Man, protams, patīk oriģinalitāte, tāpēc komplektu, kurā viss sagatavots mājiņas celšanai, nepirkšu. Es gatavoju pati. Parasti uzzīmēju māju, kādā gribētos dzīvot, tad uzskicēju tās izklājumu uz rūtiņu papīra. Daļas izgriežu un katru lieku uz izrullētas mīklas – izgriežu un lieku cepties.
Patiesībā piparkūku mājiņu nav nemaz tik viegli pagatavot un procesa vidū sāk gribēties liekas rokas. Kaut gan neesmu konditore, ir daži padomi, kurus varu sniegt, lai procesu atvieglotu.
1. Lai būtu vieglāk mājas sienas salīmēt, ieteicams par pamatu izmantot piemērota izmēra kartona kastīti, kura aptīta ar foliju (sienas tik viegli negāzīsies).
2. Lai veiksmīgāk no mīklas izgriezt smalkās detaļas, izmantojiet papīra, nevis virtuves nazi.
3. Kad detaļas no mīklas izgrieztas, ieteicams tās ar smalku adatiņu sadurstīt – tā panāksiet, ka tās nedeformēsies.
4. Sienas, jumta daļas un citas lielās figūras jācepj atsevišķi no mazajām. Pirmo reizi gatavojot mājiņu, iesaku dažas detaļas uzcept dubultā (ja paliek pāri – var apēst).
5. Gleznojumus uz detaļām ieteicams uzzīmēt, kamēr tās ir uz galda – horizontālā stāvoklī (lai gan es pati ne vienmēr tā daru – patīk salikt mājiņu un tad dekorēt).
6. Gadījumā, ja mājiņa sanākusi šķība un ne visai glīta – to dekorējot ar krāsainām konfektēm, cukura graudiņiem, daudzus defektus var noslēpt.
Ļaujieties fantāzijai vai gatavojiet pēc piegrieztnēm (google meklētājā rakstiet, piemēram “gingerbread house template” vai “gingerbread house pattern” un tur atradīsiet vairākus piemērus).
P.S. Es iegādājos jau gatavās lētās mīklas, lai nav žēl eksperimentēt, pēc svētkiem mājiņu atdodu bezpajumtniekiem, kuri arī priecājas.
Raksts tapis sadarbībā ar sapnotava.wordpress.com