Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +26 °C
Skaidrs
Piektdiena, 24. maijs
Marlēna, Ilvija, Ziedone

Atskaites punkts

24.02.2022. Pirms un pēc

Tieši pirms gada pamodāmies jaunā realitātē. Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pērn 24. februāra agrā rītā daudzu dzīvi Eiropā un ārpus mūsu kontinenta robežām ir mainījis uz neatgriešanos. Par to, kā Latvijas mediji spējuši šī gada laikā atspoguļot blakus notiekošo karu un kā publiskajā telpā pietrūkst, spriež politikas zinātnes profesore, Latvijas Transatlantiskās organizācijas (LATO) priekšsēdētāja Žaneta Ozoliņa un pieredzējušais kara reportieris Atis Klimovičs.

Viltus ziņu viltīgie āķi

Digitālais laikmets nesis līdzi ne tikai lielākus informācijas aprites tempus, bet arī daudzveidīgākas manipulācijas iespējas. Viltus ziņas ir tas āķis, uz kura mēdz uzķerties arī uzticami mediji – lai gan tas nenotiek bieži, tomēr gadījumi ir gana spilgti, lai tie uz ilgāku laiku atstātu savu nospiedumu publiskajā telpā. Kā rīkoties, lai nekļūtu par nepatiesas informācijas izplatītāju? Kādi "signālkarodziņi" par to var liecināt?

Vai šī seja ir īstajā vietā?

Deputātu kandidātu parādīšanās preses slejās un ēterā ārpus apmaksātiem reklāmas laukumiem un laikiem priekšvēlēšanu periodā rada aizdomas par slēpto reklāmu. SestDiena noskaidro, vai medijiem ir filtri, kas šādus gadījumus izķer.

Cita realitāte

Krievu šovinisms, brutāla politiska manipulācija, lienoša propaganda un citi tamlīdzīgi pārmetumi izskanēja pēc žurnālistes Jekaterinas Kotrikadzes intervijas ar Rīgas mēru Mārtiņu Staķi Krievijas neatkarīgajā televīzijas kanālā Doždj, kas tagad raida no Rīgas. Kamēr vieni žurnālistes uzdotajos jautājumos saskatīja apzinātu provokāciju un Kremļa naratīvus, citi uzskatīja, ka jautājumi ir pilnīgi leģitīmi un profesionāli jeb tādi, kurus varētu uzdot krievvalodīgie Latvijā.

Kad izplēn īstie jautājumi

Ik gadu Latvijā noslīkst aptuveni simt cilvēku, arī šogad to skaits kopš 15. maija sasniedzis jau 56. Viņu vidū ir piecgadīgā Evita, kura gāja bojā Siguldas peldvietā Gaujā. Traģiski – jo īpaši tāpēc, ka turpat bija gan vecāki, gan citi cilvēki un arī glābēji. Kāpēc tā notika? Uz to atbildes meklēt vajadzēja arī medijiem.

Analītika kā kustīgs mērķis

SestDiena sāk rakstu sēriju Atskaites punkts, kurā rosināsim diskusiju par mediju spēju nekļūdīgi analizēt notikumus, lai tos kvalitatīvi un savlaicīgi pasniegtu sabiedrībai. Pirmajā rakstā kopējo situāciju mediju vidē un to ietekmējošos faktorus ieskicē sabiedrisko mediju ombuds, Rīgas Stradiņa universitātes Komunikācijas fakultātes docētāja un vadošā pētniece Anda Rožukalne.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide