz 5000 eiro ir atsevišķi vērtējams, strādājot pie maksātnespējas regulējuma pilnveidošanas».

Fiziskās personas maksātnespējas procesa regulējums ir optimāls, lai cilvēkiem, kuri godprātīgi vēlas risināt savas finansiālās problēmas, tiktu dota iespēja atjaunot maksātspēju, - šādu viedokli Dienai pauž Maksātnespējas administrācijas (MA) Administratoru uzraudzības departamenta direktora vietniece Agnese Bugaja. «Turklāt fiziskās personas maksātnespējas procesa regulējums pēc iespējas ir izstrādāts un pielāgots arī individuāliem gadījumiem,» apgalvo MA pārstāve un uzsver, ka «fiziskās personas maksātnespējas procesa mērķis nav sociālo jautājumu risināšana».

Lai neaizbrauc uz ārzemēm

Iedzīvotāju maksātnespējas regulējumam jābūt tādam, lai tiktu sasniegti divi mērķi - pirmkārt, lai finansiālajās grūtībās iekļuvušais parādnieks pēc iespējas ātrāk atgrieztos ekonomiskajā apritē, otrkārt, lai tiktu ievērotas kreditoru intereses, sarunā ar Dienu bilst SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis. Viņš arī akcentē to, ka patlaban Latvijā, «lai izietu maksātnespējas procesu, vajadzīgi finanšu līdzekļi».

«No valsts ekonomiskās attīstības viedokļa ir svarīgi, lai parādnieki ātri atgriežas ekonomiskajā apritē, lai neaizbrauc uz ārzemēm, lai neslēpjas pelēkajā tautsaimniecības sektorā,» skaidro ekonomists un pauž viedokli, ka «Latvijā problēmas saistībā ar maksātnespējas procesa efektivitāti tiešām pastāv, turklāt jau gadiem».

Ja brīdī, kad sākās ekonomiskā krīze, Latvijā būtu efektīvāks maksātnespējas regulējums, mazāk finansiāli sarežģītās situācijās nokļuvušu cilvēku būtu no Latvijas aizbraukuši uz ārzemēm, ir pārliecināts D. Gašpuitis un uzsver: «Kopš krīzes pagājuši vairāki gadi, bet nekur tālu ar fiziskās personas maksātnespējas procesa pilnveidošanu neesam tikuši, efektīva regulējuma joprojām nav. Pastāvošais regulējums kaut ko risina, bet ekonomiskajā aspektā rezultāts nav pozitīvs.»

Ekonomists gan atzīst, ka jāņem vērā: «Ja situācija nonāk līdz maksātnespējai, savas intereses ir kreditoram un savas - kredītņēmējam. Mēdz būt situācijas, kurās jāpanāk pretī kredītņēmējiem, bet kopumā sistēmai jāstrādā kreditoru interesēs. Ja sistēma nestrādā kreditoru interesēs, tam var būt nopietna ekonomiska ietekme.»

Administratora faktors

Jau pirms vairākiem gadiem, atbildot uz Dienas jautājumu, vai fiziskās personas maksātnespējas procesa regulējums būtu jāmaina, labi pazīstamais ēdināšanas nozares uzņēmējs Gunārs Ķirsons sacīja: «Nevaru teikt, vai kaut kas jāmaina normatīvajos dokumentos, bet visiem cilvēkiem varu ieteikt - sakārtojiet lietas tā, lai nenonāktu situācijā, kad jāiesaistās šajā procesā. Sapratu, ka man pašam jārunā ar cilvēkiem, kuriem biju parādā, par to, cik ātrā laikā varu naudu atdot. Turklāt jāapzinās, ka finansiālās grūtībās var nonākt jebkurš. Arī turīgam, veiksmīgam cilvēkam nav pamata augstprātīgi domāt, ka viņš nekad nenonāks uz bankrota sliekšņa.» Viedokli - ja iespējams, jācenšas ar parādiem tikt galā, nenonākot līdz maksātnespējai, - pauduši arī citi, finansiāli sarežģītas situācijas piedzīvojuši cilvēki.

Latvijas Kredītņēmēju asociācijas valdes loceklis Jānis Āboliņš uzsver, ka uzklausītā dažādu parādnieku pieredze liecina - fiziskās personas maksātnespējas procesā «daudz kas atkarīgs no administratora, jo ir administratori, kuri gatavi uzskaitīt katru parādnieka zeķu pāri, bet ir administratori, kuri parādnieka finansiālo situāciju izvērtē, raugoties daudz globālāk».

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Fiziskās personas maksātnespējas process

Fiziskās personas maksātnespējas process sastāv no divām daļām - bankrota procedūras un saistību dzēšanas procedūras.
Bankrota procedūras laikā tiek atgūta manta (piemēram, debitoru parādi) un pārdota visa fiziskās personas manta, savukārt saistību dzēšanas procedūra norisinās pēc fiziskās personas sastādīta saistību dzēšanas plāna. Izpildot saistību dzēšanas plānu, respektīvi, veicot visus maksājumus, fiziskā persona tiek atbrīvota no atlikušajām saistībām.
Ja fiziskajai personai ir tikai manta, kuru pārdot, tad bankrota procedūra, ja vien nerodas attaisnojami šķēršļi, norisinās apmēram sešus mēnešus. Savukārt saistību dzēšanas procedūra atkarībā no atlikušajām saistībām pēc bankrota procedūras pabeigšanas var ilgt sešus mēnešus, vienu gadu, vienu gadu un sešus mēnešus, divus gadus vai trīs gadus.
Avots: Maksātnespējas administrācija

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?