"Aizvadītajā naktī pieņemtais EPPA lēmums iemanevrēt Krieviju atpakaļ pie galda ir apkaunojošs," viņa rakstījusi sociālajā tīklā Facebook, atgādinot, ka 2014. gada aprīlī Krimas notikumu dēļ Krievijas delegācijas locekļiem tika atņemtas gan balsstiesības, gan tiesības tikt ievēlētiem EPPA vadībā un piedalīties novērošanas misijās.
"Šo sankciju iemesls bija rupjš starptautisko tiesību pārkāpums no Krievijas puses. Neviens no iemesliem, kuru dēļ 2014. gadā Krievijas balsstiesības tika apturētas, nav zudis," uzsvērusi Kaljulaida.
Skarbu kritiku EPPA lēmumam paudis arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV), uzskatot, ka šis solis grauj Eiropas Padomes autoritāti, rīcībspēju un prestižu.
Politiķis atgādināja, ka Baltijas valstis, Ukraina un Gruzija pret Krievijas balsstiesību atjaunošanu iebilda jau maijā, kad notika Eiropas Padomes Ministru komiteja.
Rinkēvičs uzsver, ka šis lēmums ir absolūti nepareizs, jo nav noticis progress Minskas vienošanās izpildē,
turklāt vērojams pat pretējais, proti, Krievija nesen paziņoja par pilsoņu pasu izsniegšanu Donbasas reģionā dzīvojošajiem, turklāt joprojām 24 Ukraiņu jūrnieki un šīs valsts kuģi atrodas Krievijas gūstā.
Rinkēvičs uzsvēra, ka nekas nav pavirzījies uz priekšu arī saistībā ar Krimas aneksiju, kas pirms pieciem gadiem bija pamatā lēmumam apturēt Krievijas balsstiesības konkrētajā organizācijā.
Visi šie argumenti Rinkēviča ieskatā liecina, ka EPPA lēmums atjaunot Krievijai balsstiesības ir "nepareizs signāls nepareizā laikā". "Faktiski biedra naudas princips un finansējums padomei šķita svarīgāks par šo politisko principu pārkāpumu," kritizēja ministrs.
Latvijas politiķis sacīja, ka vienīgais arguments, kas līdz šim dzirdēts par labu šim lēmumam, ir saistīts ar to, ka Krievijas aiziešana no Eiropas Padomes varētu apgrūtināt Krievijas pilsoņu iespējas vērties Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) tiesā. Vienlaikus Rinkēvičs norādīja, ka arī šis arguments neiztur kritiku, jo Krievija jau pirms vairākiem gadiem paziņoja, ka tā ECT spriedumu izpildei pieiet selektīvi, proti, nepilda ECT lēmumus, kas ir pretrunā ar valsts konstitūciju.
Savā oficiālajā Twitter kontā kritiku lēmumam pauda arī Rinkēviča kolēģis Lietuvā Lins Linkevičs, norādot, ka "Lietuva strikti iestājas pret EPPA balsojumu, saskaņā ar kuru Krievijai piešķirtas beznosacījuma tiesības atgriezties padomes sastāvā." Viņa ieskatā šis lēmums ir klajā pretrunā ar Eiropas Padomes vērtībām un principiem, kā arī trieciens Padomes prestižam.
Jau ziņots, ka 118 EPPA locekļi nobalsoja par balsstiesību atjaunošanu Krievijas delegācijai, bet pret balsoja 62. Desmit no balsošanas atturējās. Pret Krievijas balsstiesību atjaunošanu līdz ar Ukrainu iebilda Baltijas valstis.
Reaģējot uz notikušo, Ukrainas delegācija paziņoja, ka aptur savu darbību EPPA.
hmmm
Kims
Tā patiesi ir>HJ