Uzbrukumā nogalināts vismaz viens cilvēks, bet tā rezultātā vairāk nekā simt cilvēkiem parādījušās nopietnas elpceļu problēmas. Šī nav pirmā reize, kad Sīrijas valdība apvainota toksisku gāzu izmantošanā vairāk nekā piecus gadus ilgušajā karā.
Gārdzoši elpojoši bērni
Par iespējamo ķīmisko uzbrukumu Alepo priekšpilsētai Sukari informēja brīvprātīgo glābēju organizācija Syrian Civil Defence, kas darbojas pārsvarā dumpinieku kontrolētajos rajonos. Organizācija savā lapā sociālajā tīklā Facebook ievietojusi video, kurā redzami gārdzoši elpojoši bērni, kuriem uz sejas ir skābekļa maska. Video arī redzams, ka uzbrukumā ievainotajiem cilvēkiem tiek norautas drēbes un viņus noskalo zem ūdens strūklas.
Alepo cilvēktiesību aktīvisti telekanāla Al Jazeera korespondentam apgalvojuši, ka otrdienas uzbrukuma upuriem bijuši tādi paši simptomi, kādi novēroti arī iepriekš, tāpēc esot pamats ticēt, ka tikusi izmantota hlora gāze. Britu laikraksts The Guardian, kam izdevies iepazīties ar mediķu ziņojumu, apgalvo, ka palīdzība sniegta vairākiem desmitiem cilvēku, kuriem bijis grūti elpot un sauss klepus, bet drēbes smirdējušas pēc hlora.
Syrian Civil Defence arī pagājušajā mēnesī ziņoja par iespējamu hlora gāzes uzbrukumu opozicionāru kontrolētam rajonam Alepo. Toreiz dzīvību zaudēja četri cilvēki, bet vēl 55 guva ievainojumus. ANO solījusi izmeklēt šo incidentu un norādījusi, ka gadījumā, ja apstiprināsies aizdomas, to klasificēšot kā «kara noziegumu».
Sīrijas valdība noraida, ka jebkad karadarbībā būtu izmantojusi toksiskas gāzes, un apgalvo, ka visus savā arsenālā esošos ķīmiskos ieročus ir iznīcinājusi 2013. gadā saskaņā ar Konvenciju par ķīmisko ieroču izstrādes, izgatavošanas, uzkrāšanas un pielietošanas aizliegumu un ķīmisko ieroču iznīcināšanu.
Augustā mediju rīcībā nonāca ANO un Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijas konfidenciāls ziņojums par rezultātiem gadu ilgušajai kopīgajai izmeklēšanai, kurā noskaidrots, ka B. el Asada režīma spēki ir atbildīgi par vismaz diviem ķīmisko gāzu uzbrukumiem 2014. un 2015. gadā. Abos uzbrukumos izmantota hlora gāze, un tie notikuši Idlibas provincē. Ziņojumā arī bija teikts, ka džihādistu kustība Islāma valsts 2015. gada augustā Sīrijas pilsētā Mare izmantojusi nāvējošo iprīta gāzi.
Sīrijā dislocētās Krievijas militārpersonas nesen paziņoja, ka opozīcijas kaujinieki cīņās pret valdības spēkiem Alepo izmantojuši «indīgas vielas».
Vīzija par Sīriju
Sīrijas politisko un militāro opozīciju apvienojošās Augstās sarunu komitejas (HNC) vadība trešdien Lielbritānijas galvaspilsētā Londonā iepazīstināja starptautisko sabiedrību ar priekšlikumu paketi Sīrijas kara izbeigšanai mierīgā ceļā.
NHC piedāvātā Vīzija par Sīriju paredz, ka opozīcija un B. el Asads aizvada sešus mēnešus ilgas miera sarunas, kuru laikā Sīrijā karojošās puses ievēro pamieru. Pēc sarunu noslēguma B. el Asadam būtu jānodod varas groži pārejas valdībai, kas strādātu 18 mēnešus, kuru laikā radītu jaunu Sīrijas konstitūciju un izveidotu «demokrātisku un plurālistisku» politisko sistēmu. Pārejas process noslēgtos ar demokrātiskām un brīvām vēlēšanām, vēsta Reuters.
NHC paziņojusi, ka noraidīs tādu ASV un Krievijas panāktu vienošanos par Sīrijas nākotni, kas krasi atšķirsies no opozicionāru piedāvātā pārejas plāna. Pašlaik abām lielvarām nav izdevies rast kopsaucēju.
Sīrijas ārlietu ministra vietnieks Faizals Mekdads noraidīja, ka B. el Asads varētu atkāpties, nodēvējot šādu ideju par traku un neticamu. «Mēs uzskatām, ka Sīrijas tautai pašai bez iejaukšanās ir jāizlemj savs liktenis. Neizvirziet priekšnoteikumus par to, kam būtu jāvalda pār Sīriju,» viņš sacīja britu raidorganizācijai BBC.