Jau trīspadsmito gadu februārī Rīgas zoodārzs aicina apmeklētājus iepazīties ar dabas un dzīvnieku daudzveidību tropos.
Pacietības pārbaude
Nācu skaidrot - kas ir tropi, kur tie atrodas, kas tajos dzīvo, kāpēc tropi vajadzīgi? Taču lieliskais ceļabiedrs, zoodārza Informācijas daļas speciālists Māris Lielkalns vispirms mani ved pie Āfrikas zirgu dzimtas dzīvniekiem zebrām, kas maskējas ar baltu sniegu klātajā aplokā, pēc tam ejam uz Žirafu māju pie tropiskās joslas Āfrikas savannu iemītniekiem - četriem žirafu puikām! Tikai tad dodamies uz Tropu māju, aiz kuras durvīm vārda tiešajā nozīmē sākas zilizaļi brīnumi.
Tropu mājas garajā gaitenī apskatāma muitā konfiscēto suvenīru ekspozīcija - čūsku un krokodilu ādas izstrādājumi, kobru «degvīns», austrumu medicīnas «brīnumzāles», rotaslietas no ziloņkaula un bruņurupuču bruņām un daudz kā cita. Ekspozīcija aicina pievērst uzmanību problēmām, kas var rasties ceļojumu laikā, iegādājoties suvenīrus, kas darināti no nogalinātiem CITES konvencijā iekļautiem dzīvniekiem.
Ieejot Tropu mājā, pārņem tālu zemju sajūta. Čalo strauti, dzied putni! Šķiet, ka te nav nevienas dzīvas radības, bet ticiet - katru ienācēju vēro simtiem acu pāru! Māris Lielkalns no sirds iesaka: «Mūsu tropiem nevajag skriet cauri ierastajā riksī. Ja ieklausīsies, pagaidīsi, tad arī dzirdēsi un saskatīsi. Tropu māja ir tehniski sarežģīta un dzīvniekiem bagāta ekspozīcija. Tā ir dabiskai videi maksimāli pietuvināta vide, kur pašlaik eksponēti ap 75 sugu dzīvniekiem. Plašā kukaiņu kolekcija, krāšņie tropu abinieki, noslēpumainie nakts dzīvnieki un rāpuļi apmeklētājos raisa apbrīnu un sajūsmu.»
Baseinā stiklainās acis no nācējiem nenovērš pieci pusotrmetrīgi «baļķi» - Ogoves pundurkrokodili. Lielajā baseinā trīs gaviālkrokodili. Tie ir dzīvnieki ar milzīgu spēku, bet, ja brīvībā tādam iesāpas zobs, stomatologa vietā darbojas mazie putniņi tārtiņi, kas atbrīvo zobaiņa mutes dobumu no tur iesprūdušām barības atliekām.
Turpat netālu mīt Belangeras tupaja. Tās nosaukums cēlies no malajiešu vārda «tupai», kas nozīmē - vāvere. Tupajas ārēji arī atgādina vāveres, bet atšķiramas pēc garāka purniņa, un tām nav garo, melno ūsu.
Speciālā terārijā apskatāmi divi pagājušā gada decembrī mūsu zoodārzā izšķīlušies Zībenroka čūskkakla bruņrupucīši. Dabā tie sastopami Dienvidaustrumāzijā un Austrālijas ziemeļos.
Iekšā siltumā
Jo tālāk Tropu mājā dodamies, jo siltāks un mitrāks gaiss mūs apņem. Abinieku zālē pārsteidz iemītnieku krāsu un formu bagātība. Te ir īsta varžu valstība! Sūnu kārpvardes, milzu putotājvardes, dendrobati un bultindes vardes, un vēl, un vēl! Pacietīgākie vērotāji te ieraudzīs un arī saklausīs ap divdesmit tropisko abinieku sugu, no tām lielākā daļa izaudzēta Rīgas zoodārzā. Lūk, milzu racējvardes, kas nelabvēlīgus apstākļus pārlaiž, uzkrājot ūdeni un uz vairākiem mēnešiem ierokoties dūņās vai irdenā zemē, un tad tās atgādina govju pļekas vai slapju bruģakmeni. Citā terārijā saskatu krāsainas zilizaļi dzeltenas «brošiņas» - smukas, dekoratīvas indesvardes. No šīm tropos labāk tālāk!
Pāris soļu tālāk stiklam piespiedies Austrumāfrikā dzīvojošais ahātgliemezis. Māris stāsta - tos jau dažs labs turot arī mājās!
Tumsas valstības pavēlnieki
Kukaiņu ekspozīcijā aiz stikla tekalē strādīgās lapgriežskudras, veikli maskējas zarkukaiņi. Seišelu salas Fregatas dižmelnuļiem uz muguras mazi balti punktiņi - izrādās, tie uzlikti nevis skriešanās sacīkstēm, bet lai zinātu, kāds kuram «vārds un uzvārds». Dižmelnuļi ir liels retums, zoodārzos tos vairo un atlaiž dabā, lai aug populācija. Ar lašsārto putnuzirnekli mīlināties nav ieteicams - smuks jau ir, bet, kad šis nervozi sāk kasīt vēderiņu, pa gaisu aizlido matiņi un tad - tiec nu vaļā no smagas alerģijas!
Tropu mājas nakts ekspozīcijas acis tumsai piemērojas pāris minūšu laikā. To var pārbaudīt spoguļstendā - veroties savā attēlā, ieraugu, ka gaismā zīlītes ir šauras, bet tumsā izplešas. Tā manas acis reaģētu arī tropos.
Nesteidzīgākie apmeklētāji nakts dzīvnieku ekspozīcijā novēros unikālus dzīvniekus, kas dabā ir aktīvi diennakts tumšajā laikā. Es pavēroju mākoņžurkas, galago, zemes kuskusus, žurkķengurus, Bolīvijas Asaras naktspērtiķi, pundurplanētājkuskusu.
Zoodārza Izglītības un informācijas nodaļas speciālisti Tropu mēnesī parūpējušies par apmeklētāju izklaidēm, saistošām nodarbībām un izziņas materiāliem. Kā jums ir ar tausti, ožu un redzi - maņas orgāniem, kas tik ļoti nepieciešami, lai izdzīvotu tropu joslā? Te varēs burciņās paostīt šķietami pazīstamas smaržas - ar ko tās saistās, apčamdīt audekla maisiņus un mēģināt noteikt, kas tajos ievietots, rast atbildi uz uzdotajiem jautājumiem.
Brīvdienās apmeklētāji tiks iepazīstināti ar zoodārza visneparastāko būtni Naksnīti, kura «mamma» Informācijas nodaļas speciāliste Dace Graubica smej: «Naksnītis lieliski pielāgojies dzīvei tropos - garo degunu var iebāzt visās šķirbās, ūsas viņam, lai labāk sataustītu, lielās acis, lai tumsā labāk redzētu, tvērējaste, garie pirksti un nagi, lai veiklāk kāpelētu, gaišās uzacis, lai viņu labāk redzētu radinieki Ļoti komunikabls! Tropu mēneša brīvdienās Naksnītis komunicēs ar bērniem!»