Kā aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā (ĀM), piektdien ministrijā notika attīstības sadarbības projektu īstenotāju seminārs, kas organizēts, lai atskatītos uz paveikto, veicinātu labās prakses apmaiņu un identificētu iespējas pilnveidot darbu ar projektiem.
2017.gadā tika īstenoti 17 divpusējās attīstības sadarbības projekti ar kopējo ĀM piešķirto finansējumu 441 250 eiro apmērā. 62% no Latvijas atbalsta ir bijuši Austrumu partnerības valstīm un 29% Centrālāzijas valstīm.
Zanda Kalniņa-Lukaševica seminārā sacīja, ka Latvijas ieguldītais finansējums ir piesaistījis gandrīz tādu pašu apjomu citu donoru finansējuma, tādējādi ir ievērots princips strādāt stratēģiski. No projektu kopējā finansējuma 53% ir Latvijas finansējums, bet 47% piesaistīts no citiem pārstāvjiem.
No ĀM budžeta finansētajām aktivitātēm 86% ir bijušas par pārvaldes attīstību un spēju stiprināšanu, kas ietver gan tieslietu un iekšlietu sistēmu, gan demokrātiskās līdzdalības veicināšanu un cīņu ar korupciju. Savukārt 19% aktivitāšu saistītas ar uzņēmējdarbības attīstību un eksportspējas stiprināšanu, 10% - atbalstu decentralizācijas procesiem un vietējās vai reģionālās pārvaldes stiprināšanai, informēja parlamentārā sekretāre.
Tāpat pagājušogad Latvijas valsts pārvaldes iestādes īstenoja 13 Eiropas Savienības finansētus projektus ES kaimiņvalstu valsts pārvaldes spēju stiprināšanai jeb tā dēvētos Twinning projektus, kurus koordinē Finanšu ministrija.
Parlamentārā sekretāre atzīmēja, ka Ārlietu ministrija ir saņēmusi pozitīvas partnervalstu atsauksmes par sadarbības kvalitāti un nozīmību ilgtermiņā.
Seminārā piedalījās divpusējās attīstības sadarbības projektu īstenotāji, kas pārstāvēja pilsoniskās sabiedrības organizācijas, publiskās pārvaldes iestādes un privāto sektoru, kā arī tie Latvijas valsts pārvaldes eksperti, kas ES finansēto projektu ietvaros palīdz stiprināt ES kaimiņvalstu valsts pārvaldes spējas - kopā vairāk nekā 30 dalībnieki.
Zobs Kaulā