G7 valstis - ASV, Lielbritānija, Francija, Vācija, Itālija, Kanāda un Japāna - trešdien apņēmās sniegt ilgstošu militāru atbalstu Ukrainai, lai palīdzētu tai cīnīties ar Krievijas armiju un pēc kara beigām nepieļautu iespēju, ka tas varētu atkārtoties.
"Mēs palīdzēsim viņiem izveidot spēcīgu un spējīgu aizsardzību uz sauszemes, gaisā un jūrā," žurnālistiem Viļņā sacīja Baidens, piebilstot, ka tādējādi Rietumi sola praktisku atbalstu Ukrainai, līdz tā būs gatava pievienoties NATO.
"Mēs tikko noslēdzām NATO un Ukrainas padomes pirmo sanāksmi. Visi sabiedrotie ir vienisprātis, ka Ukrainas nākotne ir NATO (..). Visi sabiedrotie ir vienojušies atcelt prasību par Dalības rīcības plānu Ukrainai un radīt ceļu uz dalību NATO, kamēr Ukraina turpina virzīties uz priekšu nepieciešamo reformu īstenošanā," sacīja ASV prezidents.
"Taču mēs negaidām, kamēr šis process būs pabeigts, lai uzņemtos ilgtermiņa saistības," viņš piebilda.
Sabiedroto valstu līderi otrdien vienojās, ka Ukraina tiks uzaicināta pievienoties NATO, tiklīdz bloka dalībvalstis tam piekritīs un Kijiva izpildīs izvirzītos nosacījumus.
Viņi arī vienojās atcelt prasību par Dalības rīcības plāna izstrādāšanu, nolēma izveidot NATO un Ukrainas padomi un apstiprināja daudzgadu palīdzības programmu Ukrainas bruņotajiem spēkiem.
NATO valstis ļoti piesardzīgi izturas pret konkrētiem solījumiem Ukrainai, bažījoties, ka tie varētu ievilkt Rietumus karā ar Maskavu. Taču Rietumu līderi uzstāj, ka vēlas parādīt Kremlim, ka tas nesagaidīs Rietumu atbalsta Ukrainai samazināšanos.
Saņēmis solījumus par atbalstu no G7 valstīm, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka viņš no Lietuvas ved nozīmīgu uzvaru drošības jomā.