Globāls pētījums par attieksmi pret zinātni ir izgaismojis uzticēšanās krīzi Eiropā šajā jautājumā. Noskaidrots, ka tikai 59% Rietumeiropas iedzīvotāju un 50% Austrumeiropas iedzīvotāju uzskata, ka vakcīnas ir drošas.
Aptuveni 84% pasaules iedzīvotāju atzīst, ka vakcīnas ir efektīvas, un 92% cilvēku apstiprināja, ka viņu bērns ir vakcinējies. Taču, neskatoties uz labu veselības aprūpi un izglītības līmeni, dažās Eiropas valstīs ir zema uzticēšanās vakcīnām. Ar vislielākajām aizdomām pret vakcinēšanos izceļas Francijas iedzīvotāji - tur tikai 33% ir pārliecināti, ka vakcīnas ir drošas.
Jāatgādina, ka antivakcīnu aktīvistu uzdarbošanās rezultātā vairākās Eiropas valstīs un arī, piemēram, Japānā novēroti pēdējos gados lielākie masalu uzliesmojumi.
Heidija Larsone, Vakcīnu uzticēšanās projekta direktore Londonas Higiēnas un tropu medicīnas skolā, uzskata, ka tieši sociālie mediji ir būtisks faktors bažu veicināšanā. Lai gan uzticēšanās vakcīnām Apvienotajā Karalistē bija augstāka nekā dažās citās Eiropas daļās, "es teiktu, ka jau tagad Apvienotā Karaliste ir neaizsargāta," pārliecināta ir Larsone.
Pirmā Wellcome Global Monitor aptauja, kurā tika noskaidrots 140 000 cilvēku viedoklis visā pasaulē, liecina par skaidru saikni starp cilvēku uzticēšanos mediķiem, pētniekiem un viņu uzticēšanos vakcīnām. Tas arī parāda, ka neuzticēšanās valdības iestādēm iet roku rokā ar šaubām par vakcīnu drošību. Nesenā The Guardian pētījumā tika aplūkotas saiknes starp populistiskiem uzskatiem un uzskatiem par to, ka vakcīnas kaitē cilvēka veselībai.
"Šis vispasaules mēroga pētījums skaidri parāda, ka cilvēku uzskatus par zinātni ļoti ietekmē viņu kultūra, konteksts un pieredze," norādīja Imrans Kāns, Wellcome sabiedrības iesaistīšanās vadītājs.
Saikne bija acīmredzama vakcīnu jautājumā. "Pasaulē ir iedzīvotāji un pat valstis, kur uzticēšanās vakcīnām strauji samazinās. Tas rada milzīgu apdraudējumu sabiedrības veselībai," uzskata Kāns.
Larsone ir pārliecināta, ka sociālie mediji ir kļuvuši par šaubu pastiprinātāju. "Sociālie mediji ir ļoti nepastāvīgi. Zinātniekiem ir grūti cīnīties pret dezinformācijas izplatīšanos, jo liela daļa dezinformācijas ir pārvietota uz privātām Facebook grupām un citiem līdzīgi nepieejamiem forumiem."
Bangladešas un Ruandas iedzīvotājiem ir vislielākā pārliecība par vakcīnu efektivitāti. Ruandai arī ir vislielākā uzticēšanās veselības aprūpes sektoram - 97% salīdzinājumā ar vidējo globālo rādītāju 76%.
"Jaunattīstības valstīs, kur biežāk sastopamas nāvējošas slimības, piemēram, difterija, masalas vai garais klepus, es esmu redzējis mātes rindā stāvam, lai pārliecinātos, ka viņu bērns ir vakcinēts," teica Sets Bērklijs, kurš vada Bila un Melindas Geitsu fonda atbalstīto Vakcīnu aliansi Gavi, organizāciju, kas veicina vakcinēšanos jaunattīstības valstīs. "Tā ir tikai bagātākajās valstīs, kur mēs vairs neredzam šo šausmīgo slimību ietekmi, tāpēc cilvēki ir atturīgāki. Šī atturība ir greznība, ko mēs nevaram atļauties."
Edvins Eglitis