Pēdējā laikā aktualizējies jautājums par lēmumiem, kuri tiek pieņemti Latvijas bāriņtiesās, un publiskajā telpā izgaismotas situācijas, kurās bāriņtiesas darbinieka nostāja vai pieņemtā lēmuma kvalitāte tiek apšaubīta. Tāpat tiek izteiktas versijas par bāriņtiesu lēmumu iespējamu ietekmēšanu. Arī labklājības ministre Ramona Petraviča uzsvērusi, ka bāriņtiesu reformas īstenošana ir viena no šā brīža prioritātēm: "Bērnu tiesību aizsardzības sistēma ir būtiski jāpilnveido. Valdībā jau tuvākajā laikā skatīs informatīvo ziņojumu ar Labklājības ministrijas izstrādāto bērnu tiesību aizsardzības sistēmas pilnveides piedāvājumu, kas tostarp paredz samazināt bāriņtiesu skaitu un pašvaldību ietekmi uz tām. Pēc bērnu tiesību aizsardzības sistēmas pilnveides izšķiroša būs bāriņtiesu darbinieku izglītība, sertifikācija un regulāra zināšanu atjaunošana.""
Jūrmalas bāriņtiesa patlaban skata jautājumu, kura dēļ iesaistītās puses varētu vismaz teorētiski mēģināt ietekmēt lēmuma saturu savās interesēs. Dienas rīcībā ir informācija, ka Jūrmalas bāriņtiesā kopš jūnija sākuma tiek skatīta lieta par Signes Balderes-Sildedzes rīcību ar viņas meitas no tēva Valērija Maligina mantotajām farmācijas giganta Olainfarm akcijām, kas nav atbilstoša meitas interesēm. Bāriņtiesas vadītājas vietniece Dienai norādīja, ka jebkuras ar nepilngadīgiem bērniem saistītas lietas ir konfidenciālas un netiek komentētas. Vienlaikus Dienas rīcībā ir ziņas, ka bez pašreiz lietvedībā esošās sūdzības pēdējā gada laikā Jūrmalas bāriņtiesā bijušas iesniegtas vairākas sūdzības par S. Balderi-Sildedzi no citām Olainfarm mantiniecēm, kuras Jūrmalas bāriņtiesa neesot izskatījusi pēc būtības, līdz ar to tiek pieļauts, ka bāriņtiesa neizprot vai nevēlas īstenot tiesības uzraudzīt mātes rīcību ar nepilngadīgās meitas mantu.
Riski arī domei
Bāriņtiesu asociācijas vadītāja Aurika Zīvere sarunā ar Dienu gan pauda šaubas, vai Jūrmalas bāriņtiesa apzināti kavētos ar lēmuma pieņemšanu jautājumā, kas tiešā mērā skar nepilngadīgas personas intereses. Viņa atgādināja, ka jebkurā gadījumā Civillikums nosaka, ka, lai rīkotos ar bērna mantu, nepieciešama bāriņtiesas atļauja. "Olainfarm gadījums, pieņemu, ir ļoti sarežģīts izvērtēšanai bāriņtiesā un prasa specifiskas zināšanas gan uzņēmumu pārvaldībā, gan sapratnē, ko ar bērna mantu vēlas darīt aizbildnis. (..) Iespējams, Jūrmalas bāriņtiesa patlaban cenšas iegūt visu nepieciešamo informāciju, bet ne vienmēr informāciju var iegūt mēneša laikā, kas ir iesnieguma izskatīšanas standarta termiņš. Taču, protams, bērna interesēs ir izskatīt jautājumu pēc iespējas ātrāk," sacīja A. Zīvere, atgādinot, ka aizbildnim katru gadu ir jāatskaitās bāriņtiesai par bērna mantas stāvokli un veiktajiem jebkādiem darījumiem ar to. Ja bāriņtiesai rodas aizdomas, ka aizbildnis ar aizbilstamā mantu nerīkojas godprātīgi, tad ir iespēja iejaukties un atstādināt aizbildni no mantas pārvaldības, atsevišķos gadījumos piemērojot arī galējo līdzekli – atbrīvot no mantas pārvaldības vispār.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 6. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!