Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Latgaliešu valoda

Lidija Leikuma: latgaliskais jāstiprina, un bez kavēšanās

Piektdien Rīgas pilī notika konference, kas bija veltīta valsts valodai. To sargā likums, kas paredz arī saglabāt un attīstīt latgaliešu rakstu valodu. Diemžēl ne realitātē, sarunā ar Aismu Orupi uzsver valodniece Lidija Leikuma.

Latgaliešu rakstu valodas sūrā cīņa

Pagājuši jau četrpadsmit gadi, kopš pieņemti latgaliešu rakstu valodas noteikumi, taču tās ieviešanā progresa maz. Latgalē tikai dažās skolās to māca fakultatīvi. Jaunajā mācību gadā, pateicoties Latvijas Valsts mežu (LVM) mērķziedojumam, būs iespēja paplašināt to loku, ļaujot 30 skolās nodrošināt latgaliešu rakstu valodas apguvi un samaksāt skolotājiem par veikto darbu. Pozitīvi vērtējams arī tas, ka Valsts valodas centrā (VVC) nule izveidota atsevišķa konsultanta vieta. Tā pamatuzdevums ir rūpēties par latgaliski publiskojamo tekstu atbilstību rakstības noteikumiem un valodas tradīcijām.

Pirmizrādi piedzīvos filma par politisko varu attieksmi pret latgaliešu valodu

27. aprīlī internetā un 2. maijā Latvijas Televīzijā pirmizrādi piedzīvos jaunākā latgaliešu dokumentālā filma Laiki. Cylvāki. Volūda. Tā stāsta par dažādu Latvijā pastāvējušu politisko režīmu attieksmi pret latgaliešu valodu un centieniem ierobežot tās lietojumu laika periodā no 1920. līdz 1960. gadam, informēja filmas veidotāju pārstāvji.

LNT: Strīdas par uzrakstu uz Latgales kongresa simtgadei veltītā pieminekļa

Pēc diskusijām latgaliešiem izdevies panākt, ka sākotnēji plānotos Raiņa vārdus uz Latgales kongresa simtgadei veltītā pieminekļa aizstās ar Latgales sabiedriskā darbinieka un valstsvīra Franča Trasuna citātu. Tomēr nedienas ar to nebeidzas, jo iebildumi radušies Valsts valodas centram (VVC), kas prasa latgaliskos uzrakstus uz pieminekļa norādīt arī latviešu literārajā valodā. Par to ceturtdien vēstīja LNT Ziņas.

Latgaliešu valodas un kultūrvēstures interesenti pulcēsies seminārā Roksti!

No 26. līdz 29. jūlijam Viļakas novada Šķilbēnu pagasta Balkanos norisināsies latgaliešu rakstu valodas un kultūrvēstures seminārs Roksti!, kurā piedalīsies 15 interesenti no dažādām Latvijas vietām ar mērķi uzlabot latgaliešu rakstu valodas zināšanas, izzināt Latgales kultūrvēsturi un papildināt prasmes preses materiālu sagatavošanā par reģiona kultūras dzīvi reģionālajiem un valsts medijiem.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide