Sāksim sarunu ar aktuālāko – Konkurences padome cēlusi iebildumus pret to, ka Rīgā veidojas atkritumu apsaimniekošanas monopols. Kā rīkoties tādā situācijā cilvēkiem – slēgt līgumu ar Tīrīga vai ne?
Tas, ko varam droši pateikt, – mēs šobrīd turpinām līgumu slēgšanu, jo mums saskaņā ar noslēgto koncesijas līgumu 15. septembrī jāsāk atkritumu izvešana. Šo pienākumu neviens nav atcēlis. Turklāt, uzvarot iepirkumā, esam devuši nopietnas garantijas bankas garantiju formā un arī šī prasība ir spēkā. Tāpēc aicinām iedzīvotājus savlaicīgi pārslēgt līgumus ar Tīrīga AS, lai pāreja noritētu raiti un no 15. septembra saskaņā ar publiskās–privātās partnerības līgumu mēs varētu uzsākt pakalpojumu sniegšanu Rīgas iedzīvotājiem.
Kā katram zināt, vai ir jāslēdz līgums, vai nav?
Vieglākais veids, kā identificēt, ir vai nav jāpārslēdz līgums, ir tas, vai jūs šobrīd saņemat rēķinu tieši no Rīgas atkritumu operatora vai ne. Ja saņemat, tad līgums ir jāpārslēdz, ja ne, tad jūsu vietā to izdarīs īpašuma apsaimniekotājs.
Lauzt līgumu ar iepriekšējo operatoru nav nepieciešams?
Tas nav nepieciešams, jo visi iepriekšējie noslēgtie līgumi saskaņā ar atkritumu apsaimniekošanas likumu beidz darbību 14. septembrī. Proti, attiecīgais likums un pašvaldības normatīvie akti nosaka termiņus, kādos atkritumu apsaimniekošanas līgumi sāk un pārstāj darboties.
Jaunie līguma nosacījumi ir labāki vai sliktāki nekā iepriekšējie?
Līguma nosacījumi ir juridiski sakārtotāki.
Cilvēkus interesē cipari.
Turpmāk viss būs vienkārši – visiem būs viena cena. Jā, tas nozīmē, ka atsevišķiem klientiem tarifs mazliet pieaugs, bet būs arī klienti, kuriem tas būtiski nemainīsies. Ja līdz šim Rīgas iedzīvotājiem, nereti pat dzīvojot blakus mājās, bija atšķirīgas cenas, tad turpmāk visiem būs vienāda cena par atkritumu apsaimniekošanu. Taču pats būtiskākais ir tas, ka jaunā sistēma radīs iespēju un pat ļoti motivēs iedzīvotājus šķirot atkritumus. Mūsu aplēses liecina, ka katrā mājsaimniecībā no sadzīves atkritumiem var atšķirot līdz 50% atkārtoti izmantojamo izejmateriālu, kuru izvešana ir bez maksas. Tas noteikti jāizmanto, tas ir lielisks veids, kā uz pusi samazināt kopējo maksu par atkritumu izvešanu. Jo vairāk tiks šķiroti atkritumi, jo mazāk būs nešķiroto atkritumu. Te arī jāatceras, ka nešķiroto sadzīves atkritumu izvešana paliek gadu no gada dārgāka visā Eiropā, tāpēc ka tāda ir Eiropas politika. Neatkarīgi no operatora, pilsētas vai reģiona...
Arī neatkarīgi no tā, vai ir monopolstāvoklis vai konkurence?
Tas ir pilnīgi nesaistīts ar monopolu, konkurenci, oligopolu vai saucam to, kā gribam. Lielā mērā šo politiku ietekmē Eiropas Savienības aprites ekonomikas direktīva, kas skaidri un gaiši pasaka: ja kādreiz mēs skatījāmies lineāri – izraku, uztaisīju, patērēju, izmetu –, tad tagad mums ir aprites ekonomika, tas ir aplis – uztaisīju, patērēju, nodevu pārstrādei, pārstrādā un atkal sāk lietot. Tātad mēs ejam cikliski, mēs taupām dabas resursus un saudzējam apkārtējo vidi.
2025. gadā 50% no atkritumiem būs jābūt jau iedzīvotāju atšķirotiem. Šobrīd atšķirojam 10%. Faktiski pieci gadi pilni palikuši, lai pieckāršotu dalīto atkritumu apjomu. Ja mēs skatīsimies tikai sausi, cik maksā nešķiroto sadzīves atkritumu izvešana, mēs nekad to nepanāksim, kamēr nesāksim šķirot.
Visur civilizētajā pasaulē nonākuši pie slēdziena, ka visefektīvākais rīks ir cena. Lai cik mēs stāstītu par to, ka šķirot vajag, ka labi dzīvot zaļi, tomēr vienīgais, kas tiešām strādā, ir šis ekonomiskais faktors, šī naudas pātadziņa – jo dārgāk jāmaksā par sadzīves atkritumiem, jo vairāk cilvēki no tiem sāk atšķirot bez maksas nododamos. Šķiroto atkritumu nodošana Rīgā būs bezmaksas! Šķirošana būs iespēja samazināt ikmēneša maksu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.
Tad svarīgi, lai sadzīves atkritumus izved retāk. Būs tāda iespēja?
Esam vērsušies Rīgas domē ar ierosinājumu samazināt minimālo izvešanas biežumu un noteikt mazāku iespējamo konteinera tilpumu. Rīgas dome šobrīd strādā pie normatīva izmaiņām. Jaunie saistošie noteikumi tieši Rīgā, manuprāt, būs ja ne paši liberālākie, tad vieni no liberālākajiem. Ja tiešām cilvēki šķiros, tad, teiksim, privātmājām minimālais 120 litru konteinera izvešanas biežums būs reizi divos mēnešos. Es pats dzīvoju privātmājā, mēs ar bērniem esam pieci cilvēki, un, pat šķirojot atkritumus, tādu apjomu radām nedēļā.
Pagaidām ir spēkā vecie saistošie noteikumi. Kā slēdzat līgumus?
Šobrīd līgumu slēgšana notiek saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem. Tie jāatjaunina, jāatsvaidzina – ir atsevišķas lietas, kas jāiestrādā, uz to norāda arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Šobrīd klientiem piedāvājam iespēju slēgt līgumu saskaņā ar vecajiem normatīviem, bet uzreiz arī iesniegt iesniegumu, kurā klients lūdz, lai, tikko stāsies spēkā jauni saistošie noteikumi, samazinām atkritumu izvešanas biežumu, piemēram, uz retāko iespējamo.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena trešdienas, 7. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Krējums Saldais
Kāpēc jāpārslēdz līgumi?
oskars