Jau pagājušā gada janvārī Rīgas domes deputāts Vilnis Ķirsis (Vienotība) vērsās pie Nila Ušakova (Saskaņa) ar piedāvājumu nosaukt kādu no galvaspilsētas ielām par godu Krievijas opozicionāram Borisam Ņemcovam, tomēr ideja izplēnēja vējā samērā ātri. Plaši zināmais Kremļa propagandas ziņu tīkls Sputnik, kā jau parasti, nekavējoties reaģēja uz Ķirša aicinājumu, izmisīgi mēģinot attaisnot Krievijas valdības lomu opozicionāra slepkavībā.
Kad Ņemcovu perfekti izplānotā uzbrukumā nošāva uz viena no Maskavas tiltiem 2015. gada februārī, nevienam šaubu nebija, kas varētu būt īstais slepkavības pasūtītājs. Daudzējādi Ņemcovs bija Krievijas liberālās demokrātijas simbols pēc komunisma krišanas ar nelokāmu reformatora garu. Būdams Ņižņijnivgorodas gubernators, Ņemcovs savāca vairāk nekā vienu miljonu iedzīvotāju parakstu protestā pret Krievijas iesaisti Čečenijas karā. Viņš ir rīkojis un vadījis neskaitāmus opozicionāru gājienus un mītiņus pret vēlēšanu rezultātu falsificēšanu un Vladimira Putina varu Krievijā, aicinājis lielākās rietumvalstis noteikt sankcijas pret ietekmīgākajiem Krievijas oligarhiem, kā arī piespiedis neskaitāmus politiķus norādīt valstij samaksātos nodokļus un savus īpašumus ienākumu deklarācijās, tādējādi mēģinot izskaust korupciju.
Pēc asiņainās slepkavības 27. februārī Krievija izlikās Ņemcovu neredzam. Ne pat vienas minūtes klusuma brīža Krievijas parlamentā, ne piemiņas plāksnes uz tilta, ne pieminekļa Ņižņijnovgorodā. Bet, protams, kādēļ nodarbināt Krievijas varasiestādes ar tik nevajadzīgiem sīkumiem un tērēt valsts nodokļu maksātāju naudu, ja vairāk nekā 130 miljardus eiro katru gadu var daudz labāk izšķiest koruptīvos darījumos, villās un dārgos Nike apavos valdošajai elitei?
Tomēr par spīti šķietamajai vienaldzībai no Krievijas puses, Ņemcova ģimenes locekļi un tuvākie atrada dzirdīgas ausis tepat rietumos, lai pieminētu disidenta darbību un atgādinātu pasaulei, lai tā neaizmirst Putina režīma noziegumus. Tāpēc skvērs iepretim Krievijas vēstniecībai Vašingtonā, ASV, jau kopš pērnā gada decembra tiek saukts par Borisa Ņemcova laukumu, Viļņā augustā parks netālu no Krievijas pārstāvniecības tika pārsaukts par Borisa Ņemcova skvēru, un Krievijas opozicionārs Vladimirs Kara-Murza jau 2018. gadā rakstīja, ka iela pie Krievijas vēstniecības Londonā būtu jāpagodina ar Ņemcova vārdu.
Krievijas vēstniecība Rīgā atrodas Antonijas ielā. Kas bija Antonija? Ielas nosaukuma pamatā nav reāla sieviete – tai nosaukums dots tikai tāpēc, ka 19. gadsimta beigās Rīgā ienāca daudzi personvārdi, tai skaitā arī Antonija.
Pārsaucot Antonijas ielu Borisa Ņemcova vārdā četrus gadus pēc notikumiem Maskavā, Latvija sūtītu spēcīgu signālu Krievijas valdībai, ka politiskās slepkavības un izrēķināšanās ar demokrātiskām vērtībām ir nepieņemama rīcība, ka Latvija ir to valstu pusē, kas aizstāv brīvību, tiesiskumu un likuma varu.
Labi, ja ne visu ielu, tad vismaz posmu no Andreja Pumpura ielas līdz Kalpaka bulvārim – tieši tur, kur atrodas vēstniecība. Un varbūt tad vienu dienu Krievija varēs lepoties, ka tās vēstniecības visapkārt pasaulei atrodas ielās, kam beidzot dots sava valstsvīra vārds.
Edijs
es ticu!
Aizsajūsmasaizrāvāselpa