Laika ziņas
Šodien
Migla
Trešdiena, 1. februāris
Indars, Indra, Brigita, Indris

In memoriam

Dievam izlūgti gadi © DIENA

Akadēmiķa Jāņa Stradiņa (1933. gada 10. decembris–2019. gada 29. novembris) vēstures ekskursos atdzīvojās ikviena vieta, notikums un personība, par kuru tika runāts.

Laikmets aizgājis © DIENA(12)

Gleznotāja Džemma Skulme (1925. gada 20. septembris–2019. gada 9. novembris) bija dzīva saikne ar latviešu modernās mākslas aizsākumiem un iespējami brīva gara nodrošinātāja okupētās Latvijas Mākslinieku savienībā 70.–80. gados.

Pēdējais dižais Buldozers © DIENA(3)

Šā gada 26. septembrī 86 gadu vecumā aizsaulē aizgāja Žaks Širaks. Viņš bija 22. Francijas prezidents un, lai gan savas ilgās politiskās karjeras beigās ar lielu atbalstu neizcēlās, pēc aiziešanas no politikas bija sācis popularitāti atgūt.

Neatkarīga prāta elegance © DIENA

"Es nevaru izturēt, ka cilvēki dzīvo kā muļķi un neko nezina!" mēdza izsaukties kino un teātra zinātniece Valentīna Freimane, kura Latvijas kultūras telpā bija uzlikusi augstu gaumes un erudīcijas latiņu. Dažas dienas pirms 96. dzimšanas dienas viņa devās mūžībā pie savējiem

Ar 39 aprocēm. Operas leģenda Žermēna Heine-Vāgnere © DIENA(2)

Nelokāma, ar stingru nostāju. Izcila māksliniece un īsta dāma. Sabiedrībā ļoti izvēlīga, bet ļoti cilvēcīga. Viņa nemeklēja popularitāti un nešķiroja cilvēkus ar vārdu un pārējos, atmiņās dalās Latvijas operskatuves leģendas Žermēnas Heines-Vāgneres (1923–2017) vienaudzes un ilggadējās līdzgaitnieces dzīvē un mākslā pianiste Vilma Cīrule un būvinženiere Benita Bergmane.

Modernists un zemapziņa. Gunāru Birkertu pieminot © DIENA(26)

Zinu, ka bibliotēka tiks uzcelta, – to arhitekts Gunārs Birkerts teica vienmēr, arī tajos brīžos, kad šķita: Latvijā tikai viņš un Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks vairs tic, ka Latvijas "otrās neatkarības" paaudze spēj valstiski vienoties un nākamības ainavai kā liecību par savu varēšanu un skaistuma izpratni atstāt vēl kādu citu būvi, atskaitot zelta tiltus un triangula bastionus, atšķirībā no pirmās neatkarības paaudzes, kuras zīmes ir Brīvības piemineklis un Brāļu kapi. Birkertam izrādījās taisnība, lai gan no projekta līdz ēkas atklāšanai pagāja ceturtdaļgadsimts, un – kas zina! –, ja pamatakmeni likt būtu paredzēts trīs mēnešus vēlāk, varbūt krīze vispār būtu apturējusi procesu uz nenoteiktu laiku.

Es esmu letiņš, un tas ir kaut kas © DIENA(7)

Čikāgas piecīši savus koncertus vienmēr beidza ar dziesmu Hei laili. Nu tā nodziedāta pēdējo reizi – pagājušajā nedēļas nogalē latviešu tauta zaudēja īstenu milzi populārās mūzikas un kultūras jomā. Trimdas ansambļa Čikāgas piecīši dibinātājs un vadītājs Alberts Legzdiņš nu vairs būs dzirdams tikai ierakstos, neilgi pirms savas 84. dzimšanas dienas viņš devies aizsaulē.

Pamatnots Gi'do © DIENA(2)

Ar diriģentu, koru romantisko Maestro Gido Kokaru, aiziet vesels laikmets – latviešu koru kultūras un Dziesmu svētku pīlāru dvīņubrāļu Imanta un Gido Kokaru talanta un garaspēka piepildīts vairāk nekā pusgadsimts.

In Memoriam. Latvijas bardu ciltsmāte © DIENA

Spilgts piemērs tam, cik ļoti Dievs mīl cilvēku, – tā 3. janvārī 88 gadu vecumā aizsaulē aizgājušo dziesminieci Austru Pumpuri atceras tie daudzie Austrasbērni, kuriem bija tā laime būt ar viņu kopā, un visi, kuri līdz ar Austru Pumpuri dziedājuši viņas koncertos.

Cigāri un revolūcijas(10)

Viņa draugi bija Ernesto Če Gevara un Ernests Hemingvejs, viena no mīļākajām fotogrāfijām – kopā ar Juriju Gagarinu. Viņš pārdzīvoja 11 ASV prezidentus, piecus PSRS CK ģenerālsekretārus un 638 atentāta mēģinājumus, un kopā ar viņu beidzas arī to spilgto personību laikmets, kuras, kā nu mācēdamas, taču rakstīja XX gadsimta vēsturi. Viņš ir nupat 90 gadu vecumā mūžībā aizgājušais komunistiskās Kubas ilggadējais līderis Fidels Alehandro Kastro Russ (1926–2016)

Pieminot Vaideru: Ar viņu gribējās būt kopā © DIENA(3)

Viņš gribēja, lai viss notiekot priecīgi, – tuvinieku sūtītajā aicinājumā bijušajiem kolēģiem pēc atvadīšanās no Artura Vaidera ierasties uz bēru mielastu starp rindām varēja nolasīt aizgājēja būtību. Vienmēr visu zināt gribošs un tai pašā laikā vienmēr spējīgs nopietnās lietas padarīt vieglāk uztveramas.

Lidoja kā tauriņš, dzēla kā bite © DIENA(12)

Tautas čempions ir miris. Ne tikai pēc spožu uzvaru pilnas karjeras, bet arī vairākus gadu desmitus ilgas cīņas ar Pārkinsona slimību aizsaulē devies leģendārais bokseris, pilsoņtiesību aktīvists un popkultūras ikona Muhameds Ali (17.01.1942.–03.06.2016.).

Mums vienalga, ko cilvēki saka - rokenrols ir uz palikšanu © DIENA(40)

Rokmūzika ir kļuvusi veca, un daudzi tās klasiķi sasnieguši vecumu, kad cilvēka ierobežotā mūža ilguma dēļ mirstības draudi ir daudz lielāki nekā viņu vētrainajos bohēmas gados, kas aizrāvuši uz viņpasauli ne vienu vien mūziķi vēl plaukuma laikā. Tagad jebkurā dienā varam gaidīt ziņu par nākamo vairāk vai mazāk noteikti reiz dzirdētu vai pat pielūgtu mūziķi.

Atradis pārdzimšanas noslēpumu © DIENA(57)

Deivids Bovijs, 1947–2016. Viņš ir atstājis popkultūrā, iespējams, visdziļākās pēdas no visiem, kas bijuši aktīvi pēdējos piecdesmit gados. Tāpēc mūzikas faniem šī ir sēru nedēļa.